SpaceX 14 yoshli dahoni ishga oldi?
SpaceX kompaniyasi 14 yoshli Kayran Kvazini ishga oldi. Xabarga ko‘ra, “kompyuter fanlari va injeneriya” mutaxassisi diplomini qo‘lga kiritgan Kayran kosmik kompaniyada dasturchi-muhandis sifatida Starlink yo‘ldoshli internetini rivojlantirishda ishtirok etadi.
Kayran Kvazi hozir 14 yoshda, bu yil Santa-Klara (AQSh) universiteti bakalavri diplomini oladi — universitetning 172 yillik tarixida hali bunaqasi bo‘lmagan. Tabiiyki, shunday iqtidor egasi e’tibordan chetda qolishi mumkin emas edi, oxir-oqibat yosh dahoni o‘z jamoasiga qo‘shib olish Ilon Maskka nasib etdi.
Ma’lumot uchun: SpaceX kompaniyasiga ishga kirishga ariza topshirganlarning atigi 0,2 foizigina ishli bo‘ladi.
“Hayotimdagi yangi bosqich boshlanganidan shodman”, — dedi Kayran ishga olinganidan so‘ng.
Kayrandagi iqtidor bolaligida namoyon bo‘lgan, onasi turli kitoblarni o‘qib berganida diqqat bilan tinglardi. 2 yoshidayoq burro gapirishni boshlagan, shifokorlar  onasiga uni maktabgacha ta’limga topshirishni tavsiya qilishgan. Keyinroq undagi IQ ko‘rsatkichi sayyoramizdagi 99,9 foiz odamlarnikidan yuqoriligi tasdiqlangan.
Foto: Daily Mail
Kayran 10 yoshida Intel Labs kompaniyasida sun’iy intellektni tadqiq qilish bo‘yicha ilmiy xodim sifatida amaliyot o‘tagani nazarda tutilsa, unda ulkan kompaniyalarda ishlash tajribasi yetarli.

SpaceX принял на работу 14-летнего гения
Хотя Кайрану Квази всего 14 лет, он в этом году завершает обучение в Университете Санта-Клары со степенью бакалавра, став самым молодым выпускником за всю 172-летнюю истории учебного заведения. Такой талант попросту не мог остаться без внимания больших корпораций — в итоге заполучить гения в свою команду посчастливилось Илону Маску.
Как сообщается, после получения диплома по специальности «компьютерные науки и инженерия» Кайран Квазин намерен начать работать в космической компании SpaceX. В частности, он будет трудиться над развитием спутникового интернета Starlink на должности программного инженера. Для этого он даже переедет со своей мамой из Плезантона в штат Вашингтон.
Только 0,2% людей, подающих заявки в SpaceX, получают работу в компании.
«Я очень рад этой новой главе моей жизни», — отметил подросток.
Отличие Кайрана от других детей началось проявляться ещё в раннем детстве, когда он постоянно любил слушать, как мама читает ему самые разные книги. К 2 годам он уже говорил полными предложениями, из-за чего врачи посоветовали ему немедленно пойти в дошкольное учреждение. Потом его квалифицировали как «глубоко одарённого» с IQ выше, чем у 99,9% населения планеты.
Фото: Daily Mail
Стоит отметить, что в возрасте 10 лет Кайран прошёл стажировку Intel Labs в качестве научного сотрудника по исследованию искусственного интеллекта, так что опыт работы в больших корпорациях у него уже есть.