Sherzod Shermatov: «IT Park ham o‘ziga xos megaproyektga aylanadi»
«2028-yilga qadar dasturiy mahsulotlar va xizmatlar eksportini 1 mlrddan oshirishni asosiy maqsad sifatida belgilab oldik. Shunda IT Park ham o‘ziga xos megaproyektga aylanadi. Uning boshqa sohalar eksportidan juda katta farqi ham bor, ya’ni bunday eksportda O‘zbekistonda qo‘shilgan qiymat deyarli 100 foiz bo‘ladi, uni amalga oshirish uchun qo‘shimcha import mahsulot yoki xom ashyo kerak bo‘lmaydi.
Bir nafar eksportda ishlaydigan xodim 2000 dollar o‘rtacha oylik olsa, bir yilda uning maoshining o‘zi 24 ming dollar eksport daromadini olib keladi, shunday xodimlarning soni 40 mingdan ortsa, ularning oyligini o‘zidan deyarli 1 mlrd dollar eksport daromadi yurtimizga kirib keladi. Bu hali dasturiy mahsulotlar yoki startaplarni inobatga olmaganda. Shuning uchun yoshlarimiz o‘z oilasi davrasida yashab, yaxshi daromad olib ishlash niyati bo‘lsa, ular chet tili va axborot texnologiyalarini o‘rganishlariga juda qattiq e’tibor qaratishlari kerak bo‘ladi. BPO uchun esa dasturlash ham kerakmas, faqat chet tilida yaxshi muomala qilishni bilsa bo‘ldi.
4,5 yil avval dasturchilar uchun Prezident farmoni bilan alohida soliq muhiti yaratilganidan keyin, dasturlash xizmatlari 50 barobardan ortiq oshgani faqat boshlang‘ich qadam bo‘ldi. Chunki dasturchilar va BPO bo‘yicha xizmatlar eksportida shug‘ullanayotgan yoshlarimizning yuqori daromad topayotganlari boshqa yoshlarimizni ham chet tillari va axborot texnologiyalarini o‘rganishga undamoqda», deya ta’kidladi AKT vaziri.
Eslatib o‘tamiz, prezident Shavkat Mirziyoyev 24-dekabr kuni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirishga oid loyihalar taqdimoti bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.

Шерзод Шерматов: «ИТ-парк также станет уникальным мегапроектом»
В ходе посещения двух мегапроектов с многомиллиардными вложениями, глава нашего государства определил особые приоритеты по развитию информационных технологий. Министр ИКТ Шерзод Шерматов отметил, что IT-парк также станет уникальным мегапроектом.
Шерматов указал основную цель на ближайшие годы — повысить экспорт программной продукции и услуг до $1 млрд. Увеличение объёма рынка программирования в 50 раз благодаря специальному налоговому режиму для него — первый шаг к достижению этой цели.
Один IT-специалист, работающий на экспорт со средней зарплатой $2000, в год приносит $24 000 экспортного дохода, отметил Шерматов. Если таких сотрудников наберётся более 40 тысяч, то их доход составит $1 млрд.
Сфера IT отличается от экспорта в других отраслях — прибавочная стоимость здесь близка к 100%. При этом практически не приходится дополнительно импортировать сырьё или материалы, указал министр.
Кроме того, для высококвалифицированных IT-специалистов и технологических инвесторов, а также членов их семей введут упрощённую выдачу и продление виз.
В 2022—2026 годах в сфере ИКТ будут реализованы инвестиционные проекты на $1,5 млрд. Также количество портов оптоволоконной связи будет увеличено до 1 млн — это позволит обеспечить высокоскоростным интернетом сельские районы.