Robot VS inson: mehnat bozorida kim g‘olib?
Bugungi mehnat bozoriga nazar tashlasangiz, ba’zi o‘rinlarda inson va robot bahsga kirishayotgandek, raqobatlashayotgandek go‘yo. Ayniqsa, yirik kompaniyalar o‘z faoliyatiga robototexnikani faol jalb qilgani uchun ish o‘rinlari sezilarli darajada qisqardi. Avtomatlashish jarayoni, vazifalarning texnikaga yuklatilishi aqliy hamda jismoniy mehnatni kamaytirib, ishchilarga ehtiyoj pasaydi. Sun’iy intellekt hammasini hal qila boshladi.
“Robot insondek bo‘la oladimi?” savoli allaqachon eskirdi. Bugungi kun savoli: “Qanday ishlar inson mas’uliyatini talab etadi?”. Zamonaviy insonlarda robot va kompyuterga ishonch yuqori. Chunki ular aqliy vazifalarni ham yaxshi uddalashini isbotladi.
1990-yillardayoq ipoteka kreditlari sohasida kompyuter dasturlari ishchilardan ortiq bosimda ishlay oldi. Keyinchalik ko‘p maosh oladigan kuchli mutaxassislarning ishini kompyuterlar bajarishi osonga va arzonga tushdi.
2020-yilda dunyo bo‘ylab pandemik sharoit hukm surgach, robotlar mehnati yanada qo‘l keldi. Barcha mamlakatlarda “Uyda qoling” hayqirig‘i yangraganida profilaktik choralar robotlarga tegishli bo‘lmadi, albatta. Epidemiya o‘chog‘i bo‘lgan Xitoy Xalq Respublikasida avvaldan robototexnika samarali yo‘lga qo‘yilgani uchun pandemik inqirozdan oson va erta forig‘ bo‘ldi.
Forbes farazlariga ko‘ra, robototexnika rivoji in’ikosida hozirda mavjud kasblarning 57 tasi 2030-yilgacha yo‘q bo‘lib ketadi. Ammo, shu bilan birga, 186 ta yangi kasblar paydo bo‘ladi. Raconteur tadqiqotlaridan AQSh va Yevropada ish vaqtining 48 foizi qo‘l mehnatiga sarflanishi ma’lum bo‘ldi, 2030-yilda ushbu ko‘rsatkich 35 foizga o‘zgarishi kutilmoqda.
Rivojlangan mamlakatlar tibbiyotga ham robotlar mehnatini olib kirishdan ikkilanmayapti. Masalan, ichagida shish bor bemor jarrohga umidvor boqishga majbur emas, maxsus qurilma (robot-shifokor) orqali o‘zini o‘zi operatsiya qila oladi. Kindigiga o‘rnatilgan zarur asboblar jarrohlik amaliyotini xavfsiz olib boradi. Texnikaning ushbu mo‘’jizasiga erishgan xalqlar endi nikoh to‘yiga operator va suratkash ham yollamay qo‘ydi. Maxsus apparat (robot-operator) bazmni boshdan oyoq va turli nuqtalardan tasvirga tushira oladi. Kiyimni bozordan tanlamaydi, balki matodagi rang va suratlarni o‘zi yaratib, matoga tushirish imkoniga ega. Sizni manzilga eltadigan robot-haydovchi tezlikni oshirmaydi, qoidani buzmaydi, shaxsiy hayoti yo‘qligi uchun asabiylashish va alamini ruldan olish haqida-ku, gap bo‘lishi mumkin emas. Bunday misollarni uzoq davom ettirish mumkin, bir so‘z bilan aytganda robot va texnikalarning ishi mijozlarga ko‘proq manzur bo‘layotgani ayni haqiqat.
Demak, insonga ham robot bilan muloqotlashish qulay, kundalik hayotida robotdan faqat foyda ko‘radi va do‘st tutinadi. Mehnat bozoridagina ular raqobatlashadilar va alamli mag‘lubiyatdan robotlarga yov qarash qilishlari mumkin. Alamzadalik bilan qorin to‘ydirib bo‘lmasligini tushungan xodimlar esa axborot texnologiyalari sohasiga chuqur kirishib, o‘z sohalariga oid ixtirolar yaratish yoki borlarini takomillashtirishga kirishmoqdalar. Mana bu – aqlli qaror. Boshqacha qilib aytganda, robot deb ishsiz qolgan bo‘lsa, endi o‘zi robotlarni ishga oladi. Shunda mehnat bozori ham jozibadorlashadi, mamlakatlarda ishsizlik muammosi bartaraf etiladi.
“Tayyor bo‘lmaslikka tayyor tur” naqli naqadar haqiqat. Zamon o‘zgarishi insonlarni o‘zi kutmagan ko‘ylarga solishi muqarrar. Har qanday vaziyatga moslashish odamzodning taqdiriga bitilgan hukm. Oqilona qarorlargina mag‘lubiyatdan qutqarib, rivojlanishga yuz tuttirishi mumkin.
Aslida inson oliy mavjudot ekanligini his etgan holda robotni o‘zi bilan raqobatchi emas, balki ko‘makchi deya qabul qilishi to‘g‘riroq bo‘ladi. Har qanday zamonda insonning qobiliyatlari bebaholigicha qolaveradi, zero robototexnika ham inson intellektining mahsulidir.

Робот против человека: кто побеждает на рынке труда?
Как известно, в фильме Шарофа Бошбекова «Железная женщина» главная героиня женщина-робот  из-за перегруженного состояния выходит из строя. Стало быть, перед лицом человеческого терпения и стойкости - робот беспомощен. Но бывают моменты, когда человек понимает, что он - не робот, и его возможности ограничены.
Если обратить внимание на сегодняшний рынок труда, то можно заметить, что человек и искусственный интеллект конкурируют между собой. В особенности, в крупных компаниях рабочие места значительно сократились, из-за активного вовлечения робототехники. Это связано с процессом автоматизации, перекладыванием некоторых задач на технику - как следствие, снижает умственный и физический труд, тем самым порождая всё меньше потребностей в человеческом труде.
«Может ли робот заменить человека?» - вопрос, потерявший свою актуальность. На сегодняшний день наиболее актуален вопрос: "Какая работа требует ответственности от человека?". Современное общество с большим доверием относятся к роботам и компьютерам, так как они смогли доказать свою эффективность в выполнении интеллектуальных задач.
Еще в 1990-х компьютерные программы в области ипотечного кредитования могли работать больше, чем люди. Позже высокооплачиваемых специалистов заменили компьютеры, так как стало проще и дешевле выполнять работу.
В 2020 году во всем мире царила пандемия, роботы пришлись как нельзя кстати. В Китайской Народной Республике, которая являлась эпицентром эпидемии, была легко и быстро спасена от пандемического кризиса благодаря эффективному внедрению робототехники.
По данным Forbes, к 2030 году исчезнут 57 из имеющихся на данный момент профессий, но при этом появится 186 новых. Исследование Raconteur показало, что 48 процентов рабочего времени в США и Европе посвящено ручному труду, и ожидается, что к 2030 году эта цифра увеличится до 35%.
Развитые страны с уверенностью внедряют искусственный интеллект и в сферу медицины. Например, пациенту с опухолью в кишечнике не нужно полагаться на хирурга, он может оперировать сам с помощью специального устройства (робот-врач). Общество, которое добилось развития в данной области, уже не нанимают на свою свадьбу оператора или фотографа. Специальное устройство (робот-оператор) может с разного ракурса запечатлеть мероприятие. Робот-водитель, который везет вас к месту назначения, не увеличивает скорость, не нарушает правила, тем самым обеспечивая безопасность пассажира. И подобных примеров достаточно много.
Только на рынке труда люди могут конкурировать и смотреть на роботов свысока от болезненного поражения. Сотрудники, понимая, что горем их не накормишь, глубоко вовлекаются в сферу информационных технологий, создавая изобретения или совершенствуя уже имеющиеся. Это мудрое решение, поскольку рынок труда станет более привлекательным, а проблема безработицы в странах будет устранена.
Насколько верно высказывание: «Будь готов - не быть готовым». Изменения, которые будут происходить со временем, неизбежно приведут людей к ситуациям, к которым они не готовы. И единственно правильным выходом будет научиться приспосабливать к новым реалиям, которые приведут нас к развитию.
На самом деле, человек должен воспринимать робота как помощника, а не как конкурента, ведь робототехника — это тоже продукт человеческого интеллекта.