“Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi“ birinchi sammiti qanday o‘tdi?
"Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitining ishbilarmonlik dasturi kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Bassoning uchrashuvi bilan boshlandi.
Mamlakatimizning ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan keng ko‘lamli hamkorligini yanada rivojlantirishning amaliy jihatlari atroflicha ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va ETTB o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Ustuvor tarmoqlardagi qo‘shma loyihalar portfeli barqaror kengayib bormoqda.
Bankning mamlakatimiz iqtisodiyotiga kiritgan jami investitsiyalari 5 milliard yevrodan oshdi, jumladan, o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra qariyb 1 milliard yevroni tashkil etdi. Moliyaviy ko‘makning asosiy hajmi xususiy sektorga to‘g‘ri kelmoqda.
Mamlakatimiz bo‘yicha o‘rta muddatli Sheriklik strategiyasi samarali amalga oshirilmoqda. ETTB ekspertlari ko‘magida bank sohasini transformatsiya qilish va biznes uchun imkoniyatlarni kengaytirish choralari ko‘rilmoqda.
Uchrashuvda loyihalarning ijrosi sifatini yaxshilash va samaradorligini oshirish bo‘yicha birgalikdagi ishlar o‘z natijasini berayotgani qayd etildi. Jarayonlarni maqbullashtirish va loyihalarni tayyorlashni tezlashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini, shu jumladan ta’lim, suv ta’minoti, maishiy chiqindilarni qayta ishlash kabi muhim yo‘nalishlarda kengaytirish masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
"Yashil" iqtisodiyot, uglerod chiqindilarini kamaytirish, raqamlashtirish va sun’iy intellekt, ipoteka bozori, transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish va boshqa sohalardagi dastur va loyihalar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Joriy yil iyun oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish yuzasidan ham fikr almashildi.

Прошел первый саммит "Центральная Азия — Европейский Союз", где обсуждались приоритетные проекты
Деловая программа первого саммита «Центральная Азия — Европейский союз» началась накануне со встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одален Рено-Бассоном.
Были всесторонне рассмотрены практические аспекты дальнейшего развития широкомасштабного сотрудничества нашей страны с этим авторитетным международным финансовым институтом.
С удовлетворением отмечено, что стратегическое партнёрство между Узбекистаном и ЕБРР достигло высокого уровня. Портфель совместных проектов в приоритетных отраслях стабильно расширяется.
Общий объем инвестиций банка в экономику нашей страны превысил 5 миллиардов евро, в том числе почти 1 миллиард евро по итогам прошлого года. Основная часть финансовой помощи направляется в частный сектор.
В стране успешно реализуется среднесрочная Стратегия партнёрства. При поддержке экспертов ЕБРР предпринимаются меры по трансформации банковского сектора и расширению возможностей для бизнеса.
На встрече отмечены положительные результаты совместной работы по повышению качества исполнения проектов и их эффективности. Подчёркнута важность оптимизации процессов и ускорения подготовки проектов.
В центре внимания также оказались вопросы развития малого и среднего бизнеса, поддержки предпринимательства среди женщин и молодежи, расширения государственно-частного партнёрства, включая такие важные направления, как образование, водоснабжение и переработка бытовых отходов.
Такие направления сотрудничества, как «зелёная» экономика, сокращение выбросов углерода, цифровизация и искусственный интеллект, ипотечный рынок, развитие транспортных коммуникаций и другие программы и проекты определены как приоритетные.
Состоялся также обмен мнениями по подготовке и проведению Ташкентского международного инвестиционного форума и очередного заседания Совета иностранных инвесторов, которые пройдут в июне текущего года.