Apple Vision Prodan 5 baravar arzon AR-ko‘zoynak chiqarildi
Xitoyning Xreal kompaniyasi yangi to‘ldirilgan reallik (AR) ko‘zoynagini taqdim etdi, deb xabar berdi GSMArena.
Air 2 Ultra oddiy ko‘zoynaklar kabi shaklga ega. Linza-ekranlar va keng o‘lchamli videolarni yozib olish uchun gardishi yonida kameralar o‘rnatilgan. Har bir ekrani 1080 pikselli, 120 gers chastotali, 500 nit yorqinlikka ega bo‘lib, ko‘rish burchagi 52 darajani tashkil qiladi.
Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, bu ko‘zoynakning kameralari va dasturiy ta’minoti oltita erkinlik darajasi (6DoF) bo‘ylab ob’yektlarni kuzatish imkonini beradi. Foydalanuvchi tashqi kontrollerlarsiz, qo‘li bilan AR-ko‘zoynakni boshqara oladi. Jurnalistlar Xreal Air 2 Ultrani 3 499 dollar turuvchi Apple Vision Proning arzon muqobili sifatida ko‘rishmoqda. Air 2 Ultra narxi — 700 dollar.

В Китае представили дешевую альтернативу Apple Vision Pro
Китайская компания Xreal представила новые очки дополненной реальности (AR). Об этом сообщает издание GSMArena.
Выпущенное устройство имеет форм-фактор обычных очков. Девайс получил линзы-экраны и две установленные в дужку камеры, которые позволяют записывать пространственное видео. Каждый экран Air 2 Ultra имеет разрешением 1080 пикселей, частоту 120 герц, яркость 500 нит и угол обзора 52 градуса.
По словам производителя, камеры и ПО очков можно использовать для отслеживания объектов с шестью степенями свободы (6DoF). Также потребитель может управлять девайсом руками, не используя внешние контроллеры. По словам журналистов, Xreal Air 2 Ultra можно считать дешевой альтернативой Vision Pro от Apple, оцененной в 3499 долларов. Китайский девайс стоит 700 долларов, или около 63 тысяч рублей.