Amazon Web Services EMEA SARL bilan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi
Raqamli texnologiyalar vazirligi va Amazon Web Services EMEA SARL o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Marosim 2-may kuni, Berlindagi O‘zbekiston-Germaniya biznes-forumi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Memorandumga ko‘ra, tomonlar O‘zbekistonda davlat sektorining raqamli transformatsiyasi, raqamli savodxonlik, raqamli ko‘nikmalar va tadqiqotlar sohasidagi bilim va ilg‘or tajribalar, innovatsiyalar, fundamental siyosat va bulutli texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlovchi boshqa sohalarda qo‘shma muhokamalar tashkil etish imkoniyatlarini baholashni maqsad qilishgan.
Memorandum doirasidagi hamkorlik bilim almashish va AI/ML ta’limi va tadqiqotlari uchun umumiy Amazon Web Services (AWS) yo‘riqnomalarini o‘z ichiga olishi mumkin.
Bundan tashqari, “Raqamli O‘zbekiston-2030” milliy strategiyasi hamda bulutli texnologiyalar va ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga oid sohaviy maslahatlashuvlar doirasida ikki tomon tajriba va ilg‘or tajriba almashadi. AWS eng yaxshi AWS global amaliyotlariga asoslangan maslahatlar, takliflar va maslahatlar beradi.
IT Park direktori Farhod Ibragimov Memorandumni imzolash muhimligini qayd etib, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish dolzarbligini ta’kidladi:
“Amazon vakillari bilan uchrashuvlar va muzokaralar chog‘ida biz ko‘plab o‘xshash maqsadlar va ambitsiyalarimiz borligini angladik. Biz muloqotimizni AWS kompaniyasining EMEA (Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika) mintaqasidagi moliya direktori Shohrux Jo‘rayev ko‘magida boshladik. Bugun O‘zbekiston AyTi tarixiga muhim sana sifatida kirdi.
Amazon kabi kompaniyalar bilan hamkorlik IT-loyihalarni rivojlantirishning yangi to‘lqinini boshlab beradi. Biz sheriklik salohiyatiga qat’iy ishonamiz va hamkorlikdagi hamkorlikdagi sa’y-harakatlar O‘zbekistonga IT sohasini rivojlantirishning yangi bosqichiga ko‘tarilish va qator muammolarni hal qilish imkonini berishiga ishonamiz”.
“O‘zbekiston tadbirkorlar, jamoat tashkilotlari va korxonalar zamonaviy raqamli jamiyat haqidagi qarashlarni baham ko‘rgan innovatsiyalarning yangi davriga qadam qo‘ymoqda. Biz O‘zbekiston hukumati bilan ushbu anglashuv memorandumini imzolaganimizdan mamnunmiz va innovatsiyalarni rag‘batlantirish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda ko‘maklashuvchi, eskirgan IT-tizimlarni modernizatsiya qilishni qo‘llab-quvvatlovchi va kelajak uchun raqamli ko‘nikmalarni rivojlantiruvchi tashabbuslar orqali ushbu qarashni qo‘llab-quvvatlashdan mamnunmiz”, — dedi Amazon Web Services EMEA davlat siyosati direktori Franko Spissiariyella.

Минцифры и Amazon Web Services будут сотрудничать в области ИИ
Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан и Amazon Web Services EMEA SARL подписали Меморандум о Взаимопонимании (МоВ). Церемония подписания документа состоялась 2 мая в ходе Узбекско-Германского бизнес-форума в Берлине.
Согласно МоВ, стороны намерены оценить возможность организации совместных дискуссий в области цифровой трансформации государственного сектора Узбекистана, цифровой грамотности, знаний и передового опыта в области цифровых навыков и исследований, инноваций, основополагающих политик и нормативных актов, поддерживающих облачные технологии.
Сотрудничество в рамках МоВ может включать обмен знаниями и общими рекомендациями Amazon Web Services (AWS) по обучению и исследованиям в области ИИ/МО.
Кроме того, обе стороны обменяются опытом и передовыми практиками в рамках отраслевых консультаций, связанных с национальной стратегией «Цифровой Узбекистан – 2030» и законодательством об облачных технологиях и данных. AWS предоставит консультации, предложения и советы на основе лучших мировых практик AWS.
Директор IT Park Фарход Ибрагимов, отметив важность подписания Меморандума, подчеркнул актуальность реализации совместных проектов:
«Во время встреч и переговоров с представителями Amazon мы поняли, что у нас много аналогичных целей и амбиций. Наш диалог мы начали при поддержке Шохруха Джураева, финансового директора AWS в регионе EMEA. И сегодняшний день стал ещё одной знаменательной датой в истории IT Узбекистана.
Сотрудничество с такими компаниями, как Amazon запускает новую волну разработки IT-проектов. Мы твёрдо верим в потенциал партнёрств и считаем, что совместные партнёрские усилия позволят Узбекистану выйти на новый уровень развития IT-сектора и решить ряд задач».
«Узбекистан вступает в новую эру инноваций, когда предприниматели, общественные организации и предприятия разделяют видение современного цифрового общества. Мы рады, что подписали этот Меморандум о Взаимопонимании с правительством Узбекистана, и надеемся на поддержку этого видения через инициативы, которые будут стимулировать инновации, способствовать развитию цифровой экономики, поддерживать модернизацию устаревших IT-систем и развивать цифровые навыки для будущих поколений», — сказал Франко Спиччариелла, Директор по общественной политике в регионе EMEA, Amazon Web Services.