Gruziya bilan IT sohasidagi hamkorlik yanada mustahkamlanib, startaplar uchun qulay muhit yaratiladi
Gruziya iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vaziri o‘rinbosari bilan startaplar va IT sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Gruziya iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vazirining o‘rinbosari Irakliy Nadareishvili rahbarligidagi delegatsiya Raqamli texnologiyalar vazirligiga tashrif buyurib, uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif doirasida Gruziya va O‘zbekiston o‘rtasida raqamli texnologiyalar, startaplar va IT sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda startap ekotizimini rivojlantirish, uning xalqaro raqobatbardoshligini oshirish va hamkorlikdagi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida venchur fondlar tashkil etish va ular orqali innovatsion startaplarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ham fikrlar almashildi.
Tomonlar IT sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, startaplar uchun qulay muhit yaratish va venchur sarmoyalarni jalb qilish bo‘yicha qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish takliflarini ilgari surdilar.

Грузия и Узбекистан расширяют сотрудничество в сфере стартапов и IT
Заместитель министра экономики и устойчивого развития Грузии обсудил вопросы расширения сотрудничества в сфере стартапов и IT.
Делегация во главе с заместителем министра экономики и устойчивого развития Грузии Ираклием Надарейшвили посетила Министерство цифровых технологий и провела ряд встреч.
В ходе визита были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Грузией и Узбекистаном в сфере цифровых технологий, стартапов и IT.
Особое внимание на встрече было уделено развитию стартап-экосистемы, повышению её международной конкурентоспособности, а также реализации совместных инвестиционных проектов.
Во время встречи стороны также обменялись мнениями о создании венчурных фондов и поддержке инновационных стартапов через эти структуры.
Стороны выдвинули предложения по разработке совместных инициатив, направленных на укрепление сотрудничества в IT-сфере, создание благоприятных условий для стартапов и привлечение венчурных инвестиций.