O‘zbekistonda Exeed zavodi bahorda ochilishi mumkin
Asaka Motors International distribyutor kompaniyasining ma’lum qilishicha, O‘zbekistonda Exeed zavodini ishga tushirishga tayyorgarlik ishlari qizg‘in davom etmoqda. Bu yerda allaqachon yuk ko‘tarish uskunalari, shuningdek, turli xil avtomobil parametrlarini sinab ko‘rish uchun maxsus uskunalar o‘rnatilgan.
E’tiborlisi, Exeed kompaniyasining Osiyo va Tinch okeani mintaqasidagi direktori Jeff Lyu o‘tgan haftada amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
— O‘zbekiston jadal rivojlanayotgan bozor, bu yerda yangi avtomobillarga qiziqish muttasil ortib bormoqda. O‘ylaymanki, o‘zbek avtomobil ishqibozlari Exeed avtomobillarining barcha afzalliklarini qadrlashadi”, — dedi Jeff Lyu.
Top-menejerning tashrifi davomida kelajakda ishlab chiqarish parametrlari ma’lum bo‘ldi. O‘zbekistondagi Exeed zavodi dastlab yiliga 5 mingta avtomobil yig‘ish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ammo, Asaka Motors International bosh direktori o‘rinbosari Akramjon To‘xtaboyevning so‘zlariga ko‘ra, kelgusida ishlab chiqarish quvvatini yiliga 20 ming donaga yetkazish rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekistonda Exeed avtomobillari sotuvi mart oyida boshlanishi haqida xabar berilgandi. Qatorda uchta model - VX, TXL va LX krossoverlari bo‘ladi.

Завод Exeed в Узбекистане может открыться весной
Подготовительные работы по весеннему запуску завода премиального автомобильного бренда EXEED идут полным ходом.
На заводе уже установлено грузоподъемное оборудование, а также специальное оборудование для испытания различных автомобильных параметров.
В планах EXEED, который в Узбекистане официально представляет компания «Asaka Motors International» - запустить производство ближайшей весной.
На минувшей неделе с официальным визитом Ташкент посетил региональный директор EXEED Азии и Тихоокеанского региона Джифанг Лиу.
«Узбекистан — это динамично развивающийся рынок, интерес к новым автомобилям здесь неуклонно повышается. Автомобиль — это не только средство передвижения, ну, а также, неразрывная часть стиля жизни.
Бренд EXEED известен своим исследовательским духом и стремлением к постоянному совершенствованию. Я думаю, что узбекские автолюбители по достоинству оценят все преимущества автомобилей марки EXEED» –отметил Джифанг Лиу.
По словам заместителя генерального директора «Asaka Motors International» Акрамжона Тухтабоева, - «На начальном этапе будет собираться около 5 000 тысяч автомобилей в год. В дальнейшем, мы планируем выйти на проектную мощность производства автомобилей до 20 000 тысяч в год».
Встреча продолжилась за круглым столом, где стороны смогли обсудить стратегические вопросы сотрудничества, а также согласовали пути скорейшего решения проблем ближайшего будущего.