Ookla: O‘zbekiston mobil internet tezligi bo‘yicha oxirgi 4 yilda 65 pog‘onaga yuqoriladi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov “MWC Barcelona – 2025” Jahon mobil kongressi doirasida “Ookla” tashkiloti prezidenti va bosh direktori Stiven Be, Strategiya bo‘yicha bosh direktor Chip Strenj hamda tashkilotning Shimoliy Osiyo va Markaziy Osiyo mintaqalari bo‘yicha savdo direktori Viktor Zeng bilan uchrashdi.
Uchrashuvda internet infratuzilmasini rivojlantirish va sifat monitoringini kuchaytirish bo‘yicha fikrlar almashildi.
Bundan tashqari, muloqot davomida hududlarda 5G texnologiyalari jarayonlarini jadallashtirish, mobil aloqa operatorlari uchun innovatsion texnologik yechimlarni sinovdan o‘tkazish va ularning xalqaro tajribaga asoslangan holda rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda “Ookla” tashkiloti O‘zbekistonning so‘nggi yillarda mobil internet tezligi bo‘yicha katta ko‘rsatkichlarga erishganini qayd etdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida tashkilot vakillari Speedtest Global Index natijalariga ko‘ra, 2020-yilda O‘zbekiston 133-o‘rinni egallagani, 2025-yil yanvar holatiga ko‘ra, mamlakat ushbu reytingda 68-o‘ringa ko‘tarilgani, shu tariqa O‘zbekiston 2020-yildan beri 65 pog‘onaga yuqorilaganini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusida o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash va o‘zaro hamkorlik loyihalari ustida ishlash masalalarini muhokama qildilar.
Ma’lumot uchun: “Ookla” – global internet tezligini o‘lchash va tahlil qilish bilan shug‘ullanadigan yetakchi tashkilot bo‘lib, 2006-yilda tashkil etilgan. U Speedtest platformasi orqali butun dunyo bo‘ylab foydalanuvchilarga internet tezligini tekshirish imkoniyatini beradi.

В рамках крупнейшего технологического события года — Всемирного мобильного конгресса MWC Barcelona 2025 — Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов провел продуктивную встречу с президентом и генеральным директором Ookla Стивеном Би, директором по стратегии Чипом Стрэнджем и директором по продажам в Северной и Центральной Азии Виктором Цзэном.
Ключевыми темами обсуждения стали развитие интернет-инфраструктуры, совершенствование контроля качества связи и ускоренное внедрение 5G-технологий в регионах. Также стороны рассмотрели возможности тестирования инновационных решений для мобильных операторов и поддержку их развития на основе международного опыта.
Представители Ookla отметили значительный прогресс Узбекистана в сфере скорости мобильного интернета. Согласно данным Speedtest Global Index, страна совершила впечатляющий рывок — с 133-го места в 2020 году до 68-го в январе 2025 года, поднявшись на 65 позиций.
В завершение встречи стороны договорились о дальнейшем расширении сотрудничества и запуске совместных проектов.
Справка: Ookla — ведущая международная компания, специализирующаяся на измерении и анализе скорости интернета. Основанная в 2006 году, организация управляет платформой Speedtest, которая позволяет пользователям по всему миру тестировать интернет-соединение. Ежемесячно Ookla обновляет Speedtest Global Index, сравнивая показатели скорости мобильного и проводного интернета в разных странах.