“MWC Barcelona – 2025”: Huawei rahbariyati bilan muhim memorandumlar imzolandi
Joriy yilning 3–6-mart kunlari Ispaniyaning Barselona shahrida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi eng nufuzli tadbirlardan biri — “MWC Barcelona – 2025” anjumani bo‘lib o‘tdi.
Ushbu anjuman doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov hamda Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bo‘yicha prezidenti Filip Gan o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv avvalida so‘nggi yillarda kompaniya bilan hamkorlikda raqamlashtirish yo‘nalishida muhim loyihalar amalga oshirilayotgani, jumladan, Masofaviy xizmatlar markazi ishga tushirilib, natijada 2024-yilda ushbu markaz tomonidan 20 dan ortiq davlatga ko‘rsatilgan IT eksport xizmatlari hajmi 10 million AQSh dollariga yetgani hamda 300 ta yangi ish o‘rni yaratilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrashuvda Huawei kompaniyasi raqamli iste’dodlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratib, “Seeds for the Future” va “ICT Academy" dasturlarini faol davom ettirayotgani aytib o‘tildi.
2024-yilda O‘zbekistonda “Seeds for the Future” dasturining o‘n yilligi nishonlandi. O‘zbekiston jamoasi “Tech4Good” xalqaro tanlovining final bosqichida Silver award mukofotiga sazovor bo‘ldi. Shu bilan birga, 12 nafar talaba Xitoyning Shenchjen va Shanxay shaharlarida raqamli turda ishtirok etib, ikki jamoa esa Saudiya Arabistonida o‘tkazilgan “ICT Competition” mintaqaviy tanlovida qatnashdi.
Bundan tashqari, uchrashuvda kompaniya 2024-yilda bo‘lib o‘tgan “ICT Week Uzbekistan” haftaligi doirasida mamlakatning raqamli transformatsiyasini yanada rivojlantirish maqsadida 5.5G tarmog‘ini sinov tariqasida ishga tushirilgani qo‘shimcha qilindi.
Shuningdek, 2024-yilda Huawei kompaniyasi Raqamli iqtisodiyot bo‘yicha tadqiqot markazi va Xitoy Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari akademiyasi (CAICT) bilan hamkorlikda "Uzbekistan Digital Economy overview and Vision 2030" tadqiqotlarini e’lon qildi.
Ushbu olib borilayotgan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash maqsadida tashkil etilgan uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonning raqamli rivojlanish natijalarini sarhisob qildilar va kelgusida innovatsion texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha rejalarni belgilab oldilar.

Состоялась встреча министра цифровых технологий Узбекистана с президентом Huawei на MWC Barcelona 2025
С 3 по 6 марта 2025 года в Барселоне, Испания, состоялась одна из самых значимых конференций в сфере информационно-коммуникационных технологий — MWC Barcelona 2025.
В рамках мероприятия прошла встреча министра цифровых технологий Шерзода Шерматова с президентом Huawei по Ближнему Востоку и Центральной Азии Филиппом Ганом. В начале встречи было отмечено успешное сотрудничество с Huawei в области цифровизации. В частности, совместно был запущен Центр удаленных услуг, благодаря которому в 2024 году объем экспорта ИТ-услуг в более чем 20 стран составил 10 миллионов долларов США, а также было создано 300 новых рабочих мест.
Особое внимание на встрече уделили развитию цифровых талантов. Huawei активно продолжает программы «Семена будущего» и «Академия ИКТ». В 2024 году Узбекистан отметил десятилетие участия в программе «Семена будущего». Команда страны завоевала серебряную награду в финале международного конкурса «Tech4Good». 12 студентов прошли цифровой тур в Шэньчжэне и Шанхае, а две команды приняли участие в региональном конкурсе ИКТ в Саудовской Аравии.
Также было подчеркнуто, что в 2024 году Huawei запустила сеть 5.5G в тестовом режиме в рамках «Недели ИКТ в Узбекистане» для поддержки цифровой трансформации страны. В дополнение к этому компания совместно с Центром исследований цифровой экономики и Китайской академией информационно-коммуникационных технологий (CAICT) опубликовала исследование «Обзор и видение цифровой экономики Узбекистана до 2030 года».
На встрече стороны подвели итоги цифрового развития Узбекистана и наметили дальнейшие шаги по внедрению инновационных технологий, что укрепляет устойчивое партнерство между Узбекистаном и Huawei.