Barselonada “Giga-2025” forumi: O‘zbekistonning raqamli ta’lim sohasidagi tashabbuslari taqdim etildi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Ispaniyaning Barselona shahrida bo‘lib o‘tayotgan “MWC Barcelona-2025” doirasida Xalqaro elektaloqa ittifoqi (ITU) va BMT Bolalar jamg‘armasi (UNICEF) tashabbusi bilan tashkil etilgan “Giga-2025: Umumjahon maktab aloqasi uchun innovatsiyalarni kengaytirish” tadbirida ishtirok etdi.
Mazkur forum global ta’lim muassasalarini internet tarmog‘iga ulash, ta’lim texnologiyalarini rivojlantirish va raqamli bo‘shliqni qisqartirish masalalariga bag‘ishlangan bo‘lib, xalqaro ekspertlar, davlat vakillari va yetakchi IT-kompaniyalar ishtirokida o‘tkazildi.
Tadbir doirasida “The Giga Journey: muammolarni hal qilish va maktablarni ulash uchun yangi loyihalarni ishlab chiqish” mavzusida muhokamalar tashkil etilib, unda O‘zbekiston tomoni o‘z tajribasi va erishilgan natijalari bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek, uchrashuvda tegishli tashkilotlar bilan amalga oshirilayotgan GIGA-Accelerator Model loyihasi haqida ma’lumotlar berildi.
Ushbu loyiha O‘zbekistondagi umumta’lim maktablariga yaqin hududlarda yashovchi aholining internet tarmog‘idan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha innovatsion, ishonchli va hamyonbop yechimlarni ishlab chiqish hisoblanadi.

Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов представил инициативу «Giga-2025», организованную Международным союзом электросвязи (МСЭ) и Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ), в рамках крупнейшего технологического события MWC Barcelona-2025 в Барселоне, Испания.
На форуме «Масштабирование инноваций для обеспечения глобальной школьной взаимосвязанности» обсуждались ключевые вопросы цифрового развития в сфере образования: подключение школ к Интернету, внедрение передовых образовательных технологий и преодоление цифрового неравенства. В мероприятии приняли участие ведущие международные эксперты, представители государственных органов и крупнейших ИТ-компаний.
В рамках дискуссии «Гига-путь: разработка новых проектов для решения проблем и соединения школ» узбекская сторона представила свои достижения и успешные практики по расширению цифрового доступа в образовательных учреждениях.
Кроме того, была представлена информация о проекте GIGA-Accelerator Model, реализуемом совместно с международными организациями. Его цель — разработка инновационных, надежных и доступных решений для подключения к Интернету жителей районов, расположенных вблизи средних школ Узбекистана.
Инициатива «Giga-2025» подтверждает приверженность Узбекистана глобальной цифровой трансформации образования и созданию равных возможностей для каждого ученика.