Барселонада “Giga-2025” форуми: Ўзбекистоннинг рақамли таълим соҳасидаги ташаббуслари тақдим этилди
Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов Испаниянинг Барселона шаҳрида бўлиб ўтаётган “MWC Barcelona-2025” доирасида Халқаро электалоқа иттифоқи (ITU) ва БМТ Болалар жамғармаси (UNICEF) ташаббуси билан ташкил этилган “Giga-2025: Умумжаҳон мактаб алоқаси учун инновацияларни кенгайтириш” тадбирида иштирок этди.
Мазкур форум глобал таълим муассасаларини интернет тармоғига улаш, таълим технологияларини ривожлантириш ва рақамли бўшлиқни қисқартириш масалаларига бағишланган бўлиб, халқаро экспертлар, давлат вакиллари ва етакчи АйТи-компаниялар иштирокида ўтказилди.
Тадбир доирасида “The Giga Journey: муаммоларни ҳал қилиш ва мактабларни улаш учун янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш” мавзусида муҳокамалар ташкил этилиб, унда Ўзбекистон томони ўз тажрибаси ва эришилган натижалари билан ўртоқлашди.
Шунингдек, учрашувда тегишли ташкилотлар билан амалга оширилаётган GIGA-Accelerator Model лойиҳаси ҳақида маълумотлар берилди.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистондаги умумтаълим мактабларига яқин ҳудудларда яшовчи аҳолининг интернет тармоғидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш бўйича инновацион, ишончли ва ҳамёнбоп ечимларни ишлаб чиқиш ҳисобланади.

Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов представил инициативу «Giga-2025», организованную Международным союзом электросвязи (МСЭ) и Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ), в рамках крупнейшего технологического события MWC Barcelona-2025 в Барселоне, Испания.
На форуме «Масштабирование инноваций для обеспечения глобальной школьной взаимосвязанности» обсуждались ключевые вопросы цифрового развития в сфере образования: подключение школ к Интернету, внедрение передовых образовательных технологий и преодоление цифрового неравенства. В мероприятии приняли участие ведущие международные эксперты, представители государственных органов и крупнейших ИТ-компаний.
В рамках дискуссии «Гига-путь: разработка новых проектов для решения проблем и соединения школ» узбекская сторона представила свои достижения и успешные практики по расширению цифрового доступа в образовательных учреждениях.
Кроме того, была представлена информация о проекте GIGA-Accelerator Model, реализуемом совместно с международными организациями. Его цель — разработка инновационных, надежных и доступных решений для подключения к Интернету жителей районов, расположенных вблизи средних школ Узбекистана.
Инициатива «Giga-2025» подтверждает приверженность Узбекистана глобальной цифровой трансформации образования и созданию равных возможностей для каждого ученика.