Savol: Yopiq va ochiq savdoning qanday farqi bor?
Javob: O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining Buyrug‘i bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari tomonidan kripto-aktivlarni chiqarish, chiqarishni ro‘yxatdan o‘tkazish va muomalaga kiritish tartibi to‘g‘risidagi Nizomda bu haqida aniq yozib qo‘yilgan.
Yopiq savdo — ta’minlangan tokenlarni cheklangan investorlar orasida ommaviy e’lon qilmasdan va reklama kompaniyasi o‘tkazmagan holda joylashtirish orqali o‘tkaziladigan savdo turi.
Ochiq savdo — ta’minlangan tokenlarni cheklanmagan investorlar orasida reklama kompaniyasini o‘tkazgan holda, shu jumladan ta’minlangan tokenlarning ommaviy taklifini joylashtirish orqali o‘tkaziladigan savdo turi.

IT-право. В чем разница между закрытой и открытой торговлей?
Ответ: об этом написано в Положении о порядке выпуска, регистрации выпуска и обращения крипто-активов резидентами Республики Узбекистан, утвержденном Приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан.
Закрытая продажа — вид торговли, осуществляемый путем размещения обеспеченных токенов среди ограниченного числа инвесторов без публичного объявления и проведения рекламной компании.
Открытая продажа — вид торговли, осуществляемый путем размещения обеспеченных токенов среди неограниченного числа инвесторов с проведением рекламной компании, в том числе посредством размещения публичного предложения обеспеченных токенов.