Uchrashuvda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar O‘zbekistonning ko‘p jabhalarda jadal rivojlanish yo‘lida erishayotgan, aholi turmushini sezilarli darajada yaxshilagan yutuqlari, jumladan, raqamli texnologiyalar sohasida amalga oshirilayotgan ishlarni yuqori baholadi.
O‘z navbatida, vazir Sh.Shermatov vazirlikning asosiy maqsadlaridan biri yosh avlodni tayyor ish o‘rinlari bilan ta’minlash, bu orqali ularni yurtimizda turib, yuqori maosh olishlari uchun imkoniyat yaratish ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekistonning dengizga chiqish imkoniyatlari cheklangani bois vazirlik AKT sohasini faol rivojlantirayotgani, bu esa IT-xizmatlar eksporti ko‘rsatkichlarini jadal oshirishga xizmat qilayotgani aytib o‘tildi.
O‘z navbatida, sohani rivojlantirish uchun amalga oshirilayotgan dasturlar, jumladan, “One Million Uzbek Coders” loyihasi haqida ma’lumotlar berildi.
Vazir Sh.Shermatov Yevropa bozorining o‘ziga xos xususiyatlaridan kelib chiqib, Yevropa davlatlari bilan hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, uchrashuvda telekommunikatsiya yo‘nalishida hamkorlik istiqbollari, jumladan, olis hududlarni zamonaviy yo‘ldosh aloqasi tizimi yordamida yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlash bo‘yicha hamkorlikda loyihalarni amalga oshirish masalalalari muhokama qilindi.
Yakunda tomonlar uchrashuv uchun bir-biriga minnatdorchilik bildirib, o‘zaro manfaatli hamkorlik va yaqin kelajakda qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga umid bildirdilar.

В ходе встречи посол ЕС Тойво Клаар высоко оценил успехи Узбекистана на пути динамичного развития в различных сферах, что значительно улучшило уровень жизни населения, в том числе работу, проводимую в области цифровых технологий.
В свою очередь, министр Ш. Шерматов подчеркнул, что одной из главных целей министерства является обеспечение молодого поколения готовыми рабочими местами, создавая для них возможность получать высокие зарплаты, оставаясь в стране.
Также на встрече было отмечено, что из-за ограниченного доступа Узбекистана к морю министерство активно развивает сферу ИКТ, что способствует стремительному увеличению объемов экспорта IT-услуг.
В рамках беседы была представлена информация о программах, реализуемых для развития отрасли, в частности, о проекте «One Million Uzbek Coders».
Министр Ш. Шерматов подчеркнул важность расширения сотрудничества с европейскими странами, исходя из специфики европейского рынка.
Кроме того, на встрече обсуждались перспективы сотрудничества в сфере телекоммуникаций, в частности, реализация совместных проектов по обеспечению удаленных районов высокоскоростным интернетом с использованием современных спутниковых систем связи.
В завершение стороны поблагодарили друг друга за встречу, выразили надежду на взаимовыгодное сотрудничество и успешную реализацию совместных проектов в ближайшем будущем.