Endi robotlar koinotda ham mehnat qiladi
"NASA" masofaviy zondlash sun’iy yo‘ldoshining yoqilg‘i zahirasini to‘ldirish uchun bir necha yil ichida Yer atrofi orbitasiga robotni olib chiqmoqchi.
Sun’iy yo‘ldoshni masofaviy zondlash apparati "Landsat-7" bundan ancha avval - 1999 yilda ishga tushirilgan. U qanchalik dolzarb vazifalarni bajarmasin, yoqilg‘i tugaganida bir ishga yaramay qoladi. "NASA" ushbu muammoning yechimi sifatida orbital robot xizmatidan foydalanmoqchi. Robot mexanik qo‘llari bilan "Landsat-7"ga ulanadi va uni yoqilg‘i bilan to‘yintiradi.
Agar reja muvaffaqiyatli amalga oshsa, davlat va xususiy loyihalarning muhim bo‘g‘iniga aylanadi. Bu tufayli orbitadagi sun’iy yo‘ldoshlar faoliyati rivojlanadi. O‘z navbatida, sun’iy yo‘ldosh va meteorologik apparatlar yaratishda sifatni oshirib, narxni tushiradi. Zero, mazkur harakatlar kosmik stansiyalar va fazo kemalari qurilishida ilk qadamdir.

Роботы будут работать в космосе?
Американское космическое агентство намерено через несколько лет запустить на околоземную орбиту робота для пополнения запасов топлива спутника дистанционного зондирования.
НАСА запустило аппарат в 1999 году. Спутник совершает один оборот вокруг Земли за 99 минут. Он фотографирует всю поверхность планеты за 16 дней.За время своей работы аппарат зарегистрировал ряд изменений, происходящих на Земле, включая таяние ледников Гренландии, снижение количества растительности в Папуа-Новой Гвинее, увеличение числа креветочных ферм в Мексике и многие другие. Однако, когда у Landsat-7 закончилось топливо, то фактически он стал неработоспособен, поскольку в настоящее время невозможно обеспечить техническое обслуживание аппарата.
Если данная операция завершится успешно, то это станет беспрецедентным случаем пополнения запасов топлива спутника в космосе. НАСА сообщает, что запуск робота будет одним из серии частных и государственных проектов, которые направлены на ремонт и улучшение спутников, уже находящихся на орбите. Стоимость инициативы оценивается в миллиарды долларов.