Apple o‘z 5G-modemini chiqara olmadi
Apple kompaniyasi o‘z 5G-modemi ustidagi ishlarni vaqtinchi to‘xtatdi. Bu haqda MacRumors xabar berdi.
Portal jurnalistlari osiyolik taniqli insayderlarga asoslanib yozishicha, Amerika IT-giganti o‘z modemlarini ishlab chiqish bo‘yicha dasturini vaqtincha yopgan. Korporatsiya beshinchi avlod tarmoqlarida ishlovchi modemlar chiqarib, ularni o‘zining flagman qurilmalariga o‘rnatishni ko‘zlagandi.
Apple kompaniyasining bu maqsadga yaqinlashish yo‘lidagi urinishlari zoye ketdi, deyishmoqda insayderlar. Yapon manbalariga ko‘ra, muvaffaqiyatsizlik sababli korporatsiya loyiha uchun ajratilgan ko‘pmillionli sarmoyalarni qisqartiradi.
MacRumors qo‘shimcha qilishicha, 2019-yilda Apple ko‘plab muhandislarni ishga yollab, Intel kompaniyasining smartfonlar uchun modemlar chiqarish bo‘limini sotib olgandi. Mutaxassislar zimmasiga 2023-yilda kompaniyaning o‘z modemini tayyor holatga keltirish yuklangandi. Ta’kidlanishicha, modemlar borasida Apple raqobatchilaridan “bir necha yillar” ortda qolib ketgan.

Apple провалилась при разработке собственного модема 5G
Компания Apple на время прекратила разработку собственного 5G-модема. Об этом сообщает издание MacRumors.
Журналисты портала сослались на известных инсайдеров из Азии, согласно которым американский IT-гигант временно закрыл программу по разработке собственных модемов. Корпорация планировала производить модемы, работающие в сетях пятого поколения, и устанавливать их на фирменные устройства.
По словам инсайдеров, попытки Apple приблизиться к достижении этой цели закончились провалом. Японские источники рассказали о том, что из-за неудач корпорация свернет многомиллионные инвестиции в проект.
Журналисты MacRumors отметили, что в 2019 году Apple наняла большое количество инженеров и приобрела большую часть бизнеса Intel по производству модемов для смартфонов. Перед специалистами стояла задача разработать собственный модем к 2023 году. Сообщалось, что в этом вопросе Apple отстает от конкурентов «на годы».