Apple Vision Proдан 5 баравар арзон AR-кўзойнак чиқарилди
Хитойнинг Xreal компанияси янги тўлдирилган реаллик (AR) кўзойнагини тақдим этди, деб хабар берди GSMArena.
Air 2 Ultra оддий кўзойнаклар каби шаклга эга. Линза-экранлар ва кенг ўлчамли видеоларни ёзиб олиш учун гардиши ёнида камералар ўрнатилган. Ҳар бир экрани 1080 пикселли, 120 герц частотали, 500 нит ёрқинликка эга бўлиб, кўриш бурчаги 52 даражани ташкил қилади.
Компания маълумотига кўра, бу кўзойнакнинг камералари ва дастурий таъминоти олтита эркинлик даражаси (6DoF) бўйлаб объектларни кузатиш имконини беради. Фойдаланувчи ташқи контроллерларсиз, қўли билан AR-кўзойнакни бошқара олади. Журналистлар Xreal Air 2 Ultraни 3 499 доллар турувчи Apple Vision Proнинг арзон муқобили сифатида кўришмоқда. Air 2 Ultra нархи — 700 доллар.

В Китае представили дешевую альтернативу Apple Vision Pro
Китайская компания Xreal представила новые очки дополненной реальности (AR). Об этом сообщает издание GSMArena.
Выпущенное устройство имеет форм-фактор обычных очков. Девайс получил линзы-экраны и две установленные в дужку камеры, которые позволяют записывать пространственное видео. Каждый экран Air 2 Ultra имеет разрешением 1080 пикселей, частоту 120 герц, яркость 500 нит и угол обзора 52 градуса.
По словам производителя, камеры и ПО очков можно использовать для отслеживания объектов с шестью степенями свободы (6DoF). Также потребитель может управлять девайсом руками, не используя внешние контроллеры. По словам журналистов, Xreal Air 2 Ultra можно считать дешевой альтернативой Vision Pro от Apple, оцененной в 3499 долларов. Китайский девайс стоит 700 долларов, или около 63 тысяч рублей.