Нидерландияда мактаб ўқувчиларининг мобил телефонлардан фойдаланиши тақиқланади
Нидерландияда мактаб ўқувчиларининг мобил телефонлардан фойдаланиши тақиқланади. Ҳукумат сайтида ёзилишича, тақиқлов 2024 йилнинг 1 январидан кучга киради.
Телефонлар билан бирга, дарсларда смарт-соатлар ва планшетлардан фойдаланиш ҳам ман этилади.
Фақат бу қурилмалар керак бўладиган рақамли саводхонлик дарслари ҳамда соғлиғи ёки ногиронлиги сабабли бу қурилмалардан фойдаланиши шарт бўлган ўқувчилар учун истиснолар кўзда тутилган. Мактаблар тақиқлов бўйича аниқ қоидаларни ўқитувчилар, ота-оналар ва ўқувчилар билан ўзаро келишган ҳолда белгилаб олиши мумкин.
“Мобил телефонлар деярли ҳаётимизнинг ажралмас қисмига айланган бўлишига қарамасдан, уларга синфхоналарда ўрин йўқ. Ўқувчилар диққатларини жамлаш ва яхши таҳсил олиш имкониятига эга бўлишлари лозим. Илмий тадқиқотлардан биламизки, мобил телефонлар таълим жараёнини бузади”, — Нидерландия таълим, маданият ва фан вазири Робберт Дейкграафнинг сўзларини келтирмоқда ҳукумат сайти.

Школьникам запретят пользоваться мобильными телефонами в Нидерландах
Школьникам запретят пользоваться мобильными телефонами в Нидерландах. Как говорится на сайте правительства страны, запрет начнет действовать с 1 января 2024 года.
Помимо телефонов, на уроках нельзя будет использовать смарт-часы и планшеты.
Исключение делается уроков цифровой грамотности или других, где техника необходима для содержания занятия, а также ученикам, которые зависят от своего телефона по медицинским показаниям или по инвалидности. Школы могут по своему усмотрению согласовать точные правила с учителями, родителями и учениками.
«Несмотря на то, что мобильные телефоны почти неразрывно связаны с нашей жизнью, им не место в классе. Студенты должны иметь возможность сконцентрироваться и иметь все возможности учиться хорошо. Из научных исследований мы знаем, что мобильные телефоны нарушают процесс обучения», — приводятся на сайте правительства Нидерландов слова министра образования, культуры и науки Робберта Дейкграафа