Gonkong ilk fazoviy yo‘ldoshini uchiradi
Gonkongning xususiy HK Aerospace Technology Group kompaniyasi Yerni masofaviy zondlovchi yo‘ldoshi — Hong Kong Star ustidagi sinovlar muvaffaqiyatli o‘tganini e’lon qildi. Bu Gonkongning o‘zida ishlab chiqarilgan ilk fazoviy qurilmadir.
Yo‘ldoshni uchirish noyabr oyi oxirlariga mo‘ljallangan. Reketa uchiriladigan dengiz start maydonchasi Xitoy janubidagi Guandun provinsiyasi yaqinida joylashgan.
Hong Kong Star yuqori yechimli optik tizim bilan ta’minlangan, bu Yerni masofadan zondlash, iqlim o‘zgarishlari va ob-havodagi o‘zgarishlarni tahlil qilish uchun yuqori sifatli suratlar olish imkonini beradi. Yo‘ldoshdan turli tabiiy ofatlarlar haqida oldindan ma’lumot to‘plash, “aqlli” shaharlarni loyihalashtirishda foydalanish ko‘zda tutilmoqda.
HK Aerospace Technology Group vakillari bayonotiga ko‘ra, yiliga turli vazifalar uchun mo‘ljallangan kamida 300 tadan tijoriy yo‘ldosh uchiriladi. Bundan tashqari, fazoda 720 ta qurilmadan iborat Hong Kong Star yo‘ldoshlari guruhini shakllantirish mo‘ljallangan.

Гонконг впервые запустит собственный космический спутник
Частная гонконгская компания HK Aerospace Technology Group сообщила о завершении успешных испытаний спутника дистанционного зондирования Земли Hong Kong Star. Это первый космический аппарат Гонконга собственного производства.
Запуск спутника должен состояться в конце ноября с морской стартовой площадки вблизи южной китайской провинции Гуандун. Hong Kong Star оснащён оптической системой высокого разрешения, благодаря которой можно проводить дистанционное зондирование Земли и получать детализированные снимки для анализа изменений климата, погодных условий. Это позволит предотвращать стихийные бедствия и пригодится при проектировании «умных» городов.
Представители HK Aerospace Technology Group заявили, что компания планирует ежегодно выпускать не менее 300 коммерческих спутников для разных задач. Кроме того, в планах производителя развёртывание на орбите спутниковой группировки Hong Kong Star из 720 аппаратов.