Mana nima uchun 24 soat bizga yetmayapti
Bir milliard yildan ko‘proq vaqt davomida Yer o‘z o‘qi atrofida kuniga atigi 19,5 soat mobaynida aylanayotgani ma’lum bo‘ldi.
Toronto universiteti olimlari qiziqarli tadqiqot natijalari bilan o‘rtoqlashdi. Astrofiziklar guruhi Oyning to‘lqinlar oqimi tufayli Yerdagi kun uzayishi milliard yildan ko‘proq vaqt davomida to‘xtab qolganini aniqlashdi.
Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatdiki, taxminan ikki milliard yil avval Quyosh tomonidan yuzaga kelgan atmosfera to‘lqinlari Oyning ta’siriga qarshi chiqib, natijada Yerning o‘z o‘qi atrofida doimiy aylanish tezligi va doimiy kun davomiyligi 19,5 soatga tushib qoldi.
Universitet olimlarining ta’kidlashicha, agar bunday bo‘lmaganida, hozirgi 24 soatlik kun 60 soatdan ko‘proq vaqtga cho‘zilgan bo‘lar edi.
Olimlar geologik ma’lumotlarga asoslanib, atmosferani tadqiq qilish vositalaridan foydalangan holda Quyosh va Oy o‘rtasidagi to‘lqinlarning turg‘unligi atmosfera harorati va Yerning aylanish tezligi o‘rtasidagi aloqa bilan bog‘liqligini ko‘rsatdi.
Oy taxminan 4,5 milliard yil oldin paydo bo‘lgan kezlar Yerdagi bir kun 10 soatdan kamroq davom etgan. Ammo o‘shandan buyon Oyning tortishish kuchi sayyoramizning aylanishini sekinlashtirdi va bu kunning cho‘zilishiga sabab bo‘ldi. Aytish joizki, kunimiz har asrda taxminan 1,7 millisekundga cho‘zilishda davom etmoqda.
Maqola mualliflaridan biri, professor Norman Myurreyning tushuntirishicha, Quyosh atmosfera to‘lqinlari deb ataladigan vaziyatni keltirib chiqaradi. Biroq, bu Oy kabi Yerning aylanishini sekinlashtirish o‘rniga, aksincha, uni tezlashtiradi.
Oyning zarbasi esa Quyoshnikidan taxminan 10 barobar kuchliroq, shuning uchun ham u Yerning aylanishini sekinlashtiradi.

Так вот, почему 24 часов не хватает
Учёные из Университета Торонто поделились результатами интересного исследования. Группа астрофизиков обнаружила, что медленное и неуклонное удлинение земных суток, вызванное приливным притяжением Луны, было остановлено более чем на миллиард лет.
Исследование показало, что примерно с двух миллиардов лет назад и до 600 миллионов лет назад атмосферные приливы, вызванные Солнцем, противостояли влиянию Луны, поддерживая постоянную скорость вращения Земли и постоянную продолжительность суток в 19,5 часов.
Как отмечают в университете, без этой паузы в миллиард лет с лишним в замедлении вращения нашей планеты нынешние 24-часовые сутки растянулись бы более чем до 60 часов.
Опираясь на геологические данные и используя инструменты исследования атмосферы, учёные продемонстрировали, что «приливный пат» между Солнцем и Луной возник из-за связи между температурой атмосферы и скоростью вращения Земли.
Когда около 4,5 миллиардов лет назад образовалась Луна, сутки на Земле длились менее 10 часов. Но с тех пор гравитационное притяжение Луны замедляет вращение нашей планеты, в результате чего сутки становятся всё длиннее. И они продолжают удлиняться со скоростью примерно 1,7 миллисекунды каждое столетие.
Один из авторов статьи профессор Норман Мюррей пояснил, что Солнце вызывает так называемые атмосферные приливы, создавая крутящий момент. Но вместо того, чтобы замедлять вращение Земли, как Луна, напротив ускоряет его.
Однако воздействие Луны примерно в 10 раз сильнее, чем у Солнца, поэтому она «побеждает в перетягивании каната», а вращение Земли замедляется. Но исследователи обнаружили, что эти два фактора когда-то, примерно 2,2 миллиарда лет назад, достигли равновесия. Солнце и Луна уравновешивали друг друга, поэтому продолжительность дня перестала расти.
Команда также отметила, что изменение климата с глобальным потеплением может иметь интригующие последствия для продолжительности дня в будущем — продолжительность суток может заметно вырасти.