Bitcoin tabiatga qarshi: raqamli asr chanqog‘i
Bitkoin operatsiyalariga juda ko‘p elektr energiyasi sarflanishini ko‘pchilik biladi, ammo xuddi shu maqsadlar uchun juda ko‘p suv ishlatilishidan barchaning ham xabari bo‘lmasa kerak. Bitkoin ekotizimi 2023-yilning o‘zida 2237 gigalitr (1 gigalitr = 1 mln m3) suv sarflaydi, — Digiconomist asoschisi hamda Amsterdam erkin universiteti eksperti Aleks de Vrizning so‘zlarini keltirmoqda The Register.
Ushbu kriptovalyutani undirish uchun AQShda yil davomida 39–120 gigalitr suv ishlatildi, 300 ming xonadon yoki Vashington kattaligidagi shaharning suv sarfi taxminan shunga teng. O‘tgan yili bitkoin arzonlashib, elektr va suv sarfi birmuncha pasaygandi, biroq bu yil yana qimmatlashdi, 2023-yilning martida energiya ishlatilishi rekord darajaga yetdi. Yil yakuniga ko‘ra, bitkoinga elektr sarfi 141,9 TVt/s ni tashkil etib, 2021-yilgidan 33 foiz ko‘p bo‘ladi.
2021-yilda jahon bo‘yicha bitkoinga qariyb 1600 gigalitr — har tranzaksiya uchun 16 ming litrdan suv sarflandi. Bu bank kartalari tranzaksiyalariga sarflanayotganidan 6,2 mln baravar ko‘p!
Ekspertning fikricha, suv va elektr sarfini kamaytirish yo‘llari bor, biroq aftidan bu ish bilan hech kim shug‘ullanmoqchi emas, negaki, bitkoin hamjamiyati anchayin konservativ, ya’ni islohotlarni xushlamaydi. Ethereum kabi samarali mexanizmlarga o‘tilayotganidan dom-darak yo‘q. Boz ustiga bitkoin egalari va maynerlar aynan hech qanday o‘zgarishlar bo‘lmasligini nisbiy ishonchlilik va barqarorlik kafolati deb bilishadi. Ekspert ta’kidlashicha, atrof-muhitga yetkazilayotgan zarar, ayniqsa, jahonda suv taqchilligi kuzatilayotgan hozirgi sharoitda, jiddiy muammolarga olib kelishi mumkin.
Masalan, Xitoyda ayni faoliyat taqiqlanganidan so‘ng bitkoinlar uchun eng yirik maydonga aylangan Qozog‘istonda suv taqchilligi chinakam inqirozga sabab bo‘ladi. Iqlimiy o‘zgarishlar nuqtai nazaridan, 2030-yilga borib qo‘shni mamlakatda suv taqchilligi 75 gigalitrga yetadi. 2021-yilda Qozog‘istonda bitkoinlar mayningi uchun taxminan 1 ming gigalitr suv sarflandi. Shuning barobarida, ta’kidlaydi ekspert, tashvishli xabarlarga bitkoin hamjamiyati pinagini ham buzayotgani yo‘q. Bitkoinlarga sarflanayotgan suv muammosi fonida neyrotarmoqlarni o‘qitish va ishlatishga ketayotgan suv dengizdan tomchi bo‘lib ko‘rinadi.

Bitcoin против природы: жажда цифровой эры
Хотя многие знают, что на операции с биткоинами тратится очень много электроэнергии, не всем известно, что соответствующая экосистема требует для работы и существенных объёмов воды. Как сообщает The Register, основатель Digiconomist и эксперт Амстердамского свободного университета Алекс де Врис (Alex de Vries) предполагает, что экосистема биткоина только в 2023 году потратит 2237 гигалитров воды (1 гигалитр = 1 млн м3).
В США на добычу этой криптовалюты за год ушло 39–120 гигалитров воды, примерно столько же потребляют 300 тыс. домохозяйств или город размером с Вашингтон. В прошлом году биткоин подешевел, что привело к некоторому спаду использования энергии и воды, но в текущем году его цена снова выросла, а в марте 2023 года потребление энергии взлетело до рекордных значений. По итогам года на биткоин уйдёт 141,9 ТВт·ч, т.е. на треть выше в сравнении с 2021 годом. В 2021 году на биткоины во всё мире было потрачено почти 1600 гигалитров — примерно 16 тыс. литров на каждую транзакцию, т.е. в 6,2 млн раз больше, чем обходится обработки транзакции банковской карты.
Источник: Alex de Vries / Cell.com
По мнению эксперта, способы снизить расход воды и энергии имеются, но, похоже, никто не намерен ими воспользоваться, поскольку биткоин-сообщество весьма консервативно. Переход на более эффективные механизмы, как это произошло с Ethereum, не предвидится. Более того, держатели и майнеры во многом видят залог относительной надёжности и стабильности биткоина в том, что никаких изменений и не будет. Эксперт отмечает, что огромный урон окружающей среде может привести к серьёзным проблемам, особенно на фоне острой нехватки воды в мире.
Например, в Казахстане, ставшем крупной площадкой для майнинга биткоинов после запрета аналогичной деятельности в Китае, нехватка воды приведёт к настоящему кризису. Ожидается, что с учётом климатических изменений дефицит воды в стране к 2030 году составит 75 гигалитров. В 2021 году на майнинг биткоинов в Казахстане ушло около 1 тыс. гигалитров воды. При этом, как утверждает учёный, нет никаких свидетельств того, что тревожные новости вызывают какую-либо озабоченность в биткоин-сообществе. На этом фоне затраты воды на обучение и запуск нейросетей уже не кажутся такими уж большими.