Sun’iy intellekt: Google va Microsoft hind dasturchilarini ishga olmoqchi
Hozir Hindistonda 5 mln nafar dasturchi bor. Balki shuning uchundir, ikki texnogigant — Google va Microsoft Hindistonga diqqatini kuchaytirishni boshladi va bu yurtning mutaxassislari bilan ishlashmoqchi.
Tez orada Hindistonga Microsoft bosh direktori Satya Nadella tashrif buyuradi. Turli kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazish va kamida 100 ming nafar sun’iy intellekt sohasidagi mahalliy dasturchilar uchun trening o‘tkazishni rejalashtirgan. Birinchi uchrashuv mamlakatning eng yirik texnologiya markazi — Bangalorda, ikkinchisi Mumbayda bo‘lib o‘tadi.
Xuddi shu paytda Hindistonga Google ilmiy tadqiqotlar bo‘yicha direktori Jeff Din ham keladi. U ham Bangalorga boradi, dasturchilar, tadqiqotchilar va startaplar asoschilari bilan uchrashadi. Hind mutaxassislari bilan Hindistonning sun’iy intellekt texnologiyalaridagi rolini hamda ularning jamiyatga ta’sirini muhokama qilmoqchi.

Google и Microsoft начнут привлекать индийских специалистов для разработки ИИ
На сегодняшний день в Индии насчитывается порядка 5 млн программистов. Вероятно, в связи с этим два техногиганта, Google и Microsoft, всё пристальнее смотрят в сторону Индии и намерены работать с местными специалистами.
Скоро в Индию приедет глава Microsoft Сатья Наделла. Он планирует встретиться с представителями разных компаний и организовать тренинг для как минимум 100 тысяч местных разработчиков в сфере ИИ. Ближайшая встреча состоится в городе Бангалор — одном из крупнейших технологических центров Индии. Вторая в — Мумбаи.
Примерно в это же время в Индию прибудет и директор по научным исследованиям Google Джефф Дин. Он также посетит Бангалор и встретится с программистами, исследователями и основателями стартапов. Дин обсудит с индийскими специалистами роль Индии в развитии технологий ИИ, а также их воздействие на социум.