Сунъий интеллект: Google ва Microsoft ҳинд дастурчиларини ишга олмоқчи
Ҳозир Ҳиндистонда 5 млн нафар дастурчи бор. Балки шунинг учундир, икки техногигант — Google ва Microsoft Ҳиндистонга диққатини кучайтиришни бошлади ва бу юртнинг мутахассислари билан ишлашмоқчи.
Тез орада Ҳиндистонга Microsoft бош директори Сатя Наделла ташриф буюради. Турли компаниялар вакиллари билан учрашувлар ўтказиш ва камида 100 минг нафар сунъий интеллект соҳасидаги маҳаллий дастурчилар учун тренинг ўтказишни режалаштирган. Биринчи учрашув мамлакатнинг энг йирик технология маркази — Бангалорда, иккинчиси Мумбайда бўлиб ўтади.
Худди шу пайтда Ҳиндистонга Google илмий тадқиқотлар бўйича директори Жефф Дин ҳам келади. У ҳам Бангалорга боради, дастурчилар, тадқиқотчилар ва стартаплар асосчилари билан учрашади. Ҳинд мутахассислари билан Ҳиндистоннинг сунъий интеллект технологияларидаги ролини ҳамда уларнинг жамиятга таъсирини муҳокама қилмоқчи.
Эътиборли томони, икки гигант, икки рақобатчи компания раҳбарлари асли ҳиндистонликлар — Сатя Наделла (Microsoft раиси ва бош директори) 1967 йилда Ҳайдарободда, Сундар Пичаи (Google бош директори) 1972 йилда Мадурайда туғилган.

Google и Microsoft начнут привлекать индийских специалистов для разработки ИИ
На сегодняшний день в Индии насчитывается порядка 5 млн программистов. Вероятно, в связи с этим два техногиганта, Google и Microsoft, всё пристальнее смотрят в сторону Индии и намерены работать с местными специалистами.
Скоро в Индию приедет глава Microsoft Сатья Наделла. Он планирует встретиться с представителями разных компаний и организовать тренинг для как минимум 100 тысяч местных разработчиков в сфере ИИ. Ближайшая встреча состоится в городе Бангалор — одном из крупнейших технологических центров Индии. Вторая в — Мумбаи.
Примерно в это же время в Индию прибудет и директор по научным исследованиям Google Джефф Дин. Он также посетит Бангалор и встретится с программистами, исследователями и основателями стартапов. Дин обсудит с индийскими специалистами роль Индии в развитии технологий ИИ, а также их воздействие на социум.