Internet qidiruv tizimlari 5 yildan so‘ng qanday bo‘ladi?
So‘nggi o‘ttiz yilda qidiruv tizimlari internet dunyosiga sidqidildan xizmat qilib kelyapti. Biroq 2023-yil yakunlanishi arafasida turibmiz, internetda qidiruv mohiyati tubdan o‘zgarishiga guvoh bo‘lyapmiz: shunchalikki, Google, Bing, Yandex singari qidiruv gigantlari o‘z yondashuvlarini qayta ko‘rib chiqyapti.
Moskva Axborot texnologiyalari departamenti va merlik sayti SEO-rahbari Yuriy Nikulinning qidiruv tizimlari olamini yaqin besh yilda nimalar kutayotgani, trendga ergashish uchun seo-mutaxassislar qanday moslashishlari kerakligi yoritilgan maqolasi chiqdi. Maqolani o‘zbek va rus tillarida saytimizda ham o‘qishingiz mumkin.
QIDIRUV TIZIMLARI QANDAY PAYDO BO‘LGAN?
Birinchi bosqich: ilk qidiruv tizimining tug‘ilishi
1990-yilda ishga tushirilgan Archie internetdagi qidiruv tizimlari orasida kashshof bo‘lgandi. Oddiy algoritmdan foydalanilgani uchun ochiq saytlarda faqat fayllarni izlash va ularning aniq nomini tushunish imkonini bergan. Biroq Archie o‘z xotirasida fayl tarkibini tashkillashtirish va saqlashni bilmasdi — bu jarayon indekslash deyiladi.
Indekslash — sayt sahifalari haqidagi ma’lumotni qidiruv tizimi bazasida tartibga solish va tizimlashdir, ya’ni har safar ma’lumotlarni izlashda butun internetni kezib chiqmasdan, saqlangan tayoyor nusxaga murojaat qilinadi.
Ikkinchi bosqich: qidiruv tizimi fayl tarkibini indekslaydi
1993-yilda JumpStation qidiruv tizimi paydo bo‘ldi, u fayl ichidagi sarlavha va URLni indekslay olar, ammo to‘liq matnni ocholmasdi. Ushbu qidiruv tizimi asoschisi Jon Henderson “qidiruv roboti”, “qidiruv indeksi” va “qidiruv so‘rovi” tushunchalari muallifidir. 1994-yilda texnologiya takomillashtirilib, yangi chiqqan WebCrawler qidiruv tizimi hujjatlarning to‘liq matnini indekslay oladigan bo‘ldi.
Uchinchi bosqich: qidiruv tizimi faylar tarkibini indekslaydi va tahlil qiladi
BackRub qidiruv tizimi va PageRank algoritmi asosida 1998-yilda Googlening tug‘ilishi internet qidiruv tizimlari dunyosida inqilob yasadi. Algoritm nafaqat sahifalarning ichki tuzilishini tahlil qilar, balki ularga yo‘naltirilgan havola (link)lar sonini ham hisoblay olardi.
O‘shandan buyon va hozir ham Google raqobatdan tashqarida — Yer aholisining 90 foizi asosiy qidiruv tizimi sifatida undan foydalanmoqda. Qolganlarning ulushi: Bing — 3 foiz, Yandex — 1,8 foiz, Yahoo 1,22 foiz, Baidu — 1 foiz.
QIDIRUV TIZIMLARINING HOZIRGI EVOLYUSIYASI
Qidiruv tizimlari konseptual jihatdan qariyb 20 yil o‘zgarishga uchramadi. Biz hozir yangi o‘zgarishlar ostonasida turibmiz. Berilgan so‘rovga qidiruv tizimi kerakli hujjatlar ro‘yxatini emas, balki tayyor matnli javoblarni shakllantirishga urinmoqda.
Bu yo‘nalishdagi ilk qadamni aynan Google tashlagan: 2001-yilda u oddiygina mashinani o‘qitish algoritmidan qidiruv so‘rovlaridagi imloviy xatolarni topishda foydalanishni boshladi. 2015-yilda kompaniya RankBrain deb nomlangan to‘laqonli qidiruv algoritmiga sun’iy intellektni qo‘shdi.
RankBrain qidiruv tizimida paydo bo‘lgan ilk ahamiyatli sun’iy intellekt sanaladi, chunki u, topshirilgan vazifalarni shunchaki ishlovchi an’anaviy algoritmlardan farqli ravishda, yangi vaziyatlarga moslashish uchun mashinani o‘qitishdan foydalanardi.
An’anaviy qidiruv tizimlari aniq belgilangan ko‘rsatmalardan og‘ishmasdan ishlaydi. Bu masalan, qoidalarga rioya qilib shaxmat o‘ynashga o‘xshaydi. Biroq RankBrain oldingi partiyalari asosida o‘rganayotgan va o‘sayotgan shaxmatchini eslatadi. Nafaqat qat’iy qoidalar doirasida, shuningdek, eski tajribalari asosida oldindan qaysi yurishlarni amalga oshirishi mumkinligini va ular orasidan eng yaxshisini tanlashni biladi.
2022-yilning 30-noyabrida OpenAI kompaniyasi ChatGPT chat-botini taqdim etib, internet qidiruv olamini ag‘dar-to‘ntar qilib yubordi — endi matnli yoki media ma’lumotlarni topishning o‘zi kifoya qilmasdi. Qariyb inson kabi muloqot qilishni uddalaydigan qidiruv tizimlari poygasi o‘z-o‘zidan boshlanib ketdi.
Oradan ikki oy o‘tib Microsoft korporatsiyasi yopiq taqdimotda yangilangan va sun’iy intellektda ishlovchi Bing qidiruv tizimini ko‘rsatdi, unda foydalanuvchi qidiruv tizimi bilan muloqot qila olardi.
Google ham qarab turgan emas — Bard deb nomlangan tizimini shoshilinch ishga tushirdi, biroq shu turishida u Bingning g‘irt nusxasi edi, xolos.
Yandex ham trenddan qolmaslik uchun YandexGPT generativ modelini chiqarib, o‘z loyihalarida tatbiq etdi. Masalan, “Yandex Praktikum”da GPT dars rezyumesini keltirib, tushunarsiz atamalarni tushuntirishi yoki siz dasturlash bo‘yicha o‘qiyotgan bo‘lsangiz, kodning nyuanslarini ko‘rsatib beradi.
SUN’IY INTELLEKT QIDIRUV TIZIMLARI VA INTERNETGA QANDAY TA’SIR KO‘RSATDI?
Foydalanuvchi o‘z so‘roviga javob sifatida ham odatiy suratni — havolalar ro‘yxatini, ham neyrotarmoq ishlab bergan javobni olishi mumkin. Bing va Google shu yo‘ldan ketyapti. Bu quyidagicha ko‘rinishda:
Ikkinchi yangi konsepsiya — qidiruvni assistent (yordamchi) bajaradi. Buning uchun Google kompaniyasi bard.google.com loyihasini ishga tushirdi, Bing esa qidiruv tizimida alohida joy ochdi: foydalanuvchi o‘ziga qulayini — odatiy qidiruv yoki chat-botni tanlaydi. Bu quyidagicha ko‘rinishda:
Dasturchilar yanada uzoqroqqa borishyapti va sun’iy intellektni brauzerning o‘ziga o‘rnatishyapti. Microsoft Edgeda Bing chat-boti va insholar rejimi bor. Bu vositaning nomi — Copilot. Foydalanuvchi istalgan sahifani ochishi va shu oynaning o‘zida chat-botdan ma’lumotni topishni, og‘zaki yoki yozma ko‘rinishda tayyorlab berishni so‘rashi mumkin. Insho rejimida istalgan matnni yozsa bo‘ladi — elektron xatdan tortib saytlar uchun maqolalar va ijtimoiy tarmoqlar uchun postlargacha!
Arc brauzerida esa ChatGPT va CTR+F orqali aqlli qidiruv ishga tushirilgan, endi ma’lumotlar tasodiy aniqlikda emas, balki mazmunan qidiriladi.
Sun’iy intellekt qidiruv mashinalarining rolini o‘zgartirib yuboryapti. Masalan, foydalanuvchilari sonini oshirish va ularning qidiruv rag‘batini qo‘llash maqsadida, Forbes nashri o‘zining generativ qidiruv platformasi — Adelaideni ishga tushirdi. Adelaide saytning so‘nggi 12 oydagi ma’lumotlariga o‘qitilgan, jonsiz qidiruv mashinasidan ko‘ra ko‘proq assistentni eslatadi. Platforma so‘rovlarga javobni inson nutqiga yaqin generatsiyalangan matn ko‘rinishida beradi. Shunday ekan, nafaqat ulkan qidiruv tizimlarining aqli oshadi, qolaversa, ichki qidiruv tizimlari ham yaqin orada gigantlar bilan raqobatga kirishsa hayron qolmaymiz.
2023-yil fevraliga qadar foydalanuvchilar qidiruv orqali nimalar qila olishgan:
- Asosiy so‘rov bo‘yicha ma’lumotlarni qidirishgan va berilgan javoblarni tadqiq qilishgan.
- Ta’lim bo‘yicha ma’lumotlar qidirishgan va javoblar (insholar, maqolalar, dasturlash) olish uchun forumlarda muloqotlashishgan.
- Alohida saytlarda ularning ichki qidiruv mashinalari yordamida ma’lumotlar qidirishgan.
2023-yilning fevralidan keyin foydalanuvchilar nima qila olishmoqda:
- O‘z savollarini o‘ta aniq generatsiyalab (tayyorlab), kerakli shakldagi javobni olishmoqda.
- Dasturlash bo‘yicha savollarga lahzada javob olishyapti.
- Bing qidiruv tizimi chat-boti orqali matnlar yozishyapti. U ba’zida ta’limiy masalalar bo‘yicha muloqot o‘rnini ham bosmoqda.
- Vaziyatni ifodalovchi so‘rovlarni qidirishmoqda: masalan, film yoki kitoblardan ayrim parcha bo‘yicha.
- Qidiruv tizimi taqdim etgan javob asosida umumlashtirilgan ma’lumotlarni va generatsiyalangan yagona javobni.
QIDIRUV TIZIMLARINI YAQIN BESH YILDA NIMALAR KUTYAPTI?
Hayotimizning raqamlashtirilishi va axborot iste’moli tobora oshib boryapti. Bozorni o‘zgartirayotgan va o‘nlab yillar trendini belgilab berayotgan global innovatsiyalar, masalan, Google qidiruv tizimi yoki to‘liq sensor ekranli Apple telefonlari (ayfonlar) paydo bo‘lishi — noyob hodisa. Yaqin bir necha yillarga tatigulik xuddi shunaqa innovatsiya tug‘ilib bo‘lgan — bu ChatGPT ko‘rinishidagi generativ model. Bu go‘yoki avval paydo bo‘lgan va keyinchalik muloqotlashish va yozish o‘rganilgan til misoli ixtiro. Texnologiyalar olamida keyingi besh yilda paydo bo‘ladigan narsalarning barchasi bevosita yuqoridagi generativ modellarning takomillashishi hosilasi bo‘ladi:
- Bir-ikki yildan so‘ng Google yoki Bing dialogli, sun’iy intellekt funksiyali yangicha qidiruv tizimlarini ishga tushirsa ehtimol. Ma’lumot bilan tanishish formati oddiylashadi: qidiruv tizimi hamma savollaringizga javob bera oluvchi assistentga aylanadi.
- Yangi texnologiyalar qidiruv bilan o‘zaro aloqalar mohiyatini o‘zgartirishi mumkin. Masalan, Apple ko‘zoynagi — Vision Pro bilan hozir internetda qo‘lni ishlatmasa ham bo‘ladi, keladakda bu vosita biz uchun kerakli narsalarni do‘konlarning peshtaxtalaridan yoki real hayotdan izlab topib berishi kutilyapti.
- Internetdan desktop qurilmalar (kompyuterlar, noutbuklar)da foydalanish yaqin 7 yilda keskin qisqarib, smartfonlar odamlar internetdan foydalanadigan asosiy vositaga aylanadi. Qidiruv dinamikasi va multifunksionalligi oshadi. Masalan, Google grafik ma’lumotlarni real vaqtda matnli so‘rov bilan birgalikda qidirish imkonini beruvchi Google Lensni takomillashtirish ustida anchadan buyon ishlayapti.
KLASSIK QIDIRUV TIZIMLARI NEGA BUTUNLAY YO‘QOLMAYDI?
Yangi paydo bo‘lgan qidiruv konsepsiyasi noodatiy
Chat-bot ko‘rinishidagi qidiruv eski tizimdagiga nisbatan qulayligini odamlarga isbotlash imkonsiz. Buning zamirida insonga xos tabiiy konservatizm (ko‘nikma) yotibdi — ko‘plab siyosiy va axloqiy aspektlarni yengib o‘tishga to‘g‘ri keladi.
Javob sifati qoniqarli emas
Hozirda so‘rovga berilayotgan javob ko‘rinishidagi ma’lumotlarning aniqligi borasida muammolar bor. Biroq algoritmlarning kelgusi optimallashtirilishi hisobiga yaqin yillarda muammo hal bo‘lishi kutilmoqda. Bu chat-botlarning javoblari sifatini maksimal darajada oshiradi.
Tanlov imkoniyatidan mahrumlik
Aqlli qidiruv bir nechta manbalar asosida tayyor javobni beradi va insondagi vaziyatni nazorat qilish hissini o‘ziniki qilib oladi. Bu esa foydalanuvchiga har doim ham yoqmaydi.
Elektron tijorat
Kompaniyalar qidiruv tizimlari orqali o‘z tovarlarini sotish, yanada yuqorida ranjirovka qilinish uchun ko‘p pul tikmoqda. ChatGPT hamda yangilanib borayotgan Google va Bing konsepsiyasi qidiruv taqdim etadigan javoblar ko‘rsatilishini cheklaydi, bu esa biznes va monetizatsiya manfaatlariga zid. Muammoning yechimi — neyrotarmoq generatsiyalagan javob orqali tovarni sotuvchi modelni shaffoflashtirish.
Google 2023-yil iyunida generativ model orqali tovarlar sotish modelini sinovdan o‘tkazdi, biroq kuzga kelib ushbu usul orqali tovarlar paydo bo‘lishi kamaydi. Sabablari hozircha noma’lum.
Yangiliklar formati
Yangi qidiruv modeliga media vakillari qarshilik ko‘rsatishlari mumkin. Neyrotarmoq nashrlarning asl materiallariga asoslanib javobni shakllantirsayu, ularga havola ko‘rsatmasa, demakki, media saytlari trafigi o‘z-o‘zidan tushib ketadi.
Yechimini topmagan yana bir muammo: neyrotarmoq infografikani qay tarzda beradi. Uni muallifsiz ko‘rsatish ilojsiz. Bir paytlar internet telefon kitoblari (spravochniklari)ning boshiga yetgani kabi, vaqti kelib neyrotarmoqlar veb-qidiruvlarga nuqta qo‘yishi mumkin, biroq hozir emas.
TRENDDAN QOLMASLIK UChUN SEO-MUTAXASSISLAR VA KOMPANIYALAR NIMA QILISHI KERAK?
Qidiruv optimizatsiyasi bilan shug‘ullanuvchi mutaxassis qidiruv tizimiga dasturiy va shakliy darajada ta’sir ko‘rsata olmaydi. Qo‘polroq ifodalaganda, siz o‘zingiz qarshi kurashayotgan narsa oldida ojizsiz. Biroq saytlarni optimallashtirib, “raqib”ga qarshi o‘z quroli — generativ model texnologiyasini qo‘llasa bo‘ladi.
Generativ modellar botlarini bloklamaslik kerak
Ayni paytda Bing, Google qidiruv tizimlarining botlari va hatto ChatGPT saytlarni tahlil qilish bilan shug‘ullanmoqda. ChatGPT oxirgi paytlarda matnni shakllantirish paytida foydalanilgan manbalarga havolalar ko‘rsatishni sinovdan o‘tkazyapti. Botlarni bloklamagan holda siz o‘z saytingizning so‘rovlarga javoblar ro‘yxatidan joy olishiga yo‘l ochasiz, bu esa sizga ko‘proq qidiruv trafigini beradi.
Neyrotarmoqlar yordamida tayyorlangan matnlarni ishlatishda hushyorlik lozim
Google aytadi: matnni neyrotarmoq yordamidami yoki o‘zingiz yaratingizmi, muhimmas, eng muhimi — matnning sifati. Neyrotarmoqlar matnlarni inson ishtirokisiz, muayyan algoritm bo‘yicha tayyorlaydi, promptlardan foydalanilgandagi sifat esa hozircha maqtagulik emas. Qidiruv tizimlari ushbu toifa kontentlarni aniqlay oladi, ammo birinchi o‘rinda turadigan narsa baribir — matn sifati.
Aniq kalit so‘zlarni qidirish
ChatGPTdan kalit so‘zlar yo‘nalishlarini belgilab berishni so‘rang. Keyin esa Bert neyrotarmog‘i vositasida klasterizatsiyani amalga oshiring, oddiyroq aytganda, o‘zingizning kalit so‘zlaringizni ma’nodosh guruhlarga taqsimlang. Microsoft Edge Copilot yordamida esa ma’lum mavzudagi sahifada eng ko‘p uchraydigan kalit so‘zlarni ko‘rsa bo‘ladi.
Mazmun va faktlarni taqdim etish
Generativ model sizga havolani berishi va sizning kontentingizni sifatli deya baholashi uchun, ma’lumotlarni raqamlar bilan aniq bering. U faktlarga tayanadi. Balki u “suv qo‘shilgan” matn va sizning sifatli materialingiz asosidagi miksni taqdim etar, ammo aniq ma’lumotlar manbasi havola qilinishi ehtimoli katta.
Aralash taqdim etish
Generatsiyalangan matn bilan aralash taqdim etishda, qidiruv tizimi foydalanuvchi tekshirib ko‘rishi uchun axborot manbasini ko‘rsatadi. Bu holatda asosiy rolni sarlavha o‘ynaydi, chunki axborot qayerdan olinishidan qat’i nazar, saytlar ro‘yxatlar ko‘rinishida aks etadi. Ushbu konsepsiyani generativ modelga qurilgan trendagi yangi qidiruv tizimi — Perplexityda uchratish mumkin.
Kommyuniti yoki assistent yaratish
Foydalanuvchilar qidiruv tizimlariga tobora kamroq murojaat qilishmoqda. Savollar berishni hamjamiyatlarga, jumladan, professionallarga ishonishmoqda. Xaridlar uchun — Amazon, tasvirlar uchun — Pinterest va hokazo. Ichki Adelaide qidiruviga ega Forbes ham bor, bularning hammasi kommyuniti kellajakda biznes-maslahatchiga aylanishi mumkinligiga ham ishora beradi.
QIDIRUV TIZIMLARI EVOLYUSIYASI DAVOM ETADI
Qidiruv tizimlari fayl nomini topuvchi oddiy internet qidiruvchidan sun’iy intellektli murakkab tizimlargacha bo‘lgan uzoq yo‘lni bosib o‘tdi. An’anaviy qidiruv tizimlari o‘lmaydi, balki evolyusion rivojlanishda davom etadi, foydalanuvchilarga ko‘proq ma’qul keluvchi qidiruv modellari ularning o‘rnini birma-bir egallab boradi.
ChatGPT — barcha qidiruv tizimlari raqobatdan chetga chiqib qolmaslik uchun nusxa olayotgan yangi texnologiya. Yaqin yillarda aksariyat qidiruv tizimlari qidiruv asssistentlariga aylanadi va foydalanuvchilar bilan muloqot asosida nafaqat internetda, balki real hayotda ham ma’lumot izlash bilan shug‘ullanadi.
Generativ modellar texnologiyasi endi-endi qad rostlayotgan bo‘lsa-da, uning optimallashishi uzoq jarayon emas. Yangi qidiruv modeli bilan birga faoliyatning yangi turlari (masalan, bir vaqtlardagi seo-mutaxassislar kabi) paydo bo‘lishi yoki ayrimlari o‘zgarishi mumkin.

Что будет с поисковыми системами через 5 лет?
В течение трех десятилетий поисковые системы служили верными навигаторами в мире интернета. В 2023 году концепция поиска претерпела революцию, заставив гигантов, таких как Bing, Google и «Яндекс», пересмотреть свой подход.
Юрий Никулин, Head of SEO в Департаменте информационных технологий и сайта мэра Москвы рассказал, что ждет рынок поисковых систем в ближайшие пять лет и как адаптироваться seo-специалистам, чтобы следовать тренду.
КАК ЗАРОЖДАЛИСЬ ПОИСКОВИКИ?
Первый этап: появление первого поисковика
Первопроходцем стала поисковая система Archie, разработанная в 1990 году. Ее простой алгоритм позволял искать файлы на публичных серверах и понимать их точное название. Но организовывать и сохранять содержимое файла в своей памяти Archie не умел — это процесс называется индексированием.
Индексация дает возможность упорядочить и структурировать информацию о страницах сайта в базе поисковой системе, чтобы заново не обходить интернет, а обратиться к текущей сохраненной копии страниц при поиске данных.
Второй этап: поисковик индексирует содержимое файлов
В 1993 году появился поисковик JumpStation, который индексировал заголовок внутри файла и URL, но не полный текст страниц. Основатель этого поисковика Джон Хендерсон впервые разработал понятия «поисковый робот», «поисковый индекс"» и «поисковый запрос». В 1994 году технология была доработана и новая система поиска WebCrawler уже смогла индексировать полный текст документов.
Третий этап: поисковик индексирует и анализирует содержимое файлов
Революция в поиске — появление в 1998 году Google на основе поисковой системы BackRub и алгоритма PageRank. Алгоритм анализировал не только внутреннее содержание страницы, но и количество ссылок на нее. С этого момента и по сей день Google вне конкуренции: около 90% всего населения Земли использует его как основной поисковик. Доли остальных: Bing 3%, Яндекс 1,8%, Yahoo 1,22, Baidu 1%.
ЭВОЛЮЦИЯ ПОИСКОВЫХ СИСТЕМ СЕЙЧАС
Поисковые системы не менялись концептуально уже около 20 лет, и сегодня мы снова становимся свидетелями революционных изменений. В ответ на запрос поисковик не просто выдает список документов, а пытается сформулировать готовый текстовый ответ.
Первый шаг в разработке этого направления снова сделал Google: в 2001 году он начал использовать простую версию машинного обучения для корректировки орфографии в поисковых запросах. В 2015-м компания сделала искусственный интеллект частью полноценного поискового алгоритма под названием RankBrain.
RankBrain считается первым значимым искусственным интеллектом в поисковике, потому что не просто обрабатывает заданные правила, как это делают традиционные алгоритмы, а использует машинное обучение для адаптации к новым ситуациям.
Обычные поисковые системы следуют четко определенным инструкциям. Например, как играть в шахматы по правилам. Но RankBrain похож на игрока в шахматы, который учится, анализируя свои предыдущие партии. Он способен сделать предсказания и принимать решения, основанные на опыте, а не только на жестко заданных правилах.
30 ноября 2022 года вышел ChatGPT от Open.ai и произвел фурор в мире поиска и работы с текстовой информацией. Он положил начало гонке поисковиков за возможность вести более натуральные разговоры, как человек.
Через два месяца корпорация Microsoft на закрытой презентации представила обновленную версию поисковика Bing на основе ИИ, где пользователь может общаться с поиском.
Google создал конкурента под названием Bard, но на данном этапе это скорее копия функционала Bing без особых инноваций.
Яндекс тоже последовал за трендом и разработал генеративную модель YandexGPT, которую встроил в поиск и свои проекты. Например, в «Яндекс Практикум», где GPT подводит резюме урока, может прояснить непонятный термин или расшифровать нюансы кода, если вы учитесь на разработчика.
КАК ПОВЛИЯЛ ИИ НА ПОИСКОВИКИ И ИНТЕРНЕТ?
В результате в ответ на свой запрос пользователь может получить как привычную картину — список ссылок, так и сгенерированный ответ от нейросети. По такому пути следуют Bing и Google. Выглядит это так:
Вторая новая концепция — сделать поиск ассистентом. Для этого эксперимента Google создал проект bard.google.com, а Bing добавил отдельную вкладку в основной поиск, чтобы пользователь мог выбрать, чем ему пользоваться удобнее: классическим поиском или чат-ботом. Выглядит это так:
Разработчики идут дальше и встраивают ИИ в браузеры. Microsoft Edge имеет встроенный чат-бот Bing и режим сочинений. Инструмент называется Copilot. Пользователь может открыть любую страницу в этом же окне и попросить чат-бота найти информацию, пересказать ее или объединить. В режиме сочинения можно написать любой текст — от электронного письма и статьи для сайта до постов для соцсетей. Браузер Arc встроил поддержку ChatGPT и умный поиск через CTR+F и теперь ищет информацию не по точному совпадению, а по смыслу.
Искусственный интеллект меняет роль поисковых движков. Например, Forbes, желая нарастить число пользователей и их вовлеченность в поиск, выпустил свою генеративную поисковую платформу Adelaide. Она обучена на данных сайта за последние 12 месяцев и уже выглядит скорее как ассистент, нежели бездушная поисковая машина. Платформа выдает ответ на запрос в виде сгенерированного текста, близкого к речи человека. Возможно, в ближайшее время не только поисковые движки станут умными, но и внутренние поисковые системы смогут также конкурировать с гигантами.
Что могли делать пользователи через поиск до февраля 2023 года:
- Искать информацию по ключевому запросу и исследовать выдачу.
- Искать информацию по учебе и общаться на форумах для получения ответов: сочинения, статьи, программирование.
- Искать информацию на отдельных сайтах через их внутренние поисковые движки.
Что смогли делать пользователи через поиск после февраля 2023 года:
- Тонко генерировать свой запрос и получать нужного формата ответы.
- Получать мгновенный ответ по вопросам программирования.
- Писать тексты через чат-бот поиска Bing. Он иногда заменяет общение по учебным вопросам.
- Искать запросы, описывающие ситуацию: например, какой-то фрагмент из фильмов или книг.
- Искать обобщенную информацию и получать единый сгенерированный ответ на основе поисковой выдачи.
ЧТО ЖДЕТ ПОИСКОВЫЕ СИСТЕМЫ В БЛИЖАЙШИЕ 5 ЛЕТ?
Скорость цифровизации жизни и потребления информации увеличивается. Но глобальные инновации, которые меняют рынок и задают тренды на десятилетия, такие как появление Google или телефонов Apple с полностью сенсорным экраном, происходят редко. На ближайшие несколько лет такая инновация уже родилась — это генеративная модель в виде ChatGPT. Ее изобретение сродни изобретению языка, на котором позже начали общаться и писать книги. Все, что появится в следующие пять лет, будет результатом усовершенствования генеративных моделей:
- Возможно, через год-два появится полноценный новый поиск от Google или Bing с внедренными диалоговыми ИИ-функциями. Формат знакомства с информацией будет упрощаться: поиск превратится в ассистента у вас дома, который отвечает на все вопросы.
- Возможно, новые технологии изменят само взаимодействие с поиском. Например, очки от Apple — Vision Pro, сейчас позволяют взаимодействовать с интернетом без рук, а в будущем смогут легко искать за нас товары на полках в магазинах или любую другую информацию в реальном мире.
- Использование интернета на десктопных устройствах сходит на нет последние 7 лет, все больше людей взаимодействует со смартфонами. Поиск станет более динамичным и мультифункциональным. Например, Google давно модернизирует Google Lens, позволяющую искать графическую информацию в реальном времени совместно с текстовым запросом.
ПРИЧИНЫ, ПОЧЕМУ КЛАССИЧЕСКИЕ ПОИСКОВЫЕ СИСТЕМЫ НЕ УМРУТ
Новая концепция поиска непривычна
Доказать людям, что поиск в виде чат-бота удобнее классического, а готовые ответы лучше перехода по ссылкам — сложная задача и в силу природного консерватизма человечества, и потому, что имеет множество политических и этических аспектов.
Качество ответа не устраивает
Сегодня существует проблема с точностью выдаваемой на запрос информации, но она решится в ближайшие годы благодаря дальнейшей оптимизации алгоритмов. Это позволит сделать ответы чат-ботов максимально качественными.
Лишение права выбора
Умный поиск выдает готовый ответ, сформулированный на основе информации из нескольких источников и тем самым забирает у человека ощущение контроля ситуации. Это не всегда нравится пользователю.
Электронная коммерция
Компании вкладывают много денег, чтобы продавать свои товары через поисковые системы и ранжироваться как можно выше. Концепция ChatGPT, Google и Bing предполагает ограниченный показ поисковой выдачи, что идет вразрез с целями бизнеса и монетизации. Решение проблемы — в прозрачности модели продажи товара через сгенерированный ответ от нейросети.
В июне 2023 года Google уже тестировал модель продажи товаров через генеративную модель, но осенью товары стали реже появляться в этой выдачи. Причины пока что неизвестны.
Новостной формат
Сопротивление новому поиску могут оказать медиа. Нейросеть может сформулировать ответ, основываясь на их оригинальных материалах, но не выдать на них ссылку или ссылка будет и вовсе не нужна, а значит, трафик на сайты медиа упадет.
Еще одна нерешенная проблема: как нейросети выдавать инфографику, ведь показывать ее без указания авторства не получится. Со временем нейросети сделают с веб-поиском то же, что интернет сделал с телефонными справочниками, но время в запасе у нас еще есть.
ЧТО ДЕЛАТЬ SEO-СПЕЦИАЛИСТАМ И КОМПАНИЯМ, ЧТОБЫ СЛЕДОВАТЬ ТРЕНДУ?
Специалист в сфере поисковой оптимизации не может повлиять на саму разработку и видоизменение поиска. Грубо говоря, повлиять на того, с кем вы боретесь, практически невозможно. Но можно использовать технологию генеративной модели против своего «противника», оптимизируя сайты.
Не блокировать ботов генеративных моделей
На данный момент боты поисковых систем Bing, Google и даже ChatGPT ходят и анализируют сайты. ChatGPT в последнее время тестирует показ ссылок на источники при формировании текста. Не блокируя ботов, вы даете возможность попасть вашему сайту в результаты выдачи, что даст вам больше поискового трафика.
Использовать сгенерированные с помощью нейросетей тексты аккуратно
Google говорит: неважно, создали вы текст с помощью нейросети или самостоятельно, важно качество текста. Нейросети генерируют тексты по определенному алгоритму, без участия человека и использования промтов их качество пока остается посредственным. Поисковики умеют определять такой тип контента, но ориентируются только на его качество.
Искать точные ключевые слова
Попросите ChatGPT проставить векторы ключевых слов. Далее с помощью нейросети bert выполните кластеризацию или проще говоря, разделите ваши ключевые слова по смысловым группам. А с помощью Microsoft Edge Copilot можно увидеть часто встречающиеся ключевые слова на странице по определенной теме.
Предоставлять смыслы и факты
Выдавайте четкую информацию с цифрами, чтобы генеративная модель могла сослаться на вас и определить ваш контент как качественный. Она будет следовать фактам. Возможно, она выдаст микс на основе текста «с водой» и вашим качественным материалом, но ссылка с большей долей вероятности отправит к источнику точных данных.
Учитывать смешанную выдачу
При комбинированной выдаче вместе с сгенерированным текстом поисковик покажет источник информации, чтобы пользователь мог ее проверить. В этом случае ключевую роль сыграет заголовок, так как сайты, откуда была взята информация, будут отображены списком. Такую концепцию можно посмотреть в новом трендовом поисковике Perplexity на основе генеративной модели.
Создавать коммьюнити или ассистента
Пользователи все реже идут в поисковики. Чтобы задавать вопросы, они стали больше доверять сообществам, в том числе профессиональным. Можно обращаться напрямую к Amazon — за покупками, к Pinterest — за изображениями, использовать приложения сообщества. Вспомним пример Forbes с его внутренним поисковиком Adelaide, чтобы комьюнити в дальнейшем могло консультироваться по вопросам бизнеса. Делайте так же.
ПОИСКОВЫЕ СИСТЕМЫ БУДУТ ЭВОЛЮЦИОНИРОВАТЬ
Поисковики прошли достаточно долгий путь от простого поиска в интернете по названию файлов до сложной системы с искусственным интеллектом, которая понимает смысл и контекст пользователя. Важно отметить, что классический поиск не умирает, а эволюционирует, уступая место моделям, которые больше приходятся по вкусу пользователям.
ChatGPT — это новая технология, концепцию которой копируют все поисковые системы, чтобы не отставать от конкуренции. В ближайшее время большинство поисковых систем превратятся в поисковых ассистентов, которые будут коммуницировать с пользователем и искать информацию не только в интернете, но и в реальном мире.
Хотя технология генеративных моделей только в начальной стадии, в ближайшие годы можно ожидать ее оптимизации. С появлением новой модели поиска возможно появление новых областей деятельности или изменение существующих, аналогично тому, как появились seo-специалисты в свое время.