Savol: Kiberxavfsizlik ob’yekti va sub’yektiga nimalar kiradi?
Javob: "Kiberxavfsizlik to‘g‘risida" O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 3-moddasida bu haqida ma’lumot olishingiz mumkin.
Kiberxavfsizlik ob’yekti — axborotning kiberhimoya qilinishini hamda milliy axborot tizimlari va resurslarining kiberxavfsizligini ta’minlashga doir faoliyatda foydalaniladigan axborot tizimlari majmui, shu jumladan muhim axborot infratuzilmasi ob’yektlari.
Kiberxavfsizlik sub’yekti — milliy axborot resurslariga ega bo‘lish, ulardan foydalanish va ularni tasarruf etish hamda ulardan foydalanish bo‘yicha elektron axborot xizmatlari ko‘rsatish, axborotni himoya qilish hamda kiberxavfsizlik bilan bog‘liq muayyan huquqlar va majburiyatlarga ega bo‘lgan yuridik shaxs va (yoki) yakka tartibdagi tadbirkor, shu jumladan muhim axborot infratuzilmasi sub’yektlari.

IT-право. Что входит в объект и субъект кибербезопасности?
Ответ: получить информацию об этом можно в статье 3 Закона Республики Узбекистан «О кибербезопасности».
Объект кибербезопасности — комплекс информационных систем, используемых в деятельности по обеспечению киберзащиты информации и кибербезопасности национальных информационных систем и ресурсов, в том числе объекты критической информационной инфраструктуры.
Субъект кибербезопасности — юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, имеющий определенные права и обязанности, связанные с владением, пользованием и распоряжением национальными информационными ресурсами и оказанием информационных электронных услуг по их использованию, защитой информации и кибербезопасностью, в том числе субъекты критической информационной инфраструктуры.