Foto: "Expertnov.ru"
Javob: "Axborotlashtirish to‘g‘risida" O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 3-moddasida har biriga alohida ta’rif berilgan.
Axborot resurslarining yoki axborot tizimlarining mulkdori — axborot resurslariga yoki axborot tizimlariga egalik qiluvchi, ulardan foydalanuvchi va ularni tasarruf etuvchi yuridik yoki jismoniy shaxs.
Axborot resurslarining yoki axborot tizimlarining egasi — qonun bilan yoki axborot resurslarining, axborot tizimlarining mulkdori tomonidan belgilangan huquqlar doirasida axborot resurslariga yoxud axborot tizimlariga egalik qiluvchi, ulardan foydalanuvchi va ularni tasarruf etuvchi yuridik yoki jismoniy shaxs.

IT-право. В чём разница между владельцем и собственником информационных систем?
Ответ: статья 3 Закона Республики Узбекистан «Об информатизации», дает определение каждому значению.
Собственник информационных ресурсов или информационных систем — юридическое или физическое лицо, осуществляющее владение, пользование и распоряжение информационными ресурсами или информационными системами.
Владелец информационных ресурсов или информационных систем — юридическое или физическое лицо, осуществляющее владение, пользование и распоряжение информационными ресурсами или информационными системами в пределах прав, установленных законом или собственником информационных ресурсов, информационных систем.