Ilon Mask xodimlari uchun shahar quryapti
Ilon Mask Texas shtati (AQSh)da o‘z kompaniyalari xodimlari uchun shahar qurishni boshladi, deb xabar berdi The Wall Street Journal.
Shaharning nomi — Sneylbruk (Snailbrook).
Shahar kamida 24 kvadrat kilometr maydonni egallaydi. O‘nlab modul uylar, basseynlar, sport maydonlari va maktab quriladi. Sneylbrukda Space X, Tesla va Boring Company xodimlari istiqomat qilishadi, uy va yerlar pasaytirilgan narxlarda ijaraga beriladi.
Ilon Mask shahar qurish uchun Texas poytaxti Ostin yaqinidagi yaylovlar va qishloq xo‘jaligi yerlarini sotib oldi. Yer egalari va ko‘chmas mulk agentlari bilan uchrashuvda Mask va uning odamlari “Texas utopiyasi” Kolorado daryosi bo‘yida bunyod etilishi, shaharda xodimlar yashab, ishlashlarini ma’lum qilishgan.

Илон Маск строит город для сотрудников своих компаний
Масштабы идей Илона Маска все больше и больше. По данным The Wall Street Journal, теперь он строит город Снейлбрук для сотрудников своих компаний в Техасе.
В проекте города, размер которого будет минимум 24 км², десятки модульных домов, бассейн, спортивные площадки и школа. Жить в нем смогут работники Space X, Tesla и Boring Company, а дома и землю будут сдавать по сниженной цене.
Илон Маск планирует построить свой собственный город на части тысяч акров недавно купленных пастбищ и сельскохозяйственных угодий за пределами столицы Техаса, согласно документам и другим земельным записям, а также людям, знакомым с проектом. На встречах с землевладельцами и агентами по недвижимости Маск и сотрудники его компаний описали свое видение как своего рода техасскую утопию вдоль реки Колорадо, где его сотрудники могли бы жить и работать.