Endilikda har qanday mamlakatda elektron hukumat tizimini rivojlantirish, ma’muriy tartib-taomillarni soddalashtirish hamda davlat boshqaruvini takomillashtirish, eng muhimi, aholi va tadbirkorlik sub’yektlariga zamonaviy IT yechimlarni qo‘llagan holda davlat xizmatlarini ko‘rsatish, bu bo‘yicha xorijiy davlatlar tajribasini o‘rganish davr talabi bo‘lib qolaveradi.
Joriy yilning 23-25-mart kunlari IT-Park rezidentlaridan iborat delegatsiya a’zolari qatorida Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi mutaxassislari ham har yili Hindistonda o‘tkazib kelinadigan IT-xizmatlar va xalqaro xaridorlar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga qaratilgan «INDIASOFT» ko‘rgazmasida qatnashishdi.
Ko‘rgazmaning birinchi kunida Hindiston hamda Xalqaro AKT sohasidagi 800 ta korxona va ilg‘or tashkilotlar 100 dan ortiq startap loyihalar, shuningdek, 50dan ziyod ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi.
Jumladan, «Blockchain» texnologiyasi doirasidagi hamda Veb va mobil ilovalar bo‘yicha xizmatlar taqdimoti o‘tkazilib, axborot tizimlarini ishlab chiqish bo‘yicha erishilgan natijalar o‘rtoqlashildi.
24-mart, ya’ni ko‘rgazmaning ikkinchi kunida Hindiston tomon dasturiy ta’minotlarni ishlab chiqish, moliyaviy IT xizmatlar, davlat va jamoat xizmatlariga doir taqdimotlar o‘tkazish barobarida elektron imzo va hujjatlarning elektron aylanmasi, raqamli turizm, raqamli iqtisodiyot yo‘nalishlaridagi xizmatlari va takliflari bilan o‘rtoqlashdi.

Более 100 стартап-проектов были представлены на выставке в Индии (Фото)
На сегодняшний день для развития электронного правительства в любой точке мира, упрощения административных процедур и совершенствования государственного управления, одним из главных вопросов остаётся, оказание государственных услуг населению и бизнесу с использованием современных ИТ-решений, при этом изучение зарубежного опыта в этой сфере остается обязательным требованием времени.
23-25 ​​марта члены делегации резидентов ИТ-парка и специалисты Центра управления проектами электронного правительства приняли участие в ежегодной выставке INDIASOFT, целью которой является налаживание сотрудничества между ИТ-сервисами и международными покупателями в Индии.
В первый день выставки приняли участие 800 международных ИКТ компаний, в том числе ведущие организации Индии, представивших более 100 стартап-проектов, а также более 50 презентаций.
В частности, состоялась презентация услуг в области технологии блокчейн, веб- и мобильных приложений, а также был проведен обмен результатами, достигнутыми в области разработки информационных систем.
Во второй день выставки, индийская сторона поделилась услугами и предложениями в области разработки программного обеспечения, финансовых ИТ-услуг, электронного оборота электронных подписей и документов, цифрового туризма, цифровой экономики, а также презентаций по вопросам государственных и общественных услуг.