Toyota taxtni Teslaga topshirdi
2023-yilda nafaqat Apple, Samsungni ortda qoldirib, birinchi marta eng yetakchi smartfonlar ishlab chiqaruvchisiga aylangani bilan esda qoldi. Avtomobillar olamida ham bundan kam ahamiyatga ega bo‘lmagan voqea sodir bo‘ldi. Eng ko‘p sotilgan avtomobil maqomini 10 yildan ziyod ushlab turgan Toyota Corolla 2023-yilda taxtni yangi qirolga bo‘shatishga majbur bo‘ldi.
Motor1 nashri JATO Dynamics va Car Industry Analysis tadqiqotlariga asoslanib yozishicha, 2023-yilning eng ko‘p sotilgan avtomodeli Tesla Model Y elektromobili bo‘ldi. To‘g‘ri, ma’lumotlar joriy yilning ikkinchi choragida yanayam oydinlashadi, biroq Toyotaning cho‘zilib ketgan yetakchiligi poyoniga yetganini dalillash uchun hozirdan asoslar istalgancha topiladi.
Tahlilchilar AQSh, Kanada, Yevropaning katta qismi, Xitoy, Avstraliya, Yangi Zelandiya, Lotin Ameriksining asosiy bozorlari, Janubi-sharqiy Osiyoning aksariyat bozorlari, Rossiya, Turkiya, Isroil bo‘yicha to‘liq hamda Yaqin Sharq, Shimoliy va Janubiy Afrika, Yaponiya, Gonkong, Malayziya, Tailand, Filippin va boshqa nisbatan kichik mintaqalar bo‘yicha qisman baholashlar o‘tkazishdi. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, 2023-yilda 1,23 millionta yoki 2022-yilga nisbatan 64 foiz ko‘p Tesla Model Y elektromobillari sotilgan. Xuddi shu davrda Toyota Corolla savdolari 1,1 milliontani tashkil qilgan.

Электрокар впервые стал самой продаваемой машиной в мире
В 2023 году не только Apple впервые обошла Samsung, став крупнейшим поставщиком смартфонов. Не менее важное событие произошло и в мире автомобилей. Более 10 лет подряд звание самого продаваемого автомобиля в мире удерживала модель Toyota Corolla, но в 2023-м лидер сменился. Теперь это электрокар.
Как сообщает издание Motor1, ссылаясь на данные исследовательских компаний JATO Dynamics и Car Industry Analysis, самым продаваемым автомобилем 2023 года стал электрокар Tesla Model Y. Это ещё не окончательные данные, которые станут известны лишь во втором квартале текущего года, но всё указывает на смещение затянувшегося лидерства Toyota.
Аналитики уже подсчитали данные по продажам автомобилей в США, Канаде, большей части Европы, Китае, Австралии, Новой Зеландии, на основных рынках Латинской Америки, большинстве рынков Юго-Восточной Азии, в России, Турции и Израиле, а также получили частичные оценки по Ближнему Востоку, Северной и Южной Африке, Японии, Гонконгу, Малайзии, Таиланду, Филиппинам и нескольким более мелким регионам. По уже имеющимся данным, в 2023 году было продано 1,23 миллиона единиц Tesla Model Y — на 64% больше по сравнению с 2022-м. В то же время продажи Toyota Corolla оцениваются в 1,1 миллиона единиц.
По словам экспертов, Tesla Model Y пользуется большим успехом в Европе и Китае — двух крупнейших рынках электромобилей. По данным Китайской ассоциации автопроизводителей, в КНР за 2023 год было отгружено более 456 тысяч электрокроссоверов Tesla, что на 45% больше по сравнению с 2022-м.