Rasmiy qo‘llab-quvvatlov tugaganidan so‘ng ham Windows 10 ni ishlatishda davom etuvchilarga xavfsizlik bo‘yicha yangilanishlar taqdim etib boriladi. Biroq tekinga emas.
Windows 10 “yaroqlilik muddati 2025-yil 14-oktyabrida tugaydi. Ko‘rsatilgan sanadan so‘ng ham kompaniya xavfsizlik patchlarini chiqarishdan to‘xtamaydi, ammo shart bilan. Tashkilotlar va alohida foydalanuvchilarga faqat pulli obuna modeli asosida xizmat ko‘rsatiladi. Narxlari qanchaligi keyinroq ma’lum qilinadi.
Kompaniya ta’kidlashicha, yangilanishlar Windows 10 dagi turli zaifliklarni qoplashga qaratiladi, operatsion tizim uchun qo‘shimcha funksiyalar paydo bo‘lishini kutmang.
Avvalroq Microsoft xuddi shunday yechimni Extended Security Updates dasturi doirasida Windows 7 uchun tatbiq etgan. “O‘nlik” uchun qo‘shimcha apdeytlar chiqarilishi uch yilgacha davom etishi mumkin.

Microsoft сделает обновления для Windows 10 платными
Жизненный цикл Windows 10 уже подходит к концу, и Microsoft рассказала о дальнейшей судьбе «устаревшей» операционной системы. Пользователи, которые оставят её на своих ПК после прекращения официальной поддержки, по-прежнему смогут получать обновления безопасности. Но за такую привилегию им придётся заплатить.
«Срок годности» Windows 10 завершится 14 октября 2025 года. После указанной даты компания продолжит выпуск патчей безопасности, но на новых условиях. Поддержка организациям и частным лицам будет осуществляться только по модели платной подписки. Её цена будет объявлена позднее.
Компания подчёркивает, что указанные обновления будут исправлять различные уязвимости в Windows 10, но появления в ОС дополнительных функций ожидать уже не стоит. Ранее Microsoft предлагала аналогичное решение в рамках программы Extended Security Updates для Windows 7. Ожидается, что срок выпуска дополнительных апдейтов для «десятки» составит до трёх лет.