Maktablarda videoga olish taqiqlanadimi?
Rossiya Davlat Dumasi maktab darslarida foto va video suratga olishni taqiqlovchi qonun loyihasini ishlab chiqmoqda. Taxminlarga ko‘ra, yozib olish faqat ta’lim maqsadlarida ruxsat etiladi. Maktab ma’muriyati va o‘qituvchi bilan kelishilgan bo‘lishi ham shart.
Ota-onalarning 52 foizi bu tashabbusga qo‘shiladi: ular bolalarni o‘qishdan chalg‘itmaslik kerak, smartfon ekraniga emas, o‘qituvchilarga e’tibor qaratgani ma’qul, deb hisoblaydi.
Har to‘rtinchi ota-ona (24%) qonun loyihasiga qarshi. Ular videoyozuv qonun o‘quvchilarni haqorat qilgan yoki jismoniy kuch ishlatgan o‘qituvchilarni javobgarlikka tortishga yordam berishiga ishonchlari komil.
O‘qituvchilar orasida qonun loyihasini qo‘llab-quvvatlash darajasi ota-onalarga qaraganda sezilarli darajada yuqori: 10 o‘qituvchidan 8 tasi taqiqqa rozi. Ularning fikriga ko‘ra, sinfda suratga olish va video tasvirga olish bolalarni ham, o‘qituvchilarni ham chalg‘itadi.

Проведение видеосъемки во время уроков хотят запретить
Госдума России разрабатывает законопроект о запрете фото- и видеосъемки на уроках, предлагается разрешать ее в образовательных целях с разрешения администрации школы и самого педагога.
С этой инициативой согласны 52% родителей: они считают, что детей нельзя отвлекать от учебы, и что им лучше сосредоточиться на учителях, а не на экранах смартфонов.
Против законопроекта выступает каждый четвертый родитель (24%). Они уверены, что закон о видеозаписи поможет привлечь учителей к ответственности за жестокое обращение с учениками или применение физической силы.
Среди учителей уровень поддержки законопроекта заметно выше, чем среди родителей: 8 из 10 педагогов согласны с запретом. По их мнению, фото- и видеосъемка на уроках отвлекают и детей, и учителя: не всем педагогам комфортно работать под камерой.