Maktab o‘quvchilari diqqatiga! Tanlovga ariza qabul qilish boshlandi
O‘smirlar uchun xalqaro informatika maktabi O‘zbekistonning barcha maktab o‘quvchilarini ISIJ 2023 o‘smirlar kubogi uchun 6-Informatika bo‘yicha xalqaro kubokda ishtirok etishga taklif qiladi.
Cup ISIJ 2023 — informatika bo‘yicha har yili o‘tkaziladigan xalqaro olimpiada bo‘lib, u matematik informatika, algoritmlash va C++ dasturlash bo‘yicha 5 turni o‘z ichiga oladi.
Har yili o‘smirlar o‘rtasida informatika bo‘yicha xalqaro kubogi butun dunyodan eng yaxshilar bilan raqobatlashishga, tajriba almashishga va hamfikrlarni topishga tayyor minglab ishtirokchilarni jalb qiladi.
O‘zbekistonlik ishtirokchilar uchun saralash bosqichi 22-23-iyun kunlari bo‘lib o‘tadi va ikki bosqichni o‘z ichiga oladi:
• matematik imtihon (ishtirokchilar matematik informatika va algoritmlar nazariyasi bo‘yicha bilimlarni tekshirish uchun testlarni yechishlari kerak);
• dasturlashning Pascal, Python va C++ tillardan birida dasturlash.
Saralash bosqichidan o‘tgan maktab o‘quvchilari 1-7 iyul kunlari informatika bo‘yicha o‘smirlar o‘rtasida o‘tkaziladigan xalqaro kubokda qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Barcha bosqichlar va olimpiadaning o‘zi onlayn tarzda o‘tkaziladi.
Tanlovda 17 yoshgacha bo‘lganlar ishtirok etishi mumkin:
• ishtirokchilarning o‘rtacha yoshi 13 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan guruh;
• ishtirokchilari yoshi 16 yoshdan 17 yoshgacha bo‘lgan katta guruh.
Bitta maktab 3 nafardan 6 kishigacha bo‘lgan faqat bitta jamoa bilan qatnashish mumkin.
Ro‘yxatdan o‘tishning oxirgi muddati — 15-iyun. Ishtirok etish uchun ariza jamoa murabbiylari tomonidan havola orqali to‘ldiriladi.

Все желающие школьники смогут принять участие в международной олимпиаде по информатике
Международная школа информатики для юниоров приглашает всех желающих школьников Узбекистана принять участие в 6-м Международном кубке информатики юниоров Cup ISIJ 2023.
Cup ISIJ 2023 — это ежегодная международная олимпиада по информатике, которая включает 5 туров на основе математической информатики, алгоритмизации и программирования на С++. Каждый год Международный кубок информатики юниоров привлекает тысячи участников со всего мира, готовых посоревноваться с лучшими, обменяться опытом и найти единомышленников.
Отборочный тур для участников из Узбекистана пройдет 22-23 июня и включит в себя два этапа:
- математический тур (участникам предстоит решить тесты на проверку знаний по математической информатике и теории алгоритмов);
- программирование на одном из языков: Pascal, Python и С++
Школьники, прошедшие отборочный тур, получат возможность принять участие в Международном кубке информатики юниоров, который состоится 1-7 июля. Все этапы и сама олимпиада пройдут в онлайн-формате.