Kompyuterlar savdosi o‘sadi, bunga sun’iy intellekt sababchi
Canalys tahlilchilariga ko‘ra, jahon kompyuterlar bozorida o‘sish kuzatiladi. Bu haqda agentlik saytida ma’lum qilindi.
Tahlilchilar 2023-yilning o‘zidayoq shaxsiy kompyuterlar (PC) savdosi tiklanishini kutishyapti — bozor to‘rtinchi chorakdan o‘sishni boshlaydi. Va bu 5 foizlar atrofida bo‘ladi. 2024 yilda jami sotilgan kompyuterlar soni 267 million donaga yetishi mumkin, bu 2023-yilgidan qariyb 8 foiz yuqori ko‘rsatkich.
Nega shu paytgacha savdo pasaygani ham tushuntirilgan. Bu pandemiya tufayli masofadan ishlash ko‘paygani bilan bog‘liq. Bo‘lg‘usi o‘sishning asosiy sababchilaridan biri sifatida sun’iy intellekt bilan ishlash uchun kuchli kompyuterlarga ehtiyoj oshishi ko‘rsatilmoqda.

Поставки компьютеров вырастут из-за искусственного интеллекта
Аналитики Canalys спрогнозировали рост мирового рынка компьютеров. Об этом сообщается в отчете на сайте агентства.
Специалисты фирмы ожидают, что поставки персональных компьютеров (ПК) восстановятся уже в 2023 году — по прогнозу экспертов, рынок начнет расти в четвертом квартале. Рост составит около пяти процентов. Общий объем поставок в 2024 году может достичь 267 миллионов единиц, что примерно на восемь процентов больше, чем в 2023-м.
В материале говорится, что снижение поставок связано со снижением спроса на компьютеры для удаленной работы после пандемии. Драйвером роста в будущем аналитики назвали, в том числе потребность в мощном оборудовании для работы с искусственным интеллектом (ИИ). Специалисты спрогнозировали, что по этой причине 19 процентов ПК, проданных в 2024 году, будут подходить для работы с ИИ.