Ilon Mask SpaceX yuridik manzilini Delaverdan Texasga ko‘chirdi
Ilon Mask Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) ro‘yxatdan o‘tgan manzilni Delaverdan Texas shtatiga ko‘chirishini e’lon qildi.
Tadbirkor avvalroq Neuralink kompaniyasi yuridik manzilini Nevadaga ko‘chirgandi.
Mask o‘zini Tesla avtokompaniyasidan olishi kerak bo‘lgan $55,8 mlrd mukofot pulidan mahrum qilgan Delaver kansleri Ketlin Sent-Jud Makkormikka javob choralari sifatida kompaniyalarini shtatdan ko‘chirib ketishni boshladi.
The Washington Post gazetasi yozishicha, Amerika korporatsiyalari aynan biznes yuritish uchun qulay qonunchiligi sababli Delaver shtatida ro‘yxatdan o‘tishardi. Biroq Maskning xatti-harakatlari jiddiy oqibatlarni keltirib chiqarishi mumkin.
“SpaceX o‘z ro‘yxatdan o‘tgan shtatini Delaverdan Texasga o‘zgartirdi! Agar sizning kompaniyangiz hamon Delverda hisobda turgan bo‘lsa, tezroq boshqa shtatga ko‘chirishni tavsiya qilaman”, — deb yozdi Mask X (sobiq Twitter) ijtimoiy tarmog‘ida.

Илон Маск объявил о переносе регистрации SpaceX из Делавэра в Техас
Илон Маск заявил, что переносит регистрацию компании Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) из штата Делавэр в Техас. До этого предприниматель перенёс «юридический дом» компании Neuralink в Неваду.
Эти шаги Маска — ответ на постановление канцлера Делавэра Кэтлин Сент-Джуд Маккормик, которая заблокировала бизнесмену выплату $55,8 млрд, о которых ранее у него были договорённости с автопроизводителем Tesla.
Как отмечает газета The Washington Post, американские корпорации предпочитают регистрироваться именно в Делавэре из-за благоприятного для бизнеса законодательства штата. Но действия Маска могут повлечь серьёзные изменения.
«SpaceX перенесла свой регистрационный штат из Делавэра в Техас! Если ваша компания всё ещё зарегистрирована в Делавэре, я рекомендую как можно скорее переехать в другой штат», — написал Маск в соцсети Х.