Mingga yaqin EPAM xodimi O‘zbekistonni tanladi
Belarusliklar tomonidan asos solingan EPAM Systems IT–kompaniyasi ming nafarga yaqin xodimlarini Rossiya va Belarusdan O‘zbekistonga ko‘chirdi, bu haqda Forbes nashri xabar berdi. Kompaniyaning 2019 yildan boshlab Toshkentda ofisi mavjud, shu bilan birga IT-park rezidenti hisoblanadi. Avvalroq EPAM Systems Ukrainadagi «maxsus operatsiya» tufayli Rossiyani tark etishga qaror qilgani haqida xabar berilgan edi.
«O‘zbekiston uchun ochilgan chatimizda 600ga yaqin odam bor, demak, mingga yaqin xodim ko‘chib kelganini aytish mumkin», – deydi kompaniya xodimlaridan biri.
EPAM vakili Sofiya Odinsova esa kompaniya xodimlarining O‘zbekistonga ko‘chirilgani haqida izoh bermagan. Ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniyaning O‘zbekistondagi filiali 2019 yilda ochilgan, 2021 yil o‘rtalariga kelib unda 150 ga yaqin mutaxassis ishlagan.
Xabarlarga ko‘ra, O‘zbekistondan tashqari, ishlab chiquvchi o‘z xodimlariga yana 10 ga yaqin davlatga ko‘chirishni taklif qilmoqda. EPAM xodimlarinining relokatsiyasidagi mashhur yo‘nalishlar orasida Gruziya va Armaniston ham bor.
EPAM Rossiyani tark etish bilan bog‘liq qarorini aprel oyining boshida e’lon qilgan edi.
Ma’lumot o‘rnida, EPAM Systems 1993 yilda AQShda belaruslik tadbirkorlar Arkadiy Dobkin va Leonid Lozner tomonidan tashkil etilgan. Kompaniya shtab-kvartirasi Qo‘shma Shtatlarda joylashgan bo‘lib, shuningdek 40 dan ortiq mamlakatlarda faoliyat yuritadi.

EPAM перевезла сотни сотрудников из России и Белоруссии в Узбекистан
EPAM Systems - ИТ-компания, основанная белорусами перевезла около 1000 сотрудников из России и Беларуси в Узбекистан, сообщает Forbes. Компания имеет офис в Ташкенте с 2019 года и является резидентом IT-парка. Ранее EPAM Systems сообщала, что решила покинуть Россию из-за «спецоперации» на Украине.
«У нас в чате по Узбекистану около 600 человек, поэтому мы можем сказать, что EPAM перевезла около тысячи сотрудников», — сказал сотрудник компании.
Пресс-секретарь EPAM София Одинсова не стала комментировать переезд сотрудников компании в Узбекистан. Согласно данным, филиал компании в Узбекистане был открыт в 2019 году, а к середине 2021 года в нем работало около 150 специалистов.
Сообщается, что помимо Узбекистана разработчик предлагает своим сотрудникам релокацию еще примерно в 10 странах. Грузия и Армения являются одними из самых популярных направлений для сотрудников EPAM.
EPAM объявила о своем решении покинуть Россию в начале апреля.
EPAM Systems была основана в 1993 году в США белорусскими предпринимателями Аркадием Добкиным и Леонидом Лознером. Штаб-квартира компании находится в США и работает более чем в 40 странах.