Ayollar va yoshlar uchun raqamli ko‘nikmalar markazi ochildi (Video)
Barchamizga ma’lumki, axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yurituvchi ixtirochilar, dasturchilar va tadqiqotchilarning aksariyati erkak kishilardan iborat. Ammo tarixga nazar tashlasak, IT sohasining rivojlanishida ayollarning o‘rni beqiyos. Shu bois ham AKT sohasida ayollarning rolini oshirish hamda xotin-qizlarni axborot texnologiyalar sohasida ishlashga jalb etish maqsadida har yili aprel oyining to‘rtinchi payshanbasida Xalqaro AKT sohasida qizlar kuni nishonlanadi. Aynan shu sana munosabati bilan 28-aprel kuni Ayollar va yoshlar uchun raqamli ko‘nikmalar markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos tantanali ravishda ochib berdi. Shuningdek, marosimda tegishli tashkilotlar mutasaddilari: Farhod Ibragimov, Umida Musayeva, Natalya Mochu, Ildar Yusupov, Van Guandun va Lyu Szyainlar ham ishtirok etishdi.
Mehmonlarga AKT sohasida tahsil olayotgan talaba qizlar tomonidan yaratilgan startap loyihalar taqdim etildi. Aksariyat qizlarning loyihasi o‘zbek tilinining imloviy lug‘atini boyitishga qaratilgan bo‘lib, mehmonlar tomonidan yaxshi qarshi olindi.

Открылся Центр цифровых навыков для женщин и молодежи (Видео)
Как мы все знаем, многие изобретатели, программисты и исследователи, которые работают в сфере информационных технологий являются мужчинами. Но при этом, неоценимый вклад и роль в развитие IT-индустрии была отведена именно женской половине человечества. В этом году, 28 апреля в рамках прзднования Международного дня женщин в сфере ИКТ, который традиционно отмечается в четвёртый четверг апреля, в здании главпочтамта был открыт Центр цифровых навыков для женщин и молодежи.
Церемонию открыл первый заместитель министра информационных технологий и связи Олег Пекось. В данном мероприятии также приняли участие представители профильных организаций: Фархад Ибрагимов, Умида Мусаева, Наталья Мочу, Ильдар Юсупов, Ван Гуандун и Лю Цзяин.
В ходе мероприятия, гостям были представлены стартап-проекты, созданные студентками, которые в основном были связаны с обогащением орфографического словаря узбекского языка.
Данная инициатива позволит женщинам стать движущей силой позитивных социальных перемен, которые в свою очередь решительно готовы к преодолению любых препятствий и открыты для непрерывного обучения всю свою жизнь.