Ўзбекистонда «Plug and Play» глобал инновацион платформаси техник маркази очилади
«Plug and Play» платформаси жорий йил якунига қадар Тошкентда ўз офисини очиши ҳақида хабар берди. Ўзбекистон Республикаси Aхборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, IT Park Uzbekistan ҳамда «AloqaVentures» билан кечган учрашувлардан сўнг «Plug and Play» Ўзбекистон пойтахтида ўз ваколатхонасини ишга тушириши ҳақида расман эълон қилди. Дастур доирасидаги ҳамкорликнинг дастлабки босқичи молиявий технологиялар, суғурта ва корпоратив технологиялар ҳамда таълим йўналишларини қамраб олади.
«Plug and Play Tech Center» асосчиси ва бош ижрочи директори Саид Aмиди:
«Минтақадаги энг ёш ва жадал ривожланаётган экотизимлардан бири сифатида «Plug and Play» Ўзбекистоннинг маҳаллий корпоратив экотизимига ахборот технологиялари ва инновация соҳасида энг юқори халқаро стандартларга эришишда ёрдам беришни мақсад қилган. Шу билан бирга, дастур дунёнинг етакчи стратегик бозорларида ўзига хос майдон тақдим этиш орқали маҳаллий истеъдодлар ва тадбиркорларни қўллаб-қувватлайди».
Офис маҳаллий корпорациялар ва агентликлар учун стартаплар билан яқиндан ҳамкорлик қилиш учун кўпроқ имкониятлар яратишга, қолаверса, минтақадаги стартап экотизимини жадаллаштиришга хизмат қилади. «Plug and Play» билан ҳамкорлик, шунингдек, стартапларга халқаро бозорга чиқишга ёрдам беради, негаки улар бутун дунё бўйлаб 40 дан ортиқ ваколатхоналардан иборат глобал тармоққа қўшилиш имкониятига эга бўладилар.
IT Park Uzbekistan директори Фарҳод Ибрагимов:
«Plug and Play» техник марказининг ташкил этилиши Ўзбекистон стартап экотизимлари учун улкан воқеадир. Бизнинг маҳаллий стартапларимиз «Plug and Play» ваколатхоналари жойлашган 35 мамлакатда ўз лойиҳаларини намойиш этиш имкониятига эга бўлади. Қолаверса, бу ўзбекистонлик стартап тадбиркорларга халқаро бозорда сифат ва рақобатбардошликни оширишга кўмак берибгина қолмай бизнинг мамлакатимиздан илк «яккашох» яратиш йўлида жипслаштиради ва экотизим ҳамкорларимиз (венчур фондлари, бизнес фаришталари (business angels) ўз фаолиятларини кенгайтиришлари учун янги имкониятлар эшигини очади».
2 май куни IT Park директори Фарҳод Ибрагимов Германиянинг Штутгарт шаҳридаги «Plug and Play» офисларидан бирига ташриф буюриб, у ерда Plug and Play ЕМЕA ҳамраҳбари Сина Aмиди, компаниянинг Германиядаги бошқарувчи директори Саша Каримпур ҳамда Штутгартдаги корпоратив ҳамкорлик бўйича менежер Феликс Ламмерс билан учрашди. Учрашувда томонлар янги платформа очиш масаласини муҳокама қилишди. Тез орада режалар тасдиқланиб, якунига етказилди ва эндиликда «Plug and Play» компанияси Тошкентда расман ўз ваколатхонасини очмоқда.
«Plug and Play» истиқболли корпорациялар, давлат идоралари, университетлар, шунингдек венчур капиталистлари ва стартаплар билан ҳамкорлик қилишга интилади. «Plug and Play» офисининг очилиши ҳукуматимиз томонидан олиб борилаётган Ўзбекистоннинг инновацион стратегияси дастурида муҳим босқич саналади, шунингдек, глобал платформа тармоғида унинг яна бир аъзоси пайдо бўлишига хизмат қилади.
«Plug and Play»
«Plug and Play» – стартаплар, корпорациялар, венчур капитал фирмалари, университет ва давлат идораларини бирлаштирувчи етакчи инновацион платформа. «Plug and Play» компанияси беш қитъада 40 дан ортиқ манзилларда фаолият юритади, бош офиси эса Силикон водийсида жойлашган. Корпоратив инновацион дастурларни таклиф қилган ҳолда корпоратив ҳамкорларига инновацион йўналишларининг ҳар бир босқичида, таълимдан тортиб то амалда татбиқ этишгача кўмак кўрсатади. Шунингдек, стартап-акселераторларини ишга тушириш баробарида турли соҳаларга инновацияларни татбиқ этиш мақсадида ўз венчур фондини ташкил қилган. Натижада Dropbox, Guardant Health, Honey, Lending Club, N26, PayPal ва Rappi каби юзлаб муваффақиятли компанияларга сармоя киритишга эришган.

В Ташкенте откроется представительство «Plug and Play»
Платформа «Plug and Play» сообщила об открытии своего офиса в Ташкенте уже к концу текущего года. После встречи с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park Uzbekistan и «AloqaVentures», компания «Plug and Play» официально приняла решение о запуске новой локации в столице Узбекистана. Первоначальный этап сотрудничества в рамках программы включает следующие направления: финансовые технологии, страховые и корпоративные технологии, а также образование.
Саид Амиди, основатель и гендиректор «Plug and Play Tech Center»: «Являясь одной из самых молодых и динамично развивающихся экосистем в регионе, «Plug and Play» стремится оказать содействие местной узбекской корпоративной экосистеме в достижении самых высоких международных стандартов в области информационных технологий и инноваций. В то же время программа будет поддерживать местных талантов и предпринимателей в их стратегии роста и инноваций, предоставляя площадки на ключевых стратегических рынках по всему миру».
Новая локация поможет создать больше возможностей для местных корпораций и агентств для их тесного взаимодействия со стартапами, более того, ускорить развитие экосистемы стартапов в регионе. Сотрудничество с «Plug and Play» также поможет стартапам выйти на международный рынок, поскольку они смогут получить доступ к глобальной сети состоящей из более чем 40 точек по всему миру.
Фархoд Ибрагимов, директор IT Park Uzbekistan: «Создание технического центра «Plug and Play» — это большое событие для стартап-экосистемы Узбекистана. Наши локальные стартапы будут иметь возможность продемонстрировать свои проекты в 35 странах мира, где имеются представительства «Plug and Play». Более того, это позволит стартаперам из Узбекистана повысить свое качество и конкурентоспособность на международном рынке, и приблизит нас к созданию первого «единорога» из нашей страны. Также это открывает новые возможности для наших экосистемных партнеров (венчурные фонды, бизнес-ангелы), которые смогут масштабировать свою деятельность».
2 мая 2022 года, директор IT Park Фарход Ибрагимов посетил один из офисов «Plug and Play» в Штутгарте, Германия, где он встретился с Синой Амиди — соруководителем «Plug and Play EMEA», Сашей Каримпур — управляющим директором «Plug and Play» в Германии и Феликсом Ламмерсом — менеджером по корпоративному партнерству «Plug and Play» в Штутгарте. В ходе встречи стороны обсудили открытие новой платформы. Планы вскоре были утверждены и доработаны, и теперь компания «Plug and Play» официально открывает своё представительство в Ташкенте.
«Plug and Play» стремится к сотрудничеству с перспективными корпорациями, госучреждениями, университетами, а также венчурнымы фондами и стартапами. Открытие офиса данной платформы является важной вехой в инновационной стратегии Узбекистана, проводимой Правительством нашей страны, и отличным дополнением к глобальной сети «Plug and Play».
О «Plug and Play»
«Plug and Play» — это ведущая инновационная платформа, объединяющая стартапы, корпорации, фирмы венчурного капитала, университеты и государственные учреждения. Компания представлена в свыше 40 точках на пяти континентах со штаб-квартирой в Силиконовой долине. «Plug and Play» предлагает корпоративные инновационные программы и помогает корпоративным партнерам на каждом этапе их инновационного пути, от обучения до реализации. Они также организуют стартап-акселераторы и создали собственный венчурный фонд для внедрения инноваций в различных отраслях, где инвестировали в сотни успешных компаний, включая Dropbox, Guardant Health, Honey, Lending Club, N26, PayPal и Rappi.