Президент Урганчдаги IT Parkни бориб кўрди (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев бугун, 31 март куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркининг Хоразм филиалини бориб кўрди.
15 миллиард сўмдан зиёд маблағ эвазига барпо этилган ушбу марказ йилига 4 минг 500 нафар ёшни ахборот технологиялари йўналишида ўқитиш ва IT хизматлар кўрсатиш қувватига эга. Бу ёшларнинг замонавий мутахассисликларни эгаллаб, ўз йўлини топишида муҳим омил бўлмоқда. Хусусан, ушбу мажмуада ҳам 250 нафар йигит-қиз иш билан таъминланган.
Президентга IT Parkда амалга оширилаётган ишлар, истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берилди.
Бу ерда ўқув машғулотларини ташкил этиш ҳамда IT хизматларини экспорт қилиш учун барча зарур шароитлар яратилган. Мақсадлар ҳам шунга яраша, жорий йилда экспорт ҳажмини 3 миллион долларга етказиш кўзда тутилган.
Шу ернинг ўзида IT Park резидентлари, ахборот технологияларига соҳасида фаолият олиб бораётган ёшлар билан мулоқот бўлди. Улар ўзларининг фаолиятлари ҳақида сўзлаб беришди.
Давлатимиз раҳбари ёшларнинг фикрларини эшитиб, таклифларини қўллаб-қувватлаш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.

Президент посетил ургенчский IT-парк (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с Хорезмским филиалом Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
Комплекс, построенный за более чем 15 миллиардов сумов, способен обучать информационным технологиям 4,5 тысячи молодых людей и оказывать IT-услуги. Здесь молодежь может овладеть современными профессиями и найти свое место в жизни. В самом технопарке занято 250 юношей и девушек.
Президент был проинформирован о проводимой здесь работе и планах на перспективу.
Созданы все необходимые условия для проведения учебных курсов и оказания IT-услуг по заказам из-за рубежа. В этом году планируется довести объем экспорта до 3 миллионов долларов.
Здесь же состоялась беседа с резидентами IT-парка и молодыми специалистами, работающими в этой отрасли. Они рассказали о своей деятельности.
Глава нашего государства выслушал мнения молодежи и дал ответственным лицам поручения по поддержке прозвучавших предложений.