Ucell: Texnik jihatdan yetakchilik yo‘lida
Teletimes International — Yaqin Sharq, Osiyo va Afrikadagi telekommunikatsiya, sun’iy yo‘ldosh va AKT sohalarini yorituvchi yetakchi biznes nashri. Rahbarlar va qaror qabul qiluvchi shaxslarning tushunchalari va tushunchalaridan faol foydalanadi. Hozirda o‘zining 18 yilligini nishonlayotgan Teletimes mintaqadagi deyarli barcha yirik tadbirlar va konferensiyalarning media hamkori hisoblanadi.
Bugungi kunda Teletimes gazetasida 150 dan ortiq bosma nashrlar va 50 ga yaqin maxsus soni va hisobotlari mavjud.
Zamonaviy yangi O‘zbekiston raqamli iqtisodiyotning faol rivojlanishi, barcha tarmoq va sohalarga: davlat boshqaruvi, ta’lim, sog‘liqni saqlash, sanoat va qishloq xo‘jaligiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining keng joriy etilishi bilan ajralib turadi.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda yirik aloqa operatorlariga, shu jumladan, 9 million abonentga xizmat ko‘rsatuvchi, O‘zbekistonning eng yirik uyali aloqa operatorlaridan biri bo‘lgan “COSCOM” MChJ (Ucell savdo belgisi) uyali aloqa kompaniyasiga ham muhim rol ajratilgan.
Mamlakatning telekommunikatsiya sohasidagi texnologik yetakchilik yo‘lida, Ucell so‘nggi ikki yil ichida tarmoqni rivojlantirish, modernizatsiya qilish va kadrlar tayyorlashga 247,8 million dollar sarmoya kiritdi. Shunday qilib, Ucell mamlakatning har bir aholi punkti, mashhur va muhim sayyohlik joylariga yuqori tezlikdagi internet ta’minotini ham ko‘zda tutgan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasining maqsadlarini amalga oshirishga o‘z hissasini qo‘shmoqda.
2023-yilda Ucell va Huawei mutaxassislari tomonidan mamlakatning bir qator mintaqalarida: Sirdaryo, Namangan, Toshkent viloyati va Toshkent shahrida mobil tarmoq infratuzilmasi to‘liq yangilandi. Bu Ucell abonentlariga qurilmalarning eng samarali o‘zaro ishlashi evaziga yuqori sifatli xizmatlarni taqdim etish imkoniyatini berdi. Huawei kompaniyasining zamonaviy uskunalarini o‘rnatish tarmoqning ishonchliligini oshirdi va ishlashini osonlashtirdi. Ovozli qo‘ng‘iroqlar sifati sezilarli darajada yaxshilandi, internet tezligi va undan foydalanish oshdi. Shaharlarda, avtomobil yo‘llarida va ommaviy foydalanish joylarida qamrov zonasi oshdi.
Aytib o‘tilgan ishlar 2024-yilda ham davom ettirildi.
Jumladan, 2024-yilda Huawei bilan yirik shaharlarda beshinchi avlod 5G uyali aloqani rivojlantirishga qaratilgan ulkan loyihani amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik davom etmoqda. Ucell kompaniyasi 2019-yilda O‘zbekistonda 5Gni birinchi sinovdan o‘tkazishi bilan boshlagan loyiha 5Gni Tashkent Cityda ishga tushirish bilan davom etdi va hozirda butun mamlakat bo‘ylab yoyilmoqda.
Ucell telekommunikatsiya sohasida “Iqtisodiyoti tez rivojlanayotgan mamlakatlarda bozorning eng yaxshi rivojlanishi uchun" nominatsiyasida nufuzli “Lead Awards” mukofoti bilan taqdirlandi. Mukofot dunyoning 26 mamlakatidagi 85 dan ortiq uyali aloqa operatorlari va xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarning manfaatlarini himoya qiluvchi SAMENA telekommunikatsiya kengashi tomonidan topshirildi.
Mukofot Ucellning telekommunikatsiyalardagi muhim hissasi va yutuqlarini hamda iqtisodiyoti tez rivojlanayotgan mamlakatlarda aloqa bozorini rivojlantirishdagi faol rolini ifoda etadi. SAMENA kengashi aloqa sifatini yaxshilash va mijozlarga ilg‘or xizmatlarni taqdim etish bo‘yicha kompaniya tomonidan amalga oshirilgan sa’y-harakatlar va innovatsiyalarni tan oldi.
Kompaniya MWC 2024 kabi dunyodagi nufuzli telekommunikatsiya tadbiriga katta umid bog‘laydi. Unda ishtirokchilar va mehmonlar dunyodagi yetakchi kompaniyalarning aloqa vositalarini rivojlantirish bo‘yicha so‘nggi texnologiyalari va ilg‘or g‘oyalari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Keyinchalik, bu jahon tajribasidagi g‘oyalarni O‘zbekistonda qo‘llash imkoniyatlarini ko‘rib chiqadi.

UceII: на пути к технологическому лидерству
Teletimes International, ведущее деловое издание, посвященное секторам телекоммуникаций, спутниковой связи и ИКТ на Ближнем Востоке, в Азии и Африке, активно использует знания и идеи руководителей и лиц, принимающих решения. На 18- м году своего существования Teletimes является информационным партнером практически всех крупных мероприятий и конференций в регионе.
На сегодняшний день Teletimes имеет более 150 печатных изданий и около 50 специальных выпусков и репортажей.
Современный новый Узбекистан характеризируется в том числе и активным развитием цифровой экономики, широким внедрением современных информационно-коммуникационных технологий во все отрасли и сферы: в государственное управление, образование, здравоохранение, промышленность и сельское хозяйство.
Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан разработана стратегия «Цифровой Узбекистан — 2030», в которой важная роль отведена сотовым компаниям, в том числе ООО “COSCOM” (торговая марка Ucell), одному из крупнейших мобильных операторов Узбекистана, обслуживающему 9 миллионов абонентов.
Следуя курсу на технологическое лидерство в телекоммуникационной отрасли страны, за два последних года Компания Ucell инвестировала в развитие, модернизацию сети и обучение персонала 247,8 млн. долларов США. Тем самым Ucell cсодействует выполнению целей стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030», которой предусмотрено подключение к высокоскоростному интернету каждого населенного пункта страны и популярных туристских мест.
В 2023 году специалистами Ucell и Huawei полностью обновлена инфраструктура мобильной сети в целом ряде регионов страны: Сырдарьинской, Наманганской, Ташкентской областях и в городе Ташкенте. Это дало возможность предоставить абонентам Ucell услуги более высокого качества за счёт наиболее эффективного взаимодействия устройств. Установка современной техники компании Huawei повысила надёжность сети, сделала проще эксплуатацию. Значительно улучшилось качество голосовых вызовов, выросли скорость и потребление интернета. Увеличилась зона охвата в городах, на автомобильных трассах и в местах массового пользования.
Работа эта продолжена в 2024 году.
Также в 2024 году продолжается сотрудничество с Huawei по претворению в жизнь амбициозного проекта развития сотовой связи пятого поколения 5G в крупных городах. Проект, который начался с первого тестирования компанией Ucell 5G в Узбекистане в 2019 году, продолжился запуском 5G на территории Tashkent City сейчас шагает по всей стране.
Компания Ucell отмечена престижной на мировой арене телекоммуникаций наградой Lead Awards в номинации "За лучшее развитие рынка в странах с быстрорастущей экономикой".
Награда присуждена телекоммуникационным Советом SAMENA, который представляет интересы более 85 операторов связи и поставщиков услуг в сфере фиксированной и мобильной связи в 26 странах мира.
Награда подчеркивает важный вклад и достижения Ucell в области телекоммуникаций, а также нашу активную роль в развитии рынка связи в странах с быстрорастущей экономикой. Совет SAMENA признал усилия и инновации, предпринятые Компанией, для улучшения качества связи и предоставления передовых услуг клиентам.
Мы возлагаем большие надежды на такое влиятельное в мире событие в сфере телекоммуникаций как MWC 2024, где участникам и гостям представится возможность ознакомиться с последними технологиями и передовыми идеями ведущих мировых компаний о развитии средств связи. Посмотрим идеи для последующего рассмотрения возможностей применения мирового опыта в Узбекистане.