AQSh olimlari kvant kompyuterni odam kabi fikrlashga o‘rgatishmoqchi
Kaliforniya universiteti olimlari IonQ kompaniyasi bilan hamkorlikda kvant sxemalarida insonning aqliy faoliyatiga taqlid qilishni yo‘lga qo‘yishdi. Yakuniy maqsad odamlarning qaror qabul qilish jarayonlarini aniq takrorlovchi sun’iy intellektning paydo bo‘lishiga erishish, deb yozdi The Quantum Insider.
Inson tafakkuri qanday ishlashi to‘laqonli o‘rganilmagan. Ba’zi ma’lumotlarga ko‘ra, u kvant ehtimollari qonunlariga asoslangan bo‘lishi mumkin. Shundan kelib chiqib, olimlar tegishli modellarni kvant kompyuterlarida kodlashga qaror qilishdi.
“Insonning qarorlar qabul qilish jarayonlarini simulyasiya qiladigan kvant kompyuterlarini yaratishda generativ sun’iy intellektni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjud. Bu ishlanma yuqori haqqoniylikka ega hamda ijodiy yondashuvchi murakkab va nozik sun’iy intellekt tizimlarini yaratishga imkon beradi”, — dedi IonQ bosh direktori Piter Chepmen.

Инженеры из США учат квантовый компьютер думать, как человек
Ученые из Калифорнийского университета вместе с компанией IonQ запустили на квантовых схемах имитацию мыслительной деятельности человека. Результатом должно стать появление искусственного интеллекта, который будет точно повторять процессы принятия решений людьми, пишет The Quantum Insider.
Как работает человеческое мышление, до сих пор доподлинно неизвестно. По некоторым данным, в его основе могут быть законы квантовой вероятности. Исходя из этого, ученые решили закодировать соответствующие модели на квантовых компьютерах.
«В создании квантовых компьютеров, имитирующих процессы принятия решений человеком, есть огромный потенциал для развития генеративного ИИ. Разработка позволит создавать сложные и тонкие системы искусственного интеллекта, способные принимать высокореалистичные и творческие решения», — заявил гендиректор IonQ Питер Чепмен.