Shveysariyaning lyuks brendlariga mansub soatlar, uch yil davom etgan yuqori talabdan so‘ng, urfdan qolishni boshladi, deb xabar berdi Vloomberg.
COVID pandemiyasi boshlanib, karantin cheklovlari tufayli o‘ziga to‘q odamlar uylarida o‘tirib qolishganidan so‘ng, Audemars Piguet, Rolex va boshqa qimmatbaho soatlarga talab oshib ketgandi. Natijada 2022-yilda shveysar soatlari eksporti qariyb 25 mlrd frank yoki 28,5 mlrd dollarlik rekordni qayd etdi.
“Biz 2021 va 2022-yillarda guvoh bo‘lgan vaziyat hech qaysi qolipga sig‘maydi. Bunaqa bo‘lishini hatto tasavvur ham qilmaganmiz. Va buni boshqa ko‘rmasak kerak”, — dedi soatsozlar uchun oltinga teng bo‘lgan bu yillarni eslarkan Audemars Piguet kompaniyasi bosh direktori Fransua-Anri Bennamias. Bloomberg qo‘shimcha qilishicha, Audemars Piguet chiqaradigan bitta soatning narxi o‘rtacha 50 ming shveysar franki (taxminan 57 ming dollar)ga teng.
Endi vaziyat tamomila boshqacha, soatga talab oy sayin pasaymoqda. Bu “narxlarning agressiv oshishi” va ishlab chiqarishning ko‘payishi, qolaversa, sohaga bog‘liq bo‘lmagan omillar — yuqori foiz stavkalari va nobarqaror iqtisodiy o‘sish fonida yuz bermoqda. Bularning barchasi bir bo‘lib “bir paytlardagi betashvish” iste’molchining ongiga va pullarni xarjlashiga ta’sir ko‘rsatyapti. Inflyasiya va iqtisodiyotdagi pasayishlar borasidagi xavotirlar sababli, soatsozlardan tashqari, lyuks segmentidagi LVMH dan tortib Kering SA (Gucci sohibi) singari boshqa kompaniyalarda ham savdolar tushib bormoqda.
Bloomberg qo‘shimchalashicha, ayni paytda lyuks toifali ishlatilgan soatlar ham arzonlashmoqda, bu jarayon boshlanganiga bir yildan oshdi.
Morgan Stanley ma’lumotiga ko‘ra, 2022-yilda jahonda soatlar chakana savdosi hajmi taxminan 48 mlrd shveysar franki ($54,5 mlrd)ni, eski soatlar savdosi hajmi $24 mlrd atrofida bo‘ldi.
Soatlar — Shveysariya eksportining uchinchi katta yo‘nalishi, 60 ming kishi shu sohada band. Sohaning bir necha vakillari aytishlaricha, talab kamayishi oqibatlari sezilishni boshlagan, ayrim soatsoz kompaniyalar ish o‘rinlarini qisqartirishga kirishgan.

Bloomberg сообщил о конце бума популярности швейцарских часов
Бум популярности швейцарских часов люксовых брендов, который наблюдался в течение последних трех лет, подходит к концу, сообщает Вloomberg.
Спрос на роскошные часы резко вырос в начале пандемии COVID, когда обеспеченные потребители, вынужденные сидеть дома из-за карантинных ограничений, заинтересовались брендами Audemars Piguet, Rolex и другими. В связи с этим в 2022 году экспорт швейцарских часов вырос до рекордного уровня — почти 25 млрд франков, или $28,5 млрд.
«Ситуация, которую мы наблюдали в 2021 и 2022 годах, выходила за рамки нормы. Мы даже представить не могли, что испытаем такое в своей жизни. Я думаю, что мы никогда больше этого не увидим», — сказал генеральный директор компании Audemars Piguet Франсуа-Анри Беннамиас. Bloomberg отмечает, что выпускаемые ей часы стоят в среднем около 50 тыс. швейцарских франков (почти $57 тыс).
Теперь же ситуация изменилась, снижение спроса фиксируют в последние месяцы. Это происходит на фоне «агрессивного повышения цен» и роста производства, а также факторов, не зависящих от отрасли — высоких процентных ставок и неустойчивого экономического роста. Все это отражается на мышлении «некогда беззаботных» потребителей и их готовности тратить деньги. С падением продаж из-за опасений инфляции и рецессии столкнулись не только производители часов, но и другие компании люксового сегмента, от LVMH до Kering SA (владеет Gucci).
Очевидным спад в сфере часового ретейла стал в ноябре, когда швейцарский люксовый гигант Richemont, владеющий брендом Cartier, в отчете за первое полугодие сообщил о снижении продаж в Северной и Южной Америке на 3 и 17% соответственно. «Роскошь, к сожалению, не защищена от рецессии», — написали в прошлом месяце аналитики HSBC, заявив об окончании постпандемийной волны спроса.
Одновременно, пишет агентство, дешевеют подержанные часы класса люкс, их стоимость падает уже более года.
По оценкам Morgan Stanley, в 2022 году мировые розничные продажи часов составили около 48 млрд швейцарских франков ($54,5 млрд), подержанной продукции — около $24 млрд.
Часы — третий по объему сектор экспорта Швейцарии, в нем заняты около 60 тыс. человек. По словам нескольких представителей отрасли, они уже ощущают последствия падения спроса, некоторые поставщики комплектующих начали сокращать численность сотрудников.