2023-yilning eng yaxshi rahbari
2023-yil korporatsiyalarning xodimlari uchun oson kechmadi. Ko‘plab bozorlardagi sust o‘sish rahbarlarni xarajatlarni qisqartirishga undadi, vaholanki, inflyasiya tufayli xodimlar maoshlar oshirilishiga mahtal edilar. Murakkab geosiyosat va zaharli madaniy urushlar sababli kompaniyalar rahbarlari o‘zlarini xuddiki “dorboz arqonida yurgandek his etishdi”. Generativ sun’iy intellekt vasvasasi, texnologiyalardagi evrilishlar qanchadan-qancha rahbarlarni yurak o‘ynog‘iga duchor qilmadi deysiz?!
Shunga qaramasdan, 2023-yil ba’zi rahbarlar juda omadli kelgani bor gap. Xo‘sh, omadlilarning eng omadlilari kimlar? Shunga qiziqqan The Economist nashri yuksak taraqqiy etgan mamlakatlarning (Xitoy va Hindiston hisobga olinmagan) S&P 1200 indeksiga kiruvchi eng yirik kompaniyalari “kattalari”ning faoliyatini tahlil qildi. Oldingi omadsiz rahbarning almashtirilishini olqishlash bo‘lib qolmasligi uchun, bosh direktorlikda uch yildan kam ishlaganlar tahlilga kiritilmadi. Yuqoridagi omillar asosida saralab olingan rahbarlar sohadagi o‘rtacha daromadga nisbatan o‘z aksiyadorlariga qanchalik ko‘p daromad keltirganiga qarab reytingda joylashtirildi. Eng yaxshi rahbarlar o‘nligiga taniqli nomlar bilan bir qatorda, “nomsizlar” ham kirishga muvaffaq bo‘ldi.
Top-10gacha Kanadaning Cameco tog‘-kon kompaniyasi va AQShning uy-joy quruvchi PulteGroup kompaniyasi rahbarlari yetib keldi. Ularning muvaffaqiyatiga asosan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar (uran narxining oshib ketishi va aksincha, eski uylarning narxlari qulashi) sababchi bo‘ldi. Shu bois ular “eng yaxshilar” ro‘yxatidan tushib qoldi.
Da’vogarlar qatorida aksiyalar sotib olish bilan shug‘ullanuvchi ikkita firma (3i va Melrose Industries) rahbarlari ham bor edi. Ularning muvaffaqiyati ortida o‘zlarining moliya direktorlari uddaburonligi emas, balki portfel kompaniyalar (ular egalik qiluvchi aksiyalar tegishli kompaniyalar) rahbarlarining mehnati yotgani bois, 3i hamda Melrose Industries rahbarlari ham ro‘yxatga ilinmadi.
Niderlandiyaning mikrosxemalar tayyorlovchi asbob-uskunalar ishlab chiqaruvchi BE Semiconductor Industries kompaniyasi rahbari Richard Blikman ham ro‘yxatdan tushib qoldi. Uning to‘lovlari aksiyadorlarni qoniqtirmadi — kompaniya direktori uchun yomon ibrat.
Oxir-oqibat 2023-yilning besh nafar superyulduz rahbaridan iborat ro‘yxat (top-5) tuzildi. Aksiyadorlarining daromadi yuqorilab borish tartibida bular quyidagilar: Devid Riks (jahondagi eng qimmat farmatsevtika kompaniyasi — Eli Lilly rahbari); Devid Veles Osorno (Braziliyaning Lotin Amerikasi bo‘ylab mijozlarga ega yangi banki — Nubank rahbari); Sekiya Kazuma (Yaponiyaning yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarish uchun ilg‘or qurilmalar chiqaruvchi Disco kompaniyasi rahbari); Mark Sukerberg (ijtimoiy-media gigant — Meta rahbari; Jensen Xuang (chiplar ishlab chiqurvchisi, bozor qiymati bu yil 1 trln dollardan oshgan Nvidia rahbari).
2023-yilning eng yaxshi beshligi shular. Ammo eng yaxshisi kim?
Har biri 1-o‘ringa loyiq edi. Riks Eli Lilly kompaniyasini yetakchilar safiga olib chiqib, semirishga qarshi dorilar ulkan bozorida daniyalik raqobatchi — Novo Nordisk bilan farqni juda qisqartirdi, soha uchun odatiy yilda ajoyib natijalarga erishdi.
Uncha-muncha yangi bank eski va tajribali banklar bozoriga kirishga jur’at eta olmaydi. Ammo Osorno rahbarligida (u 2013-yilda bankka asos solganlardan biri hamdir) Nubank mijozlari soni bo‘yicha 10 yil ichida Lotin Amerikasidagi beshinchi yirik moliya institutiga aylandi.
Disconing tadqiqotlar va ishlanmalar bo‘limini ham qo‘shib boshqarayotgan Kazuma esa kompaniyasining uzoq yillar davomida yarimo‘tkazgichlarni kubiklar shaklida kesish va silliqlash yo‘nalishidagi ustunligini ta’minlab kelyapti.
2022-yilda metakoinotga telbalarcha sho‘ng‘ib sarmoyadorlarni xavotirga solib qo‘ygan Sukerberg, nihoyat, o‘ziga keldi va 2023-yilda kompaniyasini generativ sun’iy intellekt bozoriga olib kirib, samarali natijalari bilan ularni mamnun etdi.
Janob Xuang esa sun’iy intellekt bilan shug‘ullanuvchi barchani o‘z kompaniyasiga bog‘lab qo‘ydi — faqat uning chiplari bilan yuqori samaraga erishish mumkin.
Xo‘sh, qaysi birini tanlash kerak? Buni aniqlashning yo‘llaridan biri — qo‘l ostidagi xodimlarining fikri. Alqissa, aksiyalarini qimmatlashtirishga erishgan, biroq xodmilarini ranjitgan rahbar uzoqqa bormasligi tayin. Buni tahlil qilish uchun xodimlarning o‘z rahbarlari va ishlayotgan kompaniyalariga munosabatlari aks etgan ma’lumotlar Glassdoor saytidan olindi.
Sukerberg haqida yaxshi fikrlar atigi 62 foizni tashkil etdi, demak, uning “samarali yili” xodimlar uchun hech narsani anglatmaydi.
Disco kompaniyasi xodimlarining fikrlari ham bir qarashda shundaydek (ammo so‘ralgan respondentlar soni ancha oz). Balki bunga kompaniyada ishlarni muvofiqlashtirish mexanizmi g‘alati yo‘lga qo‘yilgani oydinlik kiritar. Kompaniya jamoasi o‘zaro ko‘rsatilgan xizmatlar uchun Will deb nomlangan virtual valyutadan foydalanadi. So‘ngra menejerlar bajarilgan topshiriqlar uchun valyutani jamoa a’zolari o‘rtasida taqsimlaydi — mukofot pullari shunga qarab aniqlanadi. Bu iqtisodchining orzusidagi ish bo‘lishi mumkin, biroq xodimni mamnun etishi dargumon.
Mijozlarning g‘azabini qo‘zg‘ash — rahbar uchun eng yomon strategiya. Bu yil AQShning bir nechta shtatlari, jumladan, Kaliforniya, diabetga chalinganlar uchun suv va havodek zarur bo‘lgan insulin narxini qimmatlashtirishda ayblab Eli Lilly kompaniyasini sudga berdi. Bosim ostida qolgan kompaniya mart oyida insulin narxni 70 foizgacha tushirishga majbur bo‘ldi.
Osornoga keladigan bo‘lsak, uning strategiyasidagi barcha yo‘nalishlar ham muvaffaqiyatli deb bo‘lmaydi. Umuman olganda, Nubank daromad bilan ishlayapti, biroq bankning Meksikadagi faoliyati xarajatlarini qoplamayapti. Meksika muammosini amallagan taqdirda, Osorno yaqin yillarda eng zo‘r rahbar bo‘lishga haqli.
Yakunda uloq janob Xuangda ketdi. Sun’iy intellektga pul tikishda uncha-muncha rahbar Nvidia rahbarichalik uzoqni ko‘ra olmadi. O‘z kompaniyasi chiqarayotgan grafik protsessorlar sun’iy intellekt modellarini o‘qitishda ham juda yaxshi vosita bo‘lishini Xuang o‘n yil oldin anglab yetgandi. O‘shandan to shu kunlargacha u kompaniyasini bo‘lg‘usi sun’iy intellekt inqilobiga tayyorlab keldi. Dasturchilarga o‘zining chiplaridan ko‘proq foydalanishda ko‘maklashish maqsadida kompaniyaning Cuda dasturiy platformasini muntazam rivojlantirib keldi, yanada katta hisoblash quvvatini ta’minlash uchun ko‘plab chiplarni birlashtiruvchi tarmoq texnologiyalari ishlab chiqaruvchi Mellanox kompaniyasini sotib oldi. Sarflangan xarajatlar behuda ketmaganiga bugun guvohmiz: jahon maxsus chiplar bozorining 80 foizidan ziyodini Nvidia o‘z nazoratiga olgan.
Jamoat ko‘z o‘ngida Stiv Jobs qora vodolazkasi bilan yodda qolgan bo‘lsa, Xuangni mashhur charm kurtkasiz tasavvur qilish qiyin. Aytishlaricha, tinib-tinchimasligi va qat’iy qoliplarga rioya qilishi bilan u Apple asoschisini eslatadi. Xodimlar uchun undan yaxshi rahbar yo‘q — 98 foiz. Xullas, bosh direktorlar orasida eng yaxshi 2023-yil Jensen Xuangniki bo‘ldi. Yil rahbari!

Кто же стал лучшим генеральным директором 2023 года?
Это был непростой год для корпоративных сотрудников. Вялый рост на многих рынках заставил руководителей заняться сокращением расходов, в то время как инфляция подстегнула их работников требовать значительного повышения зарплаты. Непростая геополитика и токсичные культурные войны заставили руководителей компаний почувствовать себя "идущими по канату". Ажиотаж вокруг генеративного искусственного интеллекта (ИИ) заставил их переживать из-за надвигающихся технологических потрясений.
Тем не менее, для некоторых руководителей 2023 год стал уникальным. Чтобы определить, кому это удалось лучше всего, The Economist проанализировал результаты деятельности боссов крупных компаний, входящих в индекс S&P 1200, который охватывает большинство крупных экономик, кроме Китая и Индии. Мы отбросили тех, кто проработал на этом посту менее трех лет, чтобы исключить вероятность восхваления замены неудачливого предшественника. Затем мы расположили оставшихся руководителей по доходности, которую они принесли акционерам, относительно среднего показателя по отрасли. В десятку лучших по этому показателю вошли как известные имена, так и "темные лошадки".
В десятку лучших вошли руководители двух компаний: канадской горнодобывающей Cameco и американской домостроительной PulteGroup, чьи звездные результаты были достигнуты в основном за счет макроэкономических факторов (взлет цен на уран и спад продаж существующих домов, соответственно). Мы не включили их в список. Также в список попали руководители двух фирм, занимающихся выкупом акций, компании 3i и Melrose Industries, чьи результаты в большей степени свидетельствовали об эффективности работы руководителей их портфельных компаний, чем финансовых директоров. Их мы тоже исключили. Наконец, мы исключили Ричарда Бликмана из компании BE Semiconductor Industries, голландского производителя инструментов для изготовления микросхем. Акционеры не одобрили его выплаты - не лучший пример для руководителя компании.
В результате мы составили список из пяти суперзвездных руководителей в 2023 году (см. таблицу). В порядке возрастания доходов акционеров это: Дэвид Рикс из Eli Lilly, самой дорогой фармацевтической компании в мире; Дэвид Велес Осорно из Nubank, бразильского нового банка, который поглощает клиентов по всей Латинской Америке; Секия Казума из Disco, японского производителя передовых инструментов для производства полупроводников; Марк Цукерберг из социально-медийного гиганта Meta; и Дженсен Хуанг из Nvidia, производителя чипов, рыночная стоимость которого в этом году превысила 1 трлн долларов.
В праздничный сезон все пятеро будут купаться в лучах славы, потому что принесли акционерам огромную прибыль. Но у кого этот год был лучшим из всех?
Доводы можно привести в пользу любой из пяти компаний. Рикс вывел Eli Lilly в лидеры, вплотную приблизившись к датскому конкуренту Novo Nordisk на обширном рынке лекарств против ожирения, и обеспечил выдающиеся результаты в самый обычный для отрасли год. Немногим новым банкам удавалось вытеснить укоренившихся игроков. Однако под руководством Осорно Nubank, одним из основателей которого он стал в 2013 году, превратился в пятый по количеству клиентов финансовый институт в Латинской Америке. Казума, который также руководит отделом исследований и разработок Disco, на протяжении многих лет удерживал свою компанию на передовой в области нарезки полупроводников кубиками и шлифовки. Напугав инвесторов в 2022 году своим погружением в безумие метавселенной, Цукерберг порадовал их в 2023 году своим "годом эффективности" и выходом компании на рынок генеративного ИИ. А господин Хуанг закрепил за своей компанией позицию незаменимого поставщика чипов, питающих революцию искусственного интеллекта.
Кого же выбрать? Один из вариантов - прислушаться к мнению подчиненных. В конце концов, руководитель, который поднимает цену акций, но при этом возмущает сотрудников, вряд ли будет долго преуспевать. Мы собрали данные с Glassdoor, сайта отзывов сотрудников, о том, как работники пяти компаний относятся к своим руководителям и компаниям в целом.
Рейтинг одобрения мистера Цукерберга составляет всего 62 %, что говорит о том, что его "год эффективности" для сотрудников оказался просто ужасным. Удовлетворенность работников компании Disco также кажется низкой (хотя было опрошено меньше респондентов). Одним из объяснений может быть странный механизм координации работы в компании. Команды используют виртуальную валюту под названием Will, чтобы платить друг другу за оказание услуг. Затем менеджеры распределяют валюту между членами команды за выполнение заданий, что определяет размер премий. Все это похоже на мечту экономиста, но вряд ли порадует сотрудников.
Злить клиентов - тоже неразумная стратегия для руководителей. В этом году несколько американских штатов, включая Калифорнию, подали в суд на компанию Eli Lilly за якобы завышенные цены на инсулин, жизненно важное лекарство для диабетиков. Принятое в марте решение компании снизить цены на инсулин на 70 % мало что сделало, чтобы утихомирить недовольство (компания опровергла то, что она называет "ложными обвинениями" в иске, поданном в Калифорнии).
Что касается Осорно, то не все аспекты его стратегии приносят плоды. Хотя в целом Nubank прибылен, что не удалось многим его коллегам в других странах, он теряет деньги в Мексике, где его подход к работе с небанковскими клиентами оказывается дорогостоящим. Если Осорно справится с этой задачей, он сможет претендовать на приз в ближайшие годы.
В итоге победил мистер Хуанг. Немногие руководители были так дальновидны в своих ставках на ИИ, как глава Nvidia. Более десяти лет назад Хуанг понял, что графические процессоры, которые производит его компания, также хорошо подходят для обучения моделей ИИ. В последующие годы он подготовил Nvidia к волне ИИ, инвестировав в собственную программную платформу Cuda, чтобы помочь разработчикам использовать свои чипы, а также приобретя Mellanox, поставщика сетевых технологий, объединяющих множество чипов для обеспечения большей вычислительной мощности. Теперь результаты этих ставок становятся очевидными: Nvidia контролирует более 80 % рынка специализированных чипов.
Хуанг, чья фирменная кожаная куртка стала такой же неотъемлемой частью его публичного образа, как и водолазки, которые носил Стив Джобс, по слухам, разделяет энергичность и строгие стандарты основателя Apple. Тем не менее, сотрудники его обожают, а рейтинг одобрения составляет 98 %. В общем, у него был лучший 2023 год из всех.