“Sun’iy intellekt saylovga xalaqit beradimi?”
The Economist jurnalining yangi muqovasi sun’iy intellektning 2024-yilda AQShda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik sayloviga ta’siriga bag‘ishlandi.
Maqoladan asosiy jihatlarni keltiramiz:
- “Tarixda dezinformatsiya doim odamlar tomonidan yaratilgan. [Бугун] generativ sun’iy intellekt (generativ SI rasm, matn, audio va boshqa ko‘plab shakllardagi yangi kontentlarni yaratadi) sohasidagi yutuqlar evaziga sintetik targ‘ibot qilish imkoni mavjud”.
- “2024-yilda [генератив сунъий интеллект] nimani o‘zgartirishi mumkin? Birinchidan —dezinformatsiyalar sonini: agar uning hajmi 1000 yoki 100 000 taga o‘zgarsa, u odamlarni boshqacha ovoz berishga ishontira oladi. Ikkinchidan — sifatga. Giperrealistik dipfeyklar (sun’iy intellekt yordamida yaratilgan o‘ta haqqoniy ko‘rinishdagi video, foto, audiolar), toki ular fosh etilguniga qadar, saylovchilarga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Uchinchidan — mikrotargeting. Sun’iy intellekt tufayli saylovchilar yuqori darajada personallashgan o‘ta ulkan targ‘ibotga ko‘milishi mumkin”.
- “Generatsiyalashning yangi algoritmlari o‘ta hayratlanarli, biroq keraklicha sozalamalarsiz va inson ko‘magisiz ular olti barmoqli odamlarni chizishda davom etaveradi, bu esa personallashgan dipfeyklar yaratilishi ehtimolini pasaytiradi”.
- “Ayrimlar Amerikada ham Xitoydagi kabi qattiq nazorat [платформалар] o‘rnatilishiga chaqirishmoqda. U yerda sun’iy intellekt algoritmlari davlat organida ro‘yxatdan o‘tishi va asosiy ijtimoiy qadriyatlarni qaysidir ma’noda ifodalashi kerak. Bunday qattiq nazorat Amerika sun’iy intellekt sohasida erishgan innovatsiyalarni yo‘qqa chiqaradi”.

«Может ли ИИ нарушить ход выборов?»
Новая обложка The Economist посвящена размышлениям о влиянии искусственного интеллекта на президентские выборы в США в 2024 году.
Вот главные тезисы:
• «В прошлом дезинформация всегда создавалась людьми. [Сегодня] достижения в области генеративного искусственного интеллекта (генеративный ИИ создает новый контент в виде изображений, текста, аудио и многого другого) делают возможной синтетическую пропаганду».
• «Что [этот тип системы ИИ] может изменить в 2024 году? Первое — количество дезинформации: если ее объем умножить на 1000 или 100 000, она смогла бы убедить людей голосовать по-другому. Второе — качество. Гиперреалистичные дипфейки могут повлиять на избирателей еще до того, как фейковые аудио, фото и видео будут разоблачены. Третье — микротаргетинг. Благодаря искусственному интеллекту избиратели могут быть завалены высоко персонализированной пропагандой в большом масштабе».
• «Новые алгоритмы генерации изображений впечатляют, но без должной настройки и человеческой оценки они все еще склонны создавать изображения людей с шестью пальцами, что пока делает маловероятным создания персонализированных дипфейков».
• «Некоторые в Америке призывают к созданию системы жесткого регулирования [платформ], как это делают в Китае. Там алгоритмы ИИ должны быть зарегистрированы в государственном органе и каким-то образом воплощать основные социалистические ценности. Такой жесткий контроль сведет на нет преимущество Америки в области инноваций в области искусственного интеллекта».
• «Американская президентская кампания 2024 года будет омрачена дезинформацией. Но ее родоначальником будет не что-то новомодное вроде Chatgpt. Это будет господин Трамп».