Apple kompaniyasi Kaliforniya universiteti tadqiqotchilari bilan hamkorlikda MGIE neyrotarmog‘ini taqdim etdi.
Unga fotosuratlarni yuklab, odatiy sozlamalar bilan emas, balki tabiiy tildagi matnli buyruqlar bilan tahrirlanadi.
Servis hozircha faqat ingliz tilida ishlayapti. Jurnalistlarning yozishicha, MGIE savollarni nisbatan aniq tushunadi va quyidagilarni bajara oladi:
• Filtrlarni qo‘llash
• Rasmlarni kadrlash, burish
• Fotodagi alohida obyektlarni tahrirlash
• Tasvirni tiniqlashtirish, yorqinligi va ranglarini o‘zgartirish
Masalan, neyrotarmoqdan kishining yuzini kichraytirish, Oyni yanada tiniq ko‘rsatish, kiyimlardagi yorqin ranglarni pasaytirishni so‘rash mumkin. MGIE fotodagi ob’yektlarni o‘zi aniqlaydi va so‘rov asosida o‘zgartiradi yoki suratni to‘liq tahrirlaydi.
9To5Mac portali sinov tariqasida neyrotarmoqqa fotosuratni joylashdi va “osmonni sal qizg‘ishroq qilib berish”ni so‘rashdi. Natijani yuqoridagi va pastdagi fotolarga qarab bilishingiz mumkin.
MGIE hali rasman alohida servis maqomiga ega emas — uning chiquvchi kodini GitHubdan ko‘chirib olish mumkin, ishchi demo shakli HuggingFace kompaniyasi saytida joylashtirilgan. Apple neyrotarmoqdan o‘z qurilmalaridan foydalanadimi-yo‘qmi — hozircha noma’lum.

Apple представила свой «нейрофотошоп» с открытым исходным кодом
Компания Apple в сотрудничестве с исследователями из Калифорнийского университета представила нейросеть MGIE. В неё можно загрузить фотографию и отредактировать не с помощью традиционных ползунков настроек, а через текстовые команды на естественном языке. Опробовать её в действии уже может любой желающий.
Фирменный сервис пока поддерживает только описания на английском языке. Судя по первым тестам и отзывам журналистов, MGIE сравнительно точно понимает запросы и умеет следующее:
• Применять фильтры
• Выполнять цветокоррекцию
• Кадрировать, поворачивать изображения
• Редактировать отдельные объекты на фото
• Корректировать контрастность, яркость, насыщенность
Например, можно попросить нейросеть сделать лицо человека меньше, луну более контрастной, а цвета одежды менее яркими. MGIE сама определяет объекты на фотографии и меняет их в соответствии с запросом, или же редактирует весь снимок.
В качестве теста авторы портала 9To5Mac загрузили в нейросеть фото и попросили «сделать небо чуть более красным». В результате MGIE интерпретировала команду как «придать небу на снимке оттенок красного, а не мерцающего синего» и выдала результат.
Алгоритм MGIE пока не оформлен как отдельный сервис — его исходный код можно скачать на GitHub, а в виде рабочего демо он представлен на сайте компании HuggingFace. Пока неизвестно, будет ли Apple использовать нейросеть в собственных продуктах.