Yangi dasturlash tili bilan kompyuter tez ishlaydi
Massachusets texnologiya instituti mutaxassislari Kaliforniya universiteti bilan hamkorlikda murakkab kompyuterlar uchun dasturlashning yangi tilini yaratdilar.
Kompyuterlar mukammallashgani sari tezkorlik masalasi ko‘ndalang turmoqda. Har ikkisini bir vaqtda qo‘lga kiritish esa haqiqiy yutuqdir. Bunga amerikalik muhandislar erishdilar.
Tenzor tili (ATL) ikki bosqichli ishni bir bosqichga tushiradi. Jarayonni avtomatlashtirish orqali jo‘n yechim beradi. Yangi tilning kelajagi porloq bo‘lishiga qaramay hozircha prototipligicha qolmoqda.
Yaqinda olimlar tomonidan kvant kompyuterlar uchun Twist dasturlash tili o‘ylab topilgan edi. U orqali dasturlarni oson va xavfsiz usulda yuklab olish mumkin.

С помощью новой языковой программы ваш компьютер будет работать быстрее
Специалисты Массачусетского технологического института в сотрудничестве с Калифорнийским университетом создали новый язык программирования для высокопроизводительных компьютеров.
Многие программисты считают, что при повышении скорости неизбежно пострадает точность результатов и наоборот, однако группа американских инженеров доказывает, что можно одновременно обеспечить и то, и другое.
Они написали так называемый "тензорный" язык программирования (ATL), который должен ускорить вычисления, сохранив высокую надежность.