Amazon o‘zining ChatGPT AI bot analogini ishlab chiqmoqchi
Amazon bosh direktori Endi Jessi (Andy Jassy) bu hafta Financial Times savollariga javob berdi. Boshqa narsalar qatorida, u neyron tarmoqlarga asoslangan generativ algoritmlarga munosabati haqida gapirdi, shuningdek, uning kompaniyasi bu yo‘nalishda uzoq vaqtdan beri ish olib borayotganini aytdi.
Amazon allaqachon o‘zining ba’zi mahsulotlarida, masalan, Alexa ovozli yordamchisi va CodeWhisperer kodlash yordamchisida AI va mashina o‘rganishdan foydalanmoqda. Biroq, ba’zi investorlar kompaniya matn, tasvir, video yoki boshqa kontent yaratish uchun mo‘ljallangan generativ algoritmlar sohasida orqada qolayotganidan xavotirda.
Endi Jessi bilan suhbatda Amazon generativ algoritmlar bilan bog‘liq biznes yo‘nalishini rivojlantirish uchun kichik kompaniyalar bilan hamkorlik qilishni ko‘rib chiqayotgani aytildi. Amazon’ning bu sohadagi ehtimoliy hamkori ChatGPT’ni ishlab chiqqan va Microsoft tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Open AI’ga raqobatchi bo‘lgan Stability AI bo‘lishi mumkin. Buni qo‘llab-quvvatlovchi Stability AI’ning yaqinda Amazon bulutli infratuzilmasi AI modellarini o‘qitish va ishlab chiqish uchun afzal ko‘rilgan platforma ekanligini e’lon qildi.
Amazon’ning generativ algoritm loyihalariga 2014 yilda ishga tushirilgan ovozli yordamchi Amazon kiradi. Yaqinda Amazon’ning qurilma va xizmatlar bo‘yicha vitse-prezidenti Devid Limp (David Limp) kompaniya Alexa’ni takomillashtirish ustida ishlashda davom etayotganini aytdi. Shuningdek, u ChatGPT Alexa’ga raqobatchi bo‘lsa-da, uning shaxsiyati, xotirasi va Alexa ega bo‘lgan hozirgi voqealar haqidagi bilimlari yo‘qligini ta’kidladi.

Amazon работает над созданием аналога ChatGPT
На этой неделе генеральный директор Amazon Энди Джесси ответил на вопросы Financial Times. В котором он рассказал о своем отношении к генеративным алгоритмам на основе нейронных сетей, а также заявил, что его компания давно работает в этом направлении.
Amazon уже использует искусственный интеллект и машинное обучение в некоторых своих продуктах, таких как голосовой помощник Alexa и помощник по кодированию CodeWhisperer. Однако некоторые инвесторы высказывают опасения, что компания отстает в области генеративных алгоритмов, предназначенных для создания текста, изображений, видео или другого контента.
В интервью Энди Джесси так же было сказано, что Amazon рассматривает возможность партнерства с небольшими компаниями для развития направления бизнеса, связанного с ИИ. Наиболее вероятным партнером Amazon в этой области может стать Stability AI, который является конкурентом Open AI, разработавшей ChatGPT. Это подтверждает недавнее заявление Stability AI, что облачная инфраструктура Amazon является наиболее предпочтительной платформой для обучения и разработки пользовательских моделей ИИ.
Среди проектов генеративного алгоритма Amazon есть голосовой помощник Alexa, запущенный в 2014 году. Не так давно вице-президент Amazon по устройствам и услугам Дэвид Лимп заявил, что компания продолжает работать над улучшением Alexa. Он также отметил, что, хотя ChatGPT является конкурентом Alexa, ему не хватает индивидуальности, памяти и знаний о текущих событиях, которыми обладает Alexa.