Yil g‘oliblari va mag‘lublari
Engadget portali, o‘z an’anasiga sodiq holda, yil yakunlarini sarhisob qildi: IT-sohaning eng muvaffaqiyatli va muvaffaqiyatsiz loyihalarini saraladi.
Ekspertlar 2023-yil sanoat uchun oson kechmaganiga e’tibor qaratishdi: eng yirik o‘yin konferensiyalaridan biri — E3ning yopilishi, ommalashgan onlayn-platformalarning sifati yomonlashishi, kriptovalyutalar va moliya (jumladan, nafaqat Kremniy vodiysidagi, balki jahondagi ayrim banklar) bozorlarining qulashiga guvoh bo‘ldik. Ammo yomon iqtisodiy vaziyatdan ham ko‘ra, ayrim biznes loyihalarning qulashi nisbatan yorqinroq voqelalar sifatida esda qolmoqda.
Mag‘lubiyatlar
2023-yilning eng yomon beshta IT-loyihasi orasida Ilon Mask jahondagi “eng tartibsiz ijtimoiy tarmoq”qa aylantirgan X (sobiq Twitter) — 1-o‘rinda! Ikkinchi o‘rinni savdosi baroridan kelmagan Microsoft Surface planshetlari egalladi (ekspertlar “Microsoftning planshet va noutbukning chinakam gibridini yaratish orzusi” o‘lganini ta’kidlashmoqda).
“Orzular haqida gapirarkanmiz, Amazonning orzusi ham armonga aylanganiga to‘xtalmasak bo‘lmaydi, kompaniya shu yilning iyulida o‘zining sog‘liqni saqlash sohasi bilan bog‘liq Halo apparat mahsulotlari turkumini qo‘llashni to‘xtatdi”, — deb yozdi Engadget.
Yuqoridagilar qatorida muvaffaqiyatsizlar qatorida E3 konferensiyasi, Binance hamda Reddit ham sanalgan.
G‘alabalar
Engadget yilning eng asosiy texnologik yutug‘i sifatida X ning raqibi — Threads (Metaga qarashli) ijtimoiy tarmog‘ini e’tirof etdi. Ishga tushirilganida millionlab yuklab olingan ushbu ilovaga qiziqish keyinchalik keskin pasaydi, ammo yana hammasi izga tushib, oyiga 100 mln kishi foydalanadigan ilovaga aylandi — 2023-yilda u AppStore orqali yuklab olishlar soni bo‘yicha 4-o‘ringa ko‘tarildi.
Yilning biznes-muvaffaqiyatlari orasida 2-o‘rinni ChatGPT (OpenAI) egalladi, Bard va Bing Chat kabi raqiblar bilan kurash, umuman, generativ sun’iy intellektga qiziqishni yanada oshirdi.
Monopoliyaga qarshi qonunlarga ehtirom sifatida Apple kompaniyasi RCS, USB-C va Qi 2 larni joriy etishi — uchinchi o‘ringa loyiq ko‘rildi.
To‘rtinchi va beshinchi o‘rinlarda — buklama smartfonlar (Pixel Fold, OnePlus Open, Samsung) va Apple Vision Pro qurilmasi. Shuningdek, cho‘ntak o‘yin qurilmalari va Ilon Maskning Neuralink loyihasi yilning omadlilari qatorida sanab o‘tildi.

Провалы и победы 2023 года
Команда портала Engadget по традиции подводит итоги года, называя главные провалы и главные победы в мировой IT-сфере.
Эксперты констатируют, что 2023 год был непростым для индустрии: мир стал свидетелем закрытия одной из крупнейшей игровой конференции E3, ухудшения качества популярных онлайн-платформ, упадка рынка криптовалют и финансовой сферы в целом (в том числе банков — и не только в Кремниевой долине). Тем не менее, провалы некоторых конкретных бизнесов представляются не менее яркими, чем в целом неблагоприятная экономическая обстановка.
Лидирует в пятерке самых провальных IT-проектов 2023 года X, бывший Twitter, преобразованный Илоном Маском в «самую хаотичную социальную сеть» в мире. За ним следуют не продавшиеся планшеты Microsoft Surface (и эксперты говорят о том, что «мечта Microsoft о создании настоящего гибрида планшета и ноутбука умерла»).
«Говоря о мечтах, были разрушены и мечты Amazon, когда компания в июле этого года прекратила поддержку своей линейки аппаратных продуктов Halo, связанных со сферой здравоохранения», — пишут журналисты.
Аналитики подчеркивают, что трекер активности без экрана потерял актуальность, несмотря на заявления разработчиков о крутых возможностях интеграции с датчиками смартфонов. Все «замеры индекса тела», представленные как высокоточные, не прошли проверку рынком.
Замыкает топ-5 уже упомянутая игровая конференция E3, которая в 2023 году прекратила свое существование. Также в провальных проектах упоминаются Binance и Reddit.
Главным технологическим прорывом года издание при этом называет главного конкурента X — соцсеть Threads (принадлежит признанной экстремистской и запрещенной в РФ Meta Марка Цукерберга).
После первоначального всплеска скачиваний последовал этап снижения интереса к продукту, но затем число пользователей вернулось к 100 млн в месяц — и приложение стало четвертым по скачиваемости в AppStore приложением года.
RB.RU рекомендует лучших поставщиков цифровых решений для вашего бизнеса — по ссылке
На втором месте среди бизнес-удач года — ChatGPT от OpenAI (и в целом бум генеративного ИИ, в котором свою роль сыграла конкуренция с Bard и Bing Chat). На третьем — RCS, USB-C и Qi 2 от Apple как вынужденная дань антимонопольному законодательству.
На четвертом и пятом — появление складных смартфонов Pixel Fold и OnePlus Open, многообещающих конкурентов «раскладушек» Samsung, и Apple Vision Pro соответственно. Также в рейтинге упоминаются карманные игровые компьютеры и Neuralink Илона Маска.