Inha universitetida «EPAM Insider Tashkent» xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
22-may kuni Inha universitetida Axborot va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi, IT Park, Inha universiteti va EPAM Systems kompaniyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan «EPAM Insider Tashkent» xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir konferensiya ishtirokchilariga EPAM kompaniyasining loyihalari bilan tanishish, IT sohasidagi martaba istiqbollari va IT ta’limning asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot olish imkonini berdi.
Konferensiyani AKT vaziri Sherzod Shermatov ochib berdi va u O‘zbekistonda raqamli rivojlanish bo‘yicha amalga oshirilayotgan kompleks chora-tadbirlar, xorijiy investorlar, jumladan, xorijiy IT kompaniyalar uchun yaratilayotgan imkoniyat va istiqbollar haqida gapirdi. Shuningdek, bu kabi tadbirlar ishtirokchilarga EPAM’da ishlash va yaxshi mutaxassis bo‘lib yetishish uchun qo‘shimcha turtki bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Bugungi kunda EPAM Systems IT kompaniyasi bo‘lib, u ham maxsus dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchilar orasida yetakchi hisoblanadi, Markaziy va Sharqiy Yevropada konsalting sohasida yetakchi o‘rinlardan birini egallaydi. Kompaniyaning O‘zbekistondagi vakolatxonasi 2019 yildan buyon faoliyat yuritib kelmoqda. Shunday qilib, mahalliy aholi orasida IT mutaxassislarni yetishtirishni maqsad qilgan EPAM ta’lim bo‘yicha menejeri Vitaliy Shulxa Xabar.uz’ga IT ta’limning asosiy yo‘nalishlari va uning O‘zbekistonda qo‘llanilishi haqida gapirib berdi:
- Haqiqatan ham tendensiyalar ko‘p emas. Bugun microlearning haqida gapiraman, ya’ni ta’lim mazmuni segmentlarga bo‘lingan, fraksional ovqatlanish tamoyiliga o‘xshab yaxshiroq va tezroq so‘riladi. Bugungi yoshlar, kattalar, shuningdek bolalar samarali, arzon va tezkor materiallarni yaxshi ko‘radilar. Mikrota’lim ish jarayonida yuzaga keladigan savollarga o‘z vaqtida javob olishni xohlaydigan odamlarning ehtiyojlarini qondiradi. Ilg‘or tajribalar, qimmatbaho o‘quv materiallari va tajribali mutaxassislarning bilimlari nafaqat xorijiy mamlakatlarda, balki O‘zbekistonda ham qo‘llanilmoqda.
Katta direktor, dasturiy ta’minotni ishlab chiqish bo‘yicha menejeri Sergey Ageyenko EPAM’ning O‘zbekistondagi vakolatxonasining ijobiy o‘sish dinamikasi haqida:
– O‘zbekistonga ikkinchi tashrifim. Birinchisi 2021 yilda bo‘lib o‘tgan edi. Men IT sohasiga qiziqish qanchalik ortganini, shuningdek, infratuzilma qanday o‘zgarib borayotganini ko‘rayapman. Davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash ta’sirlantiradi. Albatta, EPAM O‘zbekistonda o‘z faoliyatini iqtidorli yigitlar tufayli boshlagan. Bundan tashqari, biz nafaqat kompaniyamizda IT sohasidagi odamlarga yordam berishdan, ularning bilim va ko‘nikmalarini qo‘llashdan manfaatdormiz. Mahalliy IT bozorining turli yo‘nalishlarda o‘sishini yanada rag‘batlantirish maqsadida tizimni yaratish va joriy etish biz uchun muhim.
Anjuman so‘ngida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan mavzular bo‘yicha savollar berib, mutaxassislar bilan shaxsan uchrashib, o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

В Университете Инха прошла международная конференция «EPAM Insider Tashkent»
22 мая в Университете Инха прошла международная конференция «EPAM Insider Tashkent», организованная по инициативе Мининфокома, IT Park, Университета Инха и компании «EPAM Systems». Данное мероприятие позволило участникам конференции ознакомиться с проектами компании EPAM, узнать о перспективах карьеры в сфере IT и основных трендах в IT-образовании.
Открывая конференцию, вступительное слово было предоставлено Министру ИКТ Шерзоду Шерматову, где он рассказал о комплексных мерах, по цифровому развитию предпринимаемые в Узбекистане, создаваемых возможностях и перспективах для иностранных инвесторов, в том числе иностранных IT-компаний. Он также добавил о роли и значении мероприятия, выразив уверенность в том, что в будущем оно принесет пользу для участников, придавая им дополнительный импульс, чтобы работать и становиться хорошими специалистами в EPAM, что в свою очередь послужит хорошим поводом для радости успехов компании в Узбекистане.
На сегодняшний день «EPAM Systems» представляет собой IT-компанию, которая также является ведущим разработчиком заказного программного обеспечения, занимает одну из лидирующих позиций в области консалтинга Центральной и Восточной Европы. Представительство компании осуществляет свою деятельность в Узбекистане с 2019 года, где одной из приоритетных задач является обеспечение динамичного развития представительства в Республике Узбекистан, а также взращивание IT-специалистов среди местного населения с целью подготовки квалифицированных кадров. Так, по выполнению одной из поставленных задач, менеджер образования в компании EPAM Виталий Шульха рассказал Xabar.uz об основных трендах в IT-образовании и применении их в Узбекистане:
- Трендов на самом деле не много. Но сегодня я буду говорить об обучении microlearning, который подразумевает собой учебный контент, разделяющийся на сегменты, которые по аналогии с принципом дробного питания лучше и быстрее усваиваются. Современная молодежь, взрослые, а также дети любят эффективные, доступные и быстрые материалы. Микрообучение закрывает потребности людей, которые хотят получать своевременные ответы на вопросы, возникающие в процессе работы. Существуют разные уровни обучения, которые я хочу показать, чтобы у людей появилось понимание о трендах в образовании и решениях, которые позволят закрыть потребности в образовании. Лучшие практики, дорогие учебные материалы и знания самых опытных экспертов применяются не только в зарубежных странах, но и в Узбекистане.
О положительной динамике роста представительства компании EPAM в Узбекистане, поделился старший директор, менеджер по разработке программного обеспечения Сергей Агеенко:
- Это мой второй визит в Узбекистан. Первый состоялся в 2021 году. Я вижу насколько вырос интерес к сфере IT, а также как меняется инфраструктура. И поддержка со стороны государства – просто впечатляет. Безусловно, EPAM начала свою деятельность в Узбекистане из-за талантливых ребят. Однако помимо этого, мы заинтересованы в том, чтобы помочь людям в сфере IT, найти применение своим знаниям и навыкам не только в нашей компании. Для нас важно построить и внедрить систему, чтобы в дальнейшем стимулировать рост местного рынка IT в разных направлениях.
По окончанию конференции, участники получили ответы на сложные практические вопросы, а также лично познакомились с экспертами, задавая вопросы на интересующие темы.