Turkiy davlatlar tashkiloti AKT vazirlarining IV yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun Samarqand shahrida ICT Week Uzbekistan-2022 doirasida Turkiy davlatlar tashkilotining AKT bo‘yicha mas’ul vazirlarining IV yig‘ilishi tashkil etildi.
Yig‘ilishni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov olib bordi.
Yig‘ilishda TDT bosh kotibi Bag‘dod Amreyev, Qozog‘iston Respublikasi raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va ayerokosmik sanoat vaziri Bagdat Musin, Qirg‘iziston Respublikasi raqamli rivojlanish vaziri Talantbek Imanov, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmati va ijtimoiy innovatsiyalar davlat agentligi (“ASAN Service”) raisi Ulvi Mehdiyev, Ozarbayjon Respublikasi raqamli rivojlanish va transport vaziri o‘rinbosari Rovshan Rustamov, Turkiya Respublikasi Transport va infratuzilma vaziri o‘rinbosari Omer Fatih Sayan, Turkiya Respublikasi Prezidenti huzuridagi Raqamli transformatsiya idorasi (DTO)dan Sheima O‘zkan xonim ishtirok etishdi.
Tomonlar mavjud ishchi guruhlar doirasida raqamli infratuzilma, elektron hukumat va elektron xizmatlar hamda kiberxavfsizlikni rivojlantirish bo‘yicha AKT sohasidagi joriy hamkorlikni baholaydi, shuningdek, Turkiy davlatlar tashkiloti raqamli innovatsiyalar katalogini joriy etish, San-Fransiskoda “Turkic IT House”ni tashkil etish, “Aqlli shahar” texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish doirasida IT-mutaxassislar uchun platforma yaratish, a’zo davlatlar va kuzatuvchilar startaplarini yanada rag‘batlantirish va kelgusida kiberjinoyatlarni o‘rganish bo‘yicha o‘zaro huquqiy yordam mexanizmi hamkorligini yo‘lga qo‘yish kabi masalalarni muhokama qildi.
Shuningdek, vazirlar va vazir o‘rinbosarlari tomonidan 2022-yil 24-25-oktabr kunlari Samarqand shahrida o‘tkaziladigan ICT Week Uzbekistan-2022 doirasida “Turkiy davlatlar tashkilotiga (TDT) a’zo davlatlar o‘rtasida AKT sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi anglashuv memorandumi”ning yakuniy tahriri qabul qilindi.

Cостоялось 4-е совещание министров ИКТ стран ОТС
4-я встреча министров, отвечающих за ИКТ Организации тюркских государств, организована 26 октября 2022 года в Самарканде в рамках «ICTWeek Uzbekistan 2022».
Встречу провел министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, при участии Е.П. Багдад Амреев, генеральный секретарь OTS, Е.П. Багдат Мусин, Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Талантбек Иманов, Министра цифрового развития Кыргызской Республики, Е.П. Ульви Мехтиев, председателя Государственного агентства государственной службы и социальных инноваций при Президенте Азербайджанской Республики («Служба ASAN»), Е.П. Ровшан Рустамов, заместителя министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Е.П. Омер Фатих Саян, заместитель министра транспорта и инфраструктуры Турецкой Республики, г-жа Шейма Озкан, Управление цифровой трансформации (DTO) при президенте Турецкой Республики.
Стороны оценят текущее сотрудничество в области ИКТ в рамках существующих рабочих подгрупп по развитию цифровой инфраструктуры, электронного правительства и электронных услуг и кибербезопасности, а также обсудят реализацию «Каталога цифровых инноваций ОТС». », создание «Turkic IT House» в Сан-Франциско, создание площадки для ИТ-специалистов в рамках внедрения и развития технологий «Умный город», дальнейшее продвижение стартапов государств-членов и наблюдателей и налаживание сотрудничества в совместный механизм правовой помощи по расследованию киберпреступлений в предстоящий период и др.
Ожидается также, что министры и заместители министров примут окончательный вариант «Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области ИКТ между государствами-членами Организации тюркских государств (ОТГ) 24-25 октября 2022 года в Самарканде в рамках предстоящей «ICT WEEK Uzbekistan».