“Pullarni olishda ko‘maklashaman” — yomg‘irdan qochganlar qorga tutilishdi
Qashqadaryo viloyatining Koson tumanida yashovchi 41 yoshli S.B. ichki ishlarga arz qildi. Aytishicha, “Meta Trader” platformasi orqali pullarini qaytarib olishda yordam beraman degan shaxs uning 2 322 297  so‘m pulini o‘z kartasiga o‘tkazdirib olganidan so‘ng aloqani uzib qo‘ygan.
Tezkor-qidiruv xizmatining kiberxavfsizlik bo‘linmalari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida mazkur jinoyatni sodir etgan shaxs aniqlandi — Andijon viloyatining Buloqboshi tumanida yashovchi 19 yoshli S.R....
Ta’kidlanishicha, S.R. oson pul topish maqsadida internetdagi  “Meta Trader” platformasi orqali pul ishlab, pullarini ololmagan shaxslarga “pullarni olishda ko‘maklashaman” deya ularning ishonchiga kirgan, jumladan, pullarini ololmayotgan S.B.ga ham pullarini olishda ko‘maklashishni va’da qilib, o‘zining bank kartasiga jami 2 322 297 so‘m pulni o‘tkazdirib olgan va yozishmalarni o‘chirib yuborgan, pullarni o‘z ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan S.R.ga nisbatan JKning 168-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov ishlari olib borilmoqda, deyiladi xabarda.
Qonunga muvofiq, Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismidagi jinoiy xatti-harakatlar uchun 5 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.
Afsuski, onlayn firibgarliklar va o‘g‘riliklar ko‘payib boryapti, masala ancha jiddiy — jinoyatni sodir etayotganlar asosan yoshlar.

Мошенник из Андижана обокрал трейдера
Задержан злоумышленник, причастный к мошенничеству — сообщает пресс-служба Центра кибербезопасности при МВД.
В правоохранительные органы обратился 41-летний житель Касанского района Кашкадарьинской области и сообщил, что неизвестный незаконно присвоил его денежные средства, в размере 2 322 297 сум. Потерпевший познакомился с ним в социальных сетях и он пообещал ему помочь вернуть потерянные денежные средства, вложенные на платформе "Meta Trader". После перевода денежных средств на банковскую пластиковую карту злоумышленника, он перестал выходить на связь.
По результатам оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что данное преступление совершил 19-летний житель Булакбашинского районо Андижанской области. В отношении него заведено уголовное дело по части 3 статьи "Мошенничество" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Злоумышленнику может грозить до 8 лет лишения свободы.